Windows 8 kullanım oranı düşüyor

Microsoft'un başlangıçta kötü giden satışları iyileştirmek adına pek çok radikal adım attığı Windows 8 işletim sistemi umut işaretleri vermeye başlamasına rağmen Haziran performasına bakıldığında beklentilerin altında kalmış durumda.
14 Temmuz 2014 16:11
Windows 8 kullanım oranı düşüyor
Net Applications tarafından yapılan Haziran ayı analizine göre Windows 8 işletim sistemi yüzde 5.9, Windows 8.1 işletim sistemi yüzde 6.6 kullanım oranına sahip. Ancak toplamdaki yüzde 12.6'lık oran Mayıs ayına göre 0.1 puan gerilemiş durumda. 
 
En çok kullanılan işletim sistemi sürümü yüzde 50.55 ile Windows 7 olurken, teknik desteği sona eren Windows XP ise yüzde 25.31 kullanım oranına sahip. 
 
Yaklaşık iki yılda sadece yüzde 12.5 pay toplayabilen Windows 8 sürümleri Windows 7 ve Windows XP kullanıcılarından çok fazla çalamamış görünüyor. Hatta Windows XP'nin teknik desteğinin sona erdiği Nisan ayından bu yana sadece yüzde 1.2'lik bir geçiş yaşanmış. 
 
Analizde Microsoft'un Windows 9 çalışmalarını hızlandırmasının ardında benimsenme oranlarındaki düşüklüğün yattığı tahmin ediliyor. İddialara göre Microsoft, Windows 9 işletim sisteminin geliştirici önizlemesini sonbahar aylarında dağıtıma sunacak. 
 
Windows sistemleri dışında en popüler sürüm OS X 10.9 olarak dikkat çekiyor ve kullanım oranı yüzde 3.95. Linux dağıtımları ise yüzde 1.7 kullanım oranında bulunuyor.  
donanimhaber
580241
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei' nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei, MWC 2017'de akıllı telefonların yanı sıra yeni işletim sistemi EMUI 5.1'i de tanıtmaya hazırlanıyor. İşte Huawei EMUI 5.1 hakkında daha fazlası...
 • WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  Whatsapp'a yeni bir güncelleme geldi. Whatsapp'ın yeni güncellemesi Status bugünden itibaren aktif olacak.
 • iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  Apple, geliştiriciler için iOS 10.3 Beta 3 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme acaba ne gibi yenlikler sunuyor. Detaylar haberimizde...
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama