Windows 9 tüm cihazlara girecek!

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 9'u, elinize alacağınız her cihazda görürseniz şaşırmayın. Çünkü Windows 9 tüm cihazlara girecek!
07 Haziran 2014 17:13
Windows 9 tüm cihazlara girecek!
Microsoft'un Windows 8'den aradığını bulamamasının, Steve Ballmer'ın emekliliğinin asıl nedeni olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek.
 
Yerine gelen yeni CEO Satya Nadella ise yazılım devine eski zafer dolu günlerini yaşatmak için şimdi Windows 9 üzerinde çalışıyor ancak Windows 9'un eskiden alıştığımız işletim sistemlerinden çok farklı olması bekleniyor. Microsoft'tan sızan verilere göre, Windows 9, her cihazda çalışabilecek. PC'ler, XBox, tabletler, telefonlar, giyilebilir bilgisayarlar vs.. Microsoft'a göre Windows 9'un geliştirilme süreci, insanoğlu tarihindeki en büyük yazılım geliştirme operasyonu olarak tanımlanıyor.
 
Microsoft daha önce de farklı platformlar için tek bir işletim sistemi denemesi yapmıştı. Windows 8, Windows Phone ve Windows RT, temelde birbirlerinin farklı platformlardaki karşılıklarıydı. Ancak bu sistemler teoride birbirlerinin kardeşleri olsa da pratikte farklı sistemler olarak işlemek zorundaydı, öyle de oldu. Windows RT'nin masaüstü Windows 8'lerle uyumluluğu dünyayı değiştiren bir devrim olamadı. İnsanlar tabletlerinin masaüstü bilgisayar gibi çalışmasını çok da umursamadı.
 
Microsoft şimdi, mevcut Windows sürümüne ve Xbox One'a yapacakları güncellemeler ile kullanıcıları ortak platform hususuna daha fazla yaklaştırmak ve bu deneyimi pratiğe dökmek istiyor. Microsoft tüm bu "birleştirme" operasyonunu sadece Windows geliştirme ekibiyle değil, tüm Microsoft ekibiyle birlikte yürüyor. Bunlara Azure, Office, Bing, ve Skype ekipleri de dahil.
 
Microsoft'un Windows 9 için yapmaya çalıştığı şey ise şimdiye kadar hiç yapılmamış bir şey. Tüm farklı cihazlarda çalışması planlanan bir işletim sistemi. Böylece Microsoft'un "Tek Microsoft" stratejisi gerçek anlamda hayat bulmuş olacak. Bakalım tüm bu planlananlar, Windows 9'un görücüye çıkacağı tarih olarak tahmin edilen Nisan 2015'e yetişebilecek mi?
hurriyet
847814
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
 • Android 7.1.2 Güncellemesi!

  Android 7.1.2 Güncellemesi!

  Android 7.1.2'in yeni detayları gelmeye başladı. Detaylar haberimizde...
 • Microsofttan Chrome OSa Rakib!

  Microsoft'tan Chrome OS'a Rakib!

  Microsoft, Google Chrome OS'a rakip Windows 10 Cloud işletim sistemi çıkarmayı planlıyor. İşte Windows 10 Cloud hakkındaki ilk bilgiler...
 • Snapchate Snapcodes Özelliği Geldi!

  Snapchat'e Snapcodes Özelliği Geldi!

  Snapcode olarak adlandırılan bu kod sistemi ile Snapchat, internet sitelerine bağlantı verecek. Detaylar haberimizde...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama