YouTube'da "Ödev ve İzle" Dönemi

Bugüne kadar birçok değişiklik geçiren YouTube, bu sefer çok konuşulacak bir yenilikle geliyor karşımıza: "Öde ve İzle" dönemi. İşte tüm detaylar...
19 Ekim 2015 16:23
YouTubeda "Ödev ve İzle" Dönemi
YouTube, gelir modellerini çeşitlendirmek istiyor. Daha önceden kullanıcıların belli bir ücret ödeyerek videolarda reklam görmeyeceği haberinden sonra da şimdi YouTube'da yüklenecek bazı videoları izleyebilmek için yaklaşık 5 dolarlık bir ücret ödememiz gerekebileceği gündeme geldi.
 
Financial Times’ın haberine göre; Google, YouTube’u film izleme özelliği açısından daha da yasal ve büyük bir seçenek haline getirmek istiyor. Bunun için de Google, Hollywood stüdyolarıyla, “öde ve izle” tipinde bir hizmeti uluslararası alanda sunmak için görüşmeler yapıyor. Google bu sayede daha çok insan çekeceğini ve YouTube'dan sağladığı geliri artırmayı hedefliyor.
 
 
Kimler ücretli video yayınlayabilecek?
 
Tabii ki herkes değil. Sadece yüksek aboneye sahip YouTube yayıncıları ve YouTube'un kaliteli içerik ürettiğine kanaat getirdiği YouTube yayıncıları ücretli video yayınlama hakkınasahip olabilecekler. Ancak bu yayıncıların tüm videolarını ücretli yapacağı anlamına gelmiyor. YouTuberların bu model için üreteceği birkaç video olacaktır ancak özellikle sanatçılar, dizi şirketleri veya film yapımcıları öde izle sisteminden gelir elde etmek için böyle bir yönteme başvurabilirler.
 
 
 
"Öde ve izle" dönemi ne zaman başlayacak?
 
Bu özelliğin resmi olarak 21 Ekim'de gerçekleştirilecek olan YouTube etkinliğinde duyurulması bekleniyor. Özellikle ülkemizde diğer ülkelere göre reklam gelirleri çok düşük olduğu için bu "Pay to watch" yani "Öde ve izle" mantığının eğer ülkemizde kullanılmasına da izin verilirse yayıncılara maddi olarak iyi bir destek olacağını söyleyebiliriz. 
Financial Times
317015
Bu haberler ilginizi çekebilir