WhatsApp kurucusu: Facebook'tan bağımsızız

WhatsApp kurucularından Brian Acton Çarşamba günü çoğunluğunu Stanford'lı öğrencilerin oluşturduğu küçük bir gruba şirketi nasıl kurduğunu ve Facebook ile yapılan 19 milyar dolarlık anlaşmayı anlattı.
10 Haziran 2014 17:44
WhatsApp kurucusu: Facebooktan bağımsızız
Stanford'da 90'ların sonunda okuyan Acton bu geniş kapsamlı forumunun kendisinin ilk konuşma deneyimi olduğunu söyledi. Organizasyon Stanford'ın yeni şirketleri desteklemek için kurduğu StartX tarafından sponsor edildi.
 
Acton WhatsApp'ın Facebook'tan bağımsızlığının altını çizdi. Şirketin sloganının "reklama, yalana dolana hayır," olduğunu belirten Acton bunu böyle tutmayı planladıklarını söyledi.
 
Acton bunun amacının WhatsApp platformunun basitliğini ve kullanım kolaylığını korumak olduğunu açıkladı. Ancak bir noktada Acton'ın WhatsApp için vizyonunun, dünyadaki herkesi birbirine bağlamayı amaçladığını söyleyen Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'inkine benzediği görüldü. Acton, "Dünyadaki herkes birbiriyle konuşabilirse bu en iyisi olur," şeklinde görüş bildirdi.
 
Anlaşma Şubat'ta duyurulduğunda, gizlilik yanlısı kişiler Facebook'un WhatsApp kullanıcılarıyla ilgili bilgi edindiği endişelerini dile getirmişti. Acton Facebook'un Messenger uygulaması ve WhatsApp arasındaki ilişkiyi "ayrı ama eşit" olarak tanımladı.
 
Bu iki platformun da nasıl birlikte çalışacağına dair detaylı açıklama yapmayan Acton durumu bir insanın telefon numarasına sahip olan ama bunu Facebook kimliğiyle birleştirmeyen bir sigorta sağlayıcısına benzetti.
 
Acton "nasıl ciro yapacaklarına" dair uzun vadeli soruların ve iki platform arasındaki "birlikte çalışabilirliğe" dair soruların hala çözülmesi gerektiğini açıkladı.
 
Acton, birçoğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere yaklaşık 450 milyon kullanıcısı bulunan WhatsApp'ın büyümesi için kendisinin ve diğer kurucu Jan Koum'un farklı bölgelerdeki iletişim stillerini araştırdıklarını aktardı. Acton, "Dünyada insanların birbirleriyle nasıl konuştuğuna dair çok şey öğreniyorsunuz," ifadesini kullandı.
 
Örnek olarak Hindistan'da insanların telefon veya kredi kartlarını kullanarak ödeme yapmaya alışkın olmadıklarından uygulamayı ücretsiz yaptıklarını belirten Acton, Orta Doğu'da insanların grup mesajları yolladıklarını söyledi ve Ramazan sırasında insanların nasıl iletişim kurduklarına dair araştırma yaptığını belirtti.
 
Acton, WhatsApp'ın Japonya ve Tayvan'da daha çok odaklanıp konsantre olsaydı daha iyi işler başarmış olabileceğini söyledi.
 
11 yıl Yahoo'da mühendis olarak çalışan Acton Arjantin ve Antarktika'ya gitmek için 2 yıl tatil aptığını ve daha sonra Koum ile birlikte 2009'da WhatsApp'ı kurduklarını ifade etti. Koum'a güvendiğinden onunla çalışmayı seçtiğini belirten Acton, 10 yıl önce havaalanına gitmesi gerektiği zaman Koum'un tüm işini bırakıp ona nasıl yardım ettiğini anlattı.
 
Nasıl bir patron olduğuna dair soruya cevap veren Acton, insanları haftada 80 saat çalışmak zorunda bırakmayan, aile yaşantılarına zaman tanıyan ama çalışanların hala yeni kurulan bir şirkette çalıştıklarını söyleyebilecekleri bir yönetim stili olduğunu söyledi. Acton organizasyondan sonra kalıp kalabalığa karışmadı çünkü eve gidip Facebook anlaşması sırasında doğan oğluyla ilgilenmesi gerektiğini belirtti. Acton, ilk kez baba olma duygusunun 19 milyar dolarlık anlaşmanın verdiği duygudan ağır bastığını ifade etti.
The Wall Street Journal
Etiketler : facebook , sosyal medya , Whatsapp
696633
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Instagramdan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram'dan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram artık sadece fotoğrafların paylaşıldığı alan olmaktan çıkıp, bambaşka bir platforma dönüştü. Şimdi de Instagram'da rezervasyon dönemi başlıyor.
 • Messenger Day Çıktı!

  Messenger Day Çıktı!

  Facebook'un bir süre önce denemeye başladığı Snapchat Hikayeler benzeri yeni denemesi olan Facebook Messenger Day, bugünden itibaren kullanılmaya başlanacak.
 • Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Sanal gerçekliğe büyük yatırımlar yapan Facebook, Facebook 360 adındaki ilk sanal gerçeklik uygulamasını duyurdu. İşte ayrıntıları...
 • Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter, iOS cihazları için uygulamasını, kullanıcıların iPhone veya iPad’de kullandığı depolama alanı miktarında daha fazla kontrole sahip olmasını sağlayan küçük ama önemli bir özelliği ekleyerek bugün 6.73.1 sürümüne yükseltti.
 • WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  En popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, durum özelliğini geçtiğimiz günlerde kaldırmıştı. Görünen o ki durum özelliği geri gelecek!
 • Facebooka Dislike İşareti Geldi!

  Facebook'a Dislike İşareti Geldi!

  Facebook, kullanıcılarını sevindirecek bir haber verdi. Peki Facebook, uzun süredir konuşulan bu özelliği ne zaman kullanıma sunacak?
 • Facebooka Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook'a Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook, yeni uygulamasını çıkarmaya hazırlanıyor. City Guides, adı verilen bu uygulama, adından söz ettirecek gibi görünüyor.
 • Snapchat Halka Arz Edildi!

  Snapchat Halka Arz Edildi!

  Snapchat'i oluşturan Snap adlı şirketin ilk halka arzında hisse başına değeri yüzde 51 prim yaptı. Piyasa değeri yaklaşık 36 milyar dolara ulaşan şirket Twitter'ı geride bıraktı.
En Çok Okunan Haberler
 • Kırmızı iPhonenun Türkiye Fiyatı!Kırmızı iPhone'nun Türkiye Fiyatı!
  Apple, kırmızı renkteki iPhone 7 ve iPhone 7 Plus' tanıttı. Kırmızı iPhone 7'nin fiyatı cep yakıyor. İşte iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın Türkiye…
 • IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!
  Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8'i tanıtmasına çok uzun bir süre olmasına rağmen iPhone 8 ile ilgili kosnept çalışmaları hız kesmeden paylaşılmaya…
 • Galaxy S8 ve S8 Plusın Fiyatı Paylaşıldı!Galaxy S8 ve S8 Plus'ın Fiyatı Paylaşıldı!
  Samsung'un Çarşamba günü resmi olarak tanıtımını yapacağı yeni amiral gemisi Galaxy S8'in yeni fiyatı paylaşıldı. İşte ayrıntılar...
 • Whatsappa Yeni Özellikler Geldi!Whatsapp'a Yeni Özellikler Geldi!
  WhatsApp'a 4 yeni özellik geldi. Bir süredir gündemde olan olan özellikler artık Türkiye'de de kullanıcılar tarafından güncellenebilir durumda. İşte o…
 • Kırmızı iPhone 7 Plus Kutusundan Çıkıyor!Kırmızı iPhone 7 Plus Kutusundan Çıkıyor!
  Ünlü YouTuber Marques Brownlee, kırmızı iPhone 7 Plus'ın kutu açılış videosunu paylaştı. Böylelikle ilk kez iPhone 7 Plus canlı olarak görüntülenmiş…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama