WhatsApp Nasıl Hizmet Sunuyor?

WhatsApp CEO’su Jan Koum’un açıkladığı üzere uygulama 900 milyon tekil kullanıcı sayısını aştı. WhatsApp sayıca az çalışanı ile nasıl kesintisiz hizmet sunabiliyor?
09 Ekim 2015 16:54
WhatsApp Nasıl Hizmet Sunuyor?
Facebook, WhatsApp'ı şirket olarak bünyesine kattığı dönemde 400 milyon kullanıcısı vardı. Yakın zamanda 900 milyon kullanıcı sayısını aşan uygulama neredeyse 1 milyar kullanıcısına sunduğu kesintisiz hizmeti sadece 50 mühendis ile veriyor. Peki, bu nasıl mümkün oluyor?
 
Cevap WhatsApp mühendislerinin günümüz piyasasında pek kullanılmayan ancak bir zamanlar yazılım dünyasında büyük paya sahip ufak sırrında saklı.
 
 
WhatsApp hangi programlama dili ile yazıldı?
 
WhatsApp’ın az sayıda mühendis ile 900 milyona hizmet verebilmesini sağlayan temel faktör, WhatsApp mühendislerinin kullandığı programlama dili. Sektörün aksine WhatsApp mühendisleri “Erlang” adı verilen bir fonksiyonel programlama dilinde yazılımı geliştirmeye devam ediyor.
 
Her ne kadar fonksiyonel programla 50’lerde kalmış eski bir programlama akımı olarak görülmekte olsa da, hatta Lisp gibi köklü fonksiyonel programlama dilleri, programcılar arasında çeşitli şekillerde dalga geçilme konusu olmuşsa da, fonksiyonel programla günümüz ihtiyaçlarına doğru cevap verebilmekte.
 
Sosyal medyanın ve internet girişimlerinin Dünya nüfusuna oranla hızlı büyüme ve yayılma rakamlarını görmekte olduğumuz günümüzde fonksiyonel programlamanın yeniden önem kazanması aslında şaşırılacak bir şey değil. Fazla kullanıcının daha fazla eş zamanlı işlem anlamına geldiği yazılım dünyasında, eş zamanlı işlemleri başarıyla gerçekleştirmesi ile bilinen fonksiyonel programlamanın yakın gelecekte piyasadaki eski önemini kazanacağını görmek mümkün.
shiftdelete
904726
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei' nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei, MWC 2017'de akıllı telefonların yanı sıra yeni işletim sistemi EMUI 5.1'i de tanıtmaya hazırlanıyor. İşte Huawei EMUI 5.1 hakkında daha fazlası...
 • WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  Whatsapp'a yeni bir güncelleme geldi. Whatsapp'ın yeni güncellemesi Status bugünden itibaren aktif olacak.
 • iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  Apple, geliştiriciler için iOS 10.3 Beta 3 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme acaba ne gibi yenlikler sunuyor. Detaylar haberimizde...
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
En Çok Okunan Haberler
 • Nokianın Yeni 3310u Netleşiyor!Nokia'nın Yeni 3310'u Netleşiyor!
  MWC 2017'de tanıtılması beklenen Nokia'nın efsane telefonu 3310'un detayları belli olmaya başladı. Peki yeni Nokia 3310 nasıl olacak? Hangi işletim…
 • Galaxy S8 Plus Detaylandı!Galaxy S8 Plus Detaylandı!
  Samsung'un 1 ay sonra resmi olarak tanıtması beklenen telefonu Galaxy S8 Plus hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Evan Blass Twitter'dan…
 • Sonyden İki Akıllı Telefon!Sony'den İki Akıllı Telefon!
  Sony, iki yeni akıllı telefon daha çıkaracak; Xperia XZs ve XZ Premium . Bu telefonlar "Motion Eye" kamera özelliği ile gelecek.
 • Huaweiden Akıllı Telefonlar İçin Kamera!Huawei'den Akıllı Telefonlar İçin Kamera!
  Çin'nin akıllı telefon üren devi Huawei, 360 derece fotoğraf ve video çekimi yapabilen kamera üretti. Honor VR adını verdiği kamera hakkında bilmeniz…
 • Huawei P10un Tasarımı ve Özellikleri!Huawei P10'un Tasarımı ve Özellikleri!
  Huawei'nin yemi amiral gemisi olacak olan Huawei P10 ile ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. Peki Huawei P10'un özellikleri ve tasarımı nasıl…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama