Windows 10’da 6 Önemli Ayar

Windows 10, ülkemizdeki yaygınlaşmaya başladı. Peki Windows 10’a sahip olan kullanıcıların ilk etapta bilmesi gereken en önemli ayarlar hangileri? Ayrıntılar haberimizde...
13 Ağustos 2015 17:12
Windows 10da 6 Önemli Ayar
Windows 10’a sahip olan kullanıcıların ilk etapta bilmesi gereken en önemli ayarlar hangileri? Windows 10’da 6 Önemli Ayar: 
 
 
İşte Cortana’yı aktif / deaktif etme
 
 
Cortana şu anda ülkemizde yok, fakat yine de sesli asistana ulaşabilmek için birkaç yok bulunuyor. Sol alt kısımda bulunan başlat düğmesinden Cortana’ya tıklayın ve sonrasında Notebook’u açın. Buradan Cortana’yı hem açıp kapatabilir, hem de ‘Hey Cortana’ sesli komutunu etkinleştirip devre dışı bırakabilirsiniz. (bunu kullanabilmeniz için mevcut bölge ve dil seçeneklerinden ABD ve İngilizce olarak ayarlamanız gerekiyor)
 
 
Windows 10 metro arayüzü
 
 
Windows 10’daki metro arayüzünü açabilmek için Başlat menüsü > Ayarlar ya da Bildirimler > Tüm Ayarlar’a tıklayarak ayarları açın. Sonrasında kişiselleştirme ayarlarını seçerek sol alttaki Başlangıç sekmesini açın. ‘Başlangıç’ı tam ekran kullan’ diyerek Başlat Menüsü’nü artık Windows 8’deki metro arayüzü gibi kullanabilirsiniz.
 
 
Varsayılan Uygulamaların Ayarlanması
 
 
Varsayılan uygulama ayarı her zamanki gibi çalışıyor. Yani açacağınız dosyaya sağ tıkladıktan sonra ‘birlikte aç’ seçeneğine tıklayarak uygulamayı seçin. 
 
 
Wi-Fi paylaşımını iptal edin
 
 
Windows 10’un yeni özelliğinde Wi-Fi erişiminiz, Sky ve Facebook kişileriyle otomatik olarak paylaşılabiliyor. Bunun ayarlarına ulaşmak için görev çubuğunda wi-fi yazın ve buldukta sonra ayarlarını seçin. Son olarak Wi-Fi ayarlarını yöneterek istediğiniz ayarları yapabilirsiniz.
 
 
Yeniden Başlatma Zamanlaması
 
 
Bilgisayarınız, isteğiniz dışında bazı güncellemelerin ardından yeniden başlayabilir. Bu durumu engellemek için ‘yeniden başlatma zamanlaması’nı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Başlat Menüsü - Ayarlar dedikten sonra Ayarla’yı açın. Karşınıza Güncelleme ve Güvenlik seçeneği gelecek, onu seçin ve gelişmiş ayarlara tıklayın. Buradan ‘yeniden başlatma’ zamanlamasını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
 
 
Tweak Bildirimleri
 
 
Windows 10’daki bildirim sistemini görüntülemek için Sistem kısmından bildirimler kısmına tıklayın. Buradaki görüntüleri değiştirmek için Tüm Ayarlar, Sistem, Bildirimler ve Eylemler ekranını açarak istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.
webtekno
948328
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
 • Android 7.1.2 Güncellemesi!

  Android 7.1.2 Güncellemesi!

  Android 7.1.2'in yeni detayları gelmeye başladı. Detaylar haberimizde...
 • Microsofttan Chrome OSa Rakib!

  Microsoft'tan Chrome OS'a Rakib!

  Microsoft, Google Chrome OS'a rakip Windows 10 Cloud işletim sistemi çıkarmayı planlıyor. İşte Windows 10 Cloud hakkındaki ilk bilgiler...
 • Snapchate Snapcodes Özelliği Geldi!

  Snapchat'e Snapcodes Özelliği Geldi!

  Snapcode olarak adlandırılan bu kod sistemi ile Snapchat, internet sitelerine bağlantı verecek. Detaylar haberimizde...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama