WhatsApp'tan rahatlatan açıklama

WhatsApp'ın kurucusu Jan Koum internet üzerinden mesajlaşma uygulamasında gizlilik politikalarının değiştirileceğine yönelik iddiaları reddetti.
28 Mart 2014 19:29
WhatsApptan rahatlatan açıklama
Yayımlandığı mesajla WhatsApp'ın Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınması sonrasında şirketin temel ilkelerinde değişik yapılmayacağı konusunda, kullanıcılara güvence vermeye çalışan Koum, "sizlerin gizliliğinize saygı, bizim genlerimize işlenmiş durumda" dedi.Açıklama, internette gizlilik savunucularının, Facebook'un gizlilik kurallarını ihlal eden kötü bir sicili olduğu gerekçesiyle satışa onay verecek Amerikan üst denetleme kuruluna şikâyetçi olup satışın iptal edilmesi talebini izliyor.
 
Koum, açıklamasında, 1980'lerdeki kendi çocukluğundan örnek vererek, "Genç yaşlarda ABD'ye taşınmamızın bir nedeni, görüşmelerimizin KGB tarafından dinlendiğini bilerek özgürce konuşamamızdı" dedi.
 
Koum, Facebook tarafından satın alınan WhatsApp'ın, kullanıcıların isimlerini, e-posta adreslerini ya da doğum günlerini sormamak gibi temel değerlerinde değişiklik yapmasına izin verilmeyeceğini söyledi. Koum, kullanıcıların verilerinin de reklam amaçlı kullanılmasına izin vermeyeceğini ekledi.
 
Gizlilik ilkesini savunan Elektronik Gizlilik Bilgi Merkezi ile Dijital Demokrasi Merkezi isimli iki örgüt, Facebook'un, kullanıcıların kişisel verilerini reklam amaçlı kullandığına işaret ederek, WhatsApp'ın da benzer bir iş modeli uygulayacağını belirtti. İki örgüt bu durumun aldatıcı ve adil olmayan bir ticari uygulama olacağı gerekçesiyle, Federal Ticaret Kurulu'nu soruşturma başlatmaya çağırdı.
 
Kurul, konu hakkında soruşturma açıp açmayacağına ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.
 
WhatsApp'ın dünya çapında 450 milyon kullanıcısı bulunuyor ve uygulama özellikle kısa mesaj ücretlerinden kaçınmak isteyenler arasında popüler. Şirket, üyelerinden aldığı yıllık 0,99 dolarlık ücret sayesinde para kazanıyor. Ancak uygulamanın bedava bir sürümü de bulunuyor.
Şirketin her gün bir milyon yeni kullanıcı edindiği belirtiliyor.
bbc
997136
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Snapchatten Özel Hikayeler Modu!

  Snapchat'ten Özel Hikayeler Modu!

  Snapchat, yeniliklere devam ediyor. Şimdi ise kullanıcılarına yeni özelliliği olan "özel hikayeler" modunu tanıttı. İşte ayrıntıları...
 • Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Facebook Messenger'a yeni birgüncelleme geldi. İşte yeni güncelleme ile gelen değişiklikler...
 • Snapchatten Bir yenilik Daha!

  Snapchat'ten Bir yenilik Daha!

  Instagram'ın Snapchat'ten kopyaladığı özelliklerini son zamanlarda duymaya başlamıştık. Ancak bu sefer Snapchat'ten beklenmedik bir hamle geldi ve Snapchat, Instagram'ın özelliğini kopyaladı!
 • Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook, yeniliklere doymuyor. Facebook, Messenger'a eklemiş olduğu duygu ifadelerini şimdi de yorumlara eklemeye hazırlanıyor. Beğen butonunun alternatifi olan ifadeler hızla yayılıyor.
 • Twitterda Canlı Yayın Dönemi!

  Twitter'da Canlı Yayın Dönemi!

  En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'a yeni bir özellik daha geliyor. Yeni özellik ile artık 7/24 canlı yayın yapılacak!
 • Whatsapp Güncellemesi Türkiyede!

  Whatsapp Güncellemesi Türkiye'de!

  Sosyal medya platformun en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp'ın güncellemesi Türkiye'de yayınlandı. Yeni güncelleme ile artık Siri, mesajlarınızı isterseniz sesli okuyabilecek.
 • Twitterda Emoji Dönemi!

  Twitter'da Emoji Dönemi!

  Emojiler, artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki duygu ve düşüncelerimizi ifade ederken emoji kullanmaktan vazgeçemiyoruz. Twitter'da artık aramalarda emoji kullanılabilecek.
 • Facebook Messenger Lite Arık Türkiyede Kullanımda!

  Facebook Messenger Lite Arık Türkiye'de Kullanımda!

  Facebook'un Messenger Lite artık Türkiye'de. Merakla bekleyenler için Android platformuna özel olan Messenger Lite uygulaması bugün Türkiye'de kullanıma sunuldu.
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S9dan Haber Var!Galaxy S9'dan Haber Var!
  Samsung'un Galaxy serisinin bir sonraki amiral gemisi Galaxy S9 hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Yeni bilgilere göre Galaxy S9 oldukça iddialı…
 • iPhone 9 Haberleri Gelmeye Başladı!iPhone 9 Haberleri Gelmeye Başladı!
  Apple'ın sonraki amiral gemisi iPhone 9 hakkında haberler gelmeye başladı. işte iPhone 9 üretimi ile ilgili ilk gelen bilgiler...
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama