Yapay Zekadan Sorumlu Devlet Bakanı Atandı!

Yapay zeka, sadece teknoloji firmalarıyla sınırlı kalmayarak şimdiden devletlerin stratejileri arasında kendisine yer bulmaya başladı.
20 Ekim 2017 18:41
Yapay Zekadan Sorumlu Devlet Bakanı Atandı!
Dünya genelinde ilklere imza atması ile tanınan ve son dönemde teknolojik çalışmalara odaklanan Birleşik Arap Emirlikleri, geçtiğimiz yıl göreve başlayan Mutluluk Bakanı sonrasında bu konuda bir ilke imza attı.
 
Başbakan Muhammed bin Rashid Al Maktoum, Twitter hesabı üzerinden kabineye yapay zekadan sorumlu devlet bakanı atadıklarını duyurdu.
 
Birleşik Arap Emirlikleri, yapay zeka için bakan atadı!
 
Başbakan, geleceğin en önemli teknolojilerinden biriisi olan yapay zeka için BAE’nin hazır olmasını istediklerini belirtiyor. Yapay zeka bakanı görevi 27 yaşında olan Omar Bin Sultan Al Olama tarafından yürütülecek.
 
Son dönemde duyurusunu gerçekleştirdiği robot polis gibi teknolojik çalışmalar sonrasında devlet içerisinde böyle bir adım atan BAE, yapay zeka teknolojilerine verdiği önemi bir kez daha kanıtlamış oldu.
 
Birleşik Arap Emirlikleri’nin, ileri bilimden sorumlu devlet bakanlığı görevine ise 30 yaşında olan Sare el-Emiri atandı. Zira, BAE’nin son dönemde üzerinde çalıştığı tek teknolojik çalışma yapay zeka değil.
 
BAE yetkilileri yaklaşık 100 yıl sonra Mars’ta şehir kurmayı planladıklarını duyurmuştu. Deneylere başlamak isteyen bilim adamları için Mars 2117 isimli proje kapsamında Dubai’de bir uzay şehri inşa ediliyor.
 
Uzmanlar, gelirinin neredeyse tamamını petrolden elde etmekte olan ülkenin, elektrikli araçların ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ilerleyen yıllarda hakimiyeti sağlayacağının farkında olduklarını ve bu değişime adapte olmak için yatırımlarını hızlandırdıklarını belirtiyor.
 
 
shiftdelete
852543
Bu haberler ilginizi çekebilir