Yeni Nesil Batarya!

John B. Goodenough tarafından yeni nesil batarya teknolojisi geliştirildi. Yeni nesil bataryaya buyurun bitlikte bakalım.
05 Mart 2017 16:05
Yeni Nesil Batarya!
Günümüz Lityum iyon bataryalarının mucidi olan 94 yaşındaki John B. Goodenough, yeni bir batarya Teknolojisinin geliştirilmesinde katkıda bulundu. Bakalım bu yeni bataryalar nasıl çalışıyor.
 
 
Yeni bir batarya teknolojisi geliyor!
 
Hepimizin de bildiği üzere ( Li-Ion ) Lityum iyon bataryalar hafif alaşımlı lityum esas alınarak üretilir. Ancak yeni geliştirilen katı hal batarya teknolojisinde ise, cam elektrolitleri kullanılıyor.
 
 
Lityum iyon bataryalara oranda aynı boyutta 3 kat daha fazla enerji depolamaya imkan tanıyan katı hal bataryalarının, aynı zamanda şarj süresi de bir hayli kısa. Ayrıca katı hal bataryaları lityum iyon bataryalara oranla çok daha fazla kullanım ömrü vaat ediyor.
 
 
Texas Üniversitesinde geliştirilen bu yeni katı hal bataryaları, içlerinde bulunan cam elektrolitleri sayesinde -20 dereceye varan hava koşullarında bile rahatlıkla çalışabiliyorlar.
 
Patlama ve yangın çıkarma riski olan lityum iyon bataryaların aksine tamamen güvenli ve çevre dostu malzemelerden üretiliyor. Katı hal bataryaları, çok yakın bir zamanda kullanıma sunulacak.
 
 
shiftdelete
257105
Bu haberler ilginizi çekebilir