• Anasayfa
  • Tekno Rehber
  • Yurtdışından Yapılan Alışverişlerde Gümrük Limitleri Değiştirildi!

Yurtdışından Yapılan Alışverişlerde Gümrük Limitleri Değiştirildi!

Yurtdışından yapılan alışverişlerdeki vergi oranında şok edici bir gelişme gerçekleşti. Daha önce 75 Euro olan üst limit oranını bakın nasıl değişti?
22 Aralık 2016 22:07
Yurtdışından Yapılan Alışverişlerde Gümrük Limitleri Değiştirildi!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yaptığı açıklama ile yurtdışından yapılan alışverişlerdeki vergi muafiyetindeki mevzuatta değişiklik yapıldığını açıkladı. Daha önceden 75 Euro bedellere kadar yapılan alışverişler gümrüksüz olarak nitelendiriliyordu. Bu limit 30 Euro olarak değiştirildi!
 
Gümrüksüz alışveriş limiti ne kadar olacak?
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) iş birliğinde Türkiye E-Ticaret Meclisi ve EticaretSEM, tarafından gerçekleştirilen Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliğinde, Bakan Tüfenkci, elektronik ticaret konusunda fikirlerini aktardı.
 
Elektronik ticaret konusunun Türkiye'nin önünün çok açık olduğunu ancak bu konuda henüz yolun başında olduklarını açıklayan Tüfenkci, yurtdışından gümrüksüz alışveriş limitinin haksız rekabete yol açabilecek düzeyde olduğunu ifade etti.
 
Bu bağlamda, haksız rekabeti ortadan kaldırmak adına 75 Euro değerindeki alışverişlere kadar vergiden muafiyetin 30 Euro seviyesine indirilmesi yönünde karar alındığını ve Bakanlar Kurulu tarafından da onaylandığın ifade etti. 
 
Resmi Gazete'de bu kararın yayınlanmasının ardından yurtdışı alışverişlerinde 30 Euro üzerinde bedellere sahip alışverişler vergilendirilecek.
 
 
shiftdelete
568431
Bu haberler ilginizi çekebilir