Windows 9 tüm ekranlara göre kendisini ayarlayacak!

Windows 9 ile birlikte Microsoft'un masaüstü, tablet ve akıllı telefon ekosistemlerini biraraya toplayacağı bir süredir dile getiriliyor. Firmaya yakın kaynaklardan gelen son bilgiler de bunu doğruluyor. Buna göre Windows 9 her cihazda farklı bir boyutta ve tecrübede gelecek. Sistem uygulandığı cihazın özelliklerini algılayarak olması gereken boyuta kendisini uyarlayacak.
09 Temmuz 2014 17:37
Windows 9 tüm ekranlara göre kendisini ayarlayacak!
Microsoft'un Windows ekosistemi için yeni büyük güncellemesini gelecek yıl itibariyle piyasaya süreceğine dair beklentiler artarken, yeni sürümün neler sunacağına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor.
 
Windows 9 ile birlikte Microsoft'un masaüstü, tablet ve akıllı telefon ekosistemlerini biraraya toplayacağı bir süredir dile getiriliyor. Firmaya yakın kaynaklardan gelen son bilgiler de bunu doğruluyor. Buna göre Windows 9 her cihazda farklı bir boyutta ve tecrübede gelecek. Sistem uygulandığı cihazın özelliklerini algılayarak olması gereken boyuta kendisini uyarlayacak.
 
Örneğin cihaz bir masaüstü modeli ise ve fare/klavye bağlı ise doğrudan masaüstüne başlayacak. Dizüstü modellerinde de durum aynı. Karo ekranlı başlangıç için ayarlar menüsüne gitmek gerekecek. 
 
Ancak tablet ve akıllı telefon modellerinde ise karo tasarımlı başlangıç ekranı karşımıza gelecek. Windows 9 ile birlikte küçük ekranlı cihazlarda geleneksel masaüstü modunun tamamen kalkabileceği belirtiliyor. Ayrılabilir klavyeye veya dönebilir ekrana sahip tabletlerde ise 2 seçenek bulunacak ve karo ekranlı moddan masaüstü moduna geçiş yapılabilecek. 
 
Windows 9 işletim sisteminin Treshold kod adını kullandığı ifade edilirken, tablet ve telefonlara yönelik sürüm ise Treshold Mobile olarak isimlendirilmiş. Treshold Mobile, ARM tabanlı cihazların yanında Intel tabanlı tabletleri de kapsayacak.
 
Windows 9 ile birlikte gelecek diğer bir yenilik ise mini başlangıç menüsü. Kullanıcıların ısrarla geri dönmek istediği klasik başlangıç menüsü Windows 9'da mini bir şekilde yer alacak ve hem modern uygulama kısayolları hem de klasik masaüstü uygulamaları kısayolları yerleştirilebilecek. Bu noktada tamamen masaüstü uygulama kısayollarına da yer verilebilecek. Menünün liste halinde veya karo halinde kullanılabileceği belirtiliyor. Windows 9 önizleme sürümünün sonbahar aylarında denemeye sunulacağı tahmin ediliyor.
 
Aynı dönemde Office platformu da tamamen dokunmatik odaklı olarak satışa sunulacak. Microsoft'un yeni sürümü Office Touch olarak adlandıracağı dile getiriliyor. Klasik masaüstü olmayan cihazlarda Office Touch sürümünün ücretsiz olarak yer alacağı ifade ediliyor.
donanimhaber
726165
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei' nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei, MWC 2017'de akıllı telefonların yanı sıra yeni işletim sistemi EMUI 5.1'i de tanıtmaya hazırlanıyor. İşte Huawei EMUI 5.1 hakkında daha fazlası...
 • WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  Whatsapp'a yeni bir güncelleme geldi. Whatsapp'ın yeni güncellemesi Status bugünden itibaren aktif olacak.
 • iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  Apple, geliştiriciler için iOS 10.3 Beta 3 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme acaba ne gibi yenlikler sunuyor. Detaylar haberimizde...
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S8 Plus Detaylandı!Galaxy S8 Plus Detaylandı!
  Samsung'un 1 ay sonra resmi olarak tanıtması beklenen telefonu Galaxy S8 Plus hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Evan Blass Twitter'dan…
 • Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!
  Mobil Dünya Kongresi yaklaştıkça firmaların tanıtım yapacağı ürünlerde netleşmeye başladı. Sony de MWC 2017'de Xperia X 2017 tanıtacağı iddia…
 • 32 GBlık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?32 GB'lık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?
  Apple'ın, onuncu yıla özel çıkaracağı iPhone'larda devrim gibi yeniliklere gideceği iddia ediliyor. Yeni gelen bilgiler ise saklama alanı ile ilgili.…
 • BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!
  BlackBerry'nin yeni telefonu QWERTY klavyeli KeyOne tanıtıldı. Android işletim sistemi ile gelecek olan telefona gelin birlikte bakalım. İşte…
 • iPhone Da Patladı!iPhone Da Patladı!
  Akıllı telefonların patlaması haberlerini artık sıkça duymaya başladık. Patlayan telefonlar kervanına iPhone'da katıldı. Bu sefer de iphone 7 Plus…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama