Wikipedia'ya Erişim Yasağı Kalkacak Mı?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bu soruyu yanıtladı.
06 Kasım 2017 09:28
Wikipediaya Erişim Yasağı Kalkacak Mı?
Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia için ülkemizde verilen erişim engeli kararının halen çözüme kavuşturulamamış olması, yapılan açıklamaların ana gündem maddelerinden birisi oldu.
 
Faydası olduğu konusunda şüphe yok!
 
Bakan Arslan, Wikipedia’nın yanlışlarını düzeltmediğini ve Türkiye’de bulunan editörleri içerik düzenleme noktasında engellediğini ifade ediyor.
 
 
Ayrıca, Türkiye operasyonlarına başlamaya hazırlandığına dair sinyaller veren Booking.com hakkında, “ Bakanlık olarak yaptığımız herhangi bir işlem yok ” ifadesini dile getiren Arslan’ın yaptığı açıklamalar şu şekilde;
 
Wikipedia internet sitesine erişimi biz engellemedik. Wikipedia’nın Türkiye’yi terör örgütlerine destek veren ülke statüsünde gösterdiği metinler vardı. ‘Bunları çıkarın’ dedik.
 
Onlara erişimi engelledik. Ulu önder Atatürk’e ilişkin yanlış değerlendirmeler vardı. Onu özellikle uyardık. Mahkemenin aldığı karar nedeniyle Wikipedia’ya erişim engellenmiş durumda.
 
Wikipedia’da herkese açık, editörlük yapabiliyorsunuz. Türkiye ile ilgili bilgiyi yanlış görüyorsanız, düzeltme şansınız var.
 
Ancak bu bilgilere müdahale eden editörlerin erişimini yasakladılar. Kim yasakçı, biz mi, Wikipedia mı?
 
shiftdelete
583742
Bu haberler ilginizi çekebilir