Windows 10 İnternet Trafiğini Kötü Etkileyebilir

Microsoft’un, yayınladığı Windows 10 güncellemesini internet üzerinden dağıtması sebebiyle çeşitli sorunların baş gösterebileceği düşünülüyor. Detaylar bu haberde...
30 Temmuz 2015 01:19
Windows 10 İnternet Trafiğini Kötü Etkileyebilir
Microsoft’un Windows 10’u yayınlamasının ardından bütün dünyada Windows 10 çılgınlığı başladı. Ancak bu çılgınlık furyasıyla beraber internet altyapılarındaki sıkıntılar sebebiyle akıllara “İnternetin çökme ihtimali var mı?” sorusu geliyor.
 
Peki, Windows 10 İnterneti Neden Çökertebilir?
 
Kullanıcıların bir an önce Windows 10’a kavuşmak için yükleme konusunda aceleci olmaları internette anlık olarak normalden çok daha yüksek veri transferine sebep oluyor. Yani bu çılgınlık internet altyapısının büyük bir bölümünün bir anda Windows 10 için kullanılmasına sebep oluyor. 
 
Gece saatlerinde Windows 10’un yayınlanmasıyla beraber saniyede 10 terabaytlık bir trafik artışı meydana geldi. Bu miktarın Apple’ın lansmanlarındaki ortalama saniyede 2 terabaytlık trafik artışına göre çok yüksek bir değer olduğu görülüyor.
 
Microsoft, kullanıcıların bir problemle karşılaşmadan Windows 10 yükseltmesini rahat bir şekilde yapabilmesi için bir dizi önlem aldı. Bu önlemlerin en başında kendi içerik dağıtımı ağını saniyede 40 terabayt transfer yapabilecek bir seviyeye getirmesi oldu. Bunun da yetersiz olabileceğini düşünen Microsoft, başka firmalardan da altyapı hizmeti desteği alarak kusursuz bir geçiş için sağlam bir zemin hazırlamış oldu. 
 
Microsoft bu konuda yeterli önlemi almış gibi gözükse de Windows 10 yükseltmesinin bazı bölgelerdeki internet servis sağlayıcılarının kapasitelerini doldurması ister istemez bu bölgelerdeki kullanıcıların internet erişiminde sıkıntılara sebep olabilir. Bakalım kullanıcılar bu sorunlarla karşılaşmadan rahat bir Windows 10 yükseltmesi yapabilecekler mi?
shiftdelete
697615
Bu haberler ilginizi çekebilir