Windows 10’da 6 Önemli Ayar

Windows 10, ülkemizdeki yaygınlaşmaya başladı. Peki Windows 10’a sahip olan kullanıcıların ilk etapta bilmesi gereken en önemli ayarlar hangileri? Ayrıntılar haberimizde...
13 Ağustos 2015 17:12
Windows 10da 6 Önemli Ayar
Windows 10’a sahip olan kullanıcıların ilk etapta bilmesi gereken en önemli ayarlar hangileri? Windows 10’da 6 Önemli Ayar: 
 
 
İşte Cortana’yı aktif / deaktif etme
 
 
Cortana şu anda ülkemizde yok, fakat yine de sesli asistana ulaşabilmek için birkaç yok bulunuyor. Sol alt kısımda bulunan başlat düğmesinden Cortana’ya tıklayın ve sonrasında Notebook’u açın. Buradan Cortana’yı hem açıp kapatabilir, hem de ‘Hey Cortana’ sesli komutunu etkinleştirip devre dışı bırakabilirsiniz. (bunu kullanabilmeniz için mevcut bölge ve dil seçeneklerinden ABD ve İngilizce olarak ayarlamanız gerekiyor)
 
 
Windows 10 metro arayüzü
 
 
Windows 10’daki metro arayüzünü açabilmek için Başlat menüsü > Ayarlar ya da Bildirimler > Tüm Ayarlar’a tıklayarak ayarları açın. Sonrasında kişiselleştirme ayarlarını seçerek sol alttaki Başlangıç sekmesini açın. ‘Başlangıç’ı tam ekran kullan’ diyerek Başlat Menüsü’nü artık Windows 8’deki metro arayüzü gibi kullanabilirsiniz.
 
 
Varsayılan Uygulamaların Ayarlanması
 
 
Varsayılan uygulama ayarı her zamanki gibi çalışıyor. Yani açacağınız dosyaya sağ tıkladıktan sonra ‘birlikte aç’ seçeneğine tıklayarak uygulamayı seçin. 
 
 
Wi-Fi paylaşımını iptal edin
 
 
Windows 10’un yeni özelliğinde Wi-Fi erişiminiz, Sky ve Facebook kişileriyle otomatik olarak paylaşılabiliyor. Bunun ayarlarına ulaşmak için görev çubuğunda wi-fi yazın ve buldukta sonra ayarlarını seçin. Son olarak Wi-Fi ayarlarını yöneterek istediğiniz ayarları yapabilirsiniz.
 
 
Yeniden Başlatma Zamanlaması
 
 
Bilgisayarınız, isteğiniz dışında bazı güncellemelerin ardından yeniden başlayabilir. Bu durumu engellemek için ‘yeniden başlatma zamanlaması’nı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Başlat Menüsü - Ayarlar dedikten sonra Ayarla’yı açın. Karşınıza Güncelleme ve Güvenlik seçeneği gelecek, onu seçin ve gelişmiş ayarlara tıklayın. Buradan ‘yeniden başlatma’ zamanlamasını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
 
 
Tweak Bildirimleri
 
 
Windows 10’daki bildirim sistemini görüntülemek için Sistem kısmından bildirimler kısmına tıklayın. Buradaki görüntüleri değiştirmek için Tüm Ayarlar, Sistem, Bildirimler ve Eylemler ekranını açarak istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.
webtekno
91993
Bu haberler ilginizi çekebilir