Yeni Dönemde Apple, ABD'de Üretime Başlayabilir!

Yeni başkan Trump'ın, Apple'ın üretimlerini ABD'den yapmasını istediğini biliyoruz. Peki yeni dönemde Apple üretimini ABD'ye kaydıracak mı?
16 Ocak 2017 13:05
Yeni Dönemde Apple, ABDde Üretime Başlayabilir!
Trump, seçim kampanyası boyunca özellikle Teknoloji şirketlerini üretimlerini ABD'de yapmaları konusunda açık açık uyarmıştı.
 
Başkan seçildikten sonra da bu sözlerinin arkasında duracağını açıkladı ve şimdiden hem teknoloji hem de otomobil şirketleri, çeşitli ürünlerin üretimlerini ABD'ye kaydırmak üzere hazırlıklara başladılar.
 
Ancak en çok göz önünde olan firma, yani Apple'dan bugüne kadar ses yoktu. Hatta Apple'ın Hindistan'da üretim yapmak için Hint hükumeti ile anlaştığı haberleri geliyordu.
 
Fakat şimdi iPhone'ların taşeron üreticisi Foxconn'un, Şubat 2016'da 6,2 milyar dolar ödeyerek satın aldığı Sharp ile ABD'de LCD fabrikası kuracağı bilgisi basına sızdı.
 
 
OLED ekranlar ABD'de üretilecek
 
Apple 2017 yılında Samsung'tan 100 milyon adet OLED ekran satın alarak OLED'li bir iPhone üretmeyi planlıyor ancak 2018 ve sonrasında bu ekranları rakibinden satın almak yerine, kendi taşeron firmasına ürettirmeyi planlıyor. 
 
Foxconn'un, Sharp markasıyla ABD'de açacağı ekran fabrikasının da ABD'de önemli sayıda yeni iş yaratacağı ve Trump'ı memnun edeceği düşünülüyor. Tim Cook'un da Foxconn'dan, yeni yatırımlarını ABD'ye yapması ve iPhone üretiminin bir miktarını ABD'ye kaydırması yolunda talebi olduğu söyleniyor.
 
Böylece Apple 2018 ve sonrasında iPhone'ların önemli bir bölümünü ABD'de üretmeye başlayacak ve Trump ile arasını da bozmamış olacak. Peki bu hamlenin iPhone fiyatlarına yansıması nasıl olacak?
 
ABD'de işçilik ücretleri Çin'den çok daha pahalı ancak Apple'ın ekranları Samsung'tan satın almak yerine Foxconn'un ABD fabrikasından satın alması daha düşük maliyetli olacağı için fiyatların aynı seviyede kalabileceği bekleniyor.
 
shiftdelete
Etiketler : 2017 , 2018 , ABD , Apple , iphone , LCD Ekran , OLED Ekran , Tim Cook
124479
Bu haberler ilginizi çekebilir