'Whatsapp için 19 milyar dolar az bile!'

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 19 milyar dolara aldıkları WhatsApp’ın gelecekte 1 milyar kişiyi birbirine bağlamasını beklediklerini belirterek, “Bence WhatsApp’ın değeri 19 milyar dolardan fazla” dedi.
26 Şubat 2014 13:28
Whatsapp için 19 milyar dolar az bile!
Geçen hafta ücretsiz mesajlaşma uygulamasını 19 milyar dolara satın alan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, Mobil Dünya Kongresi’nin (Mobile World Congress) konukları arasındaydı. Zuckerberg, geçen hafta Facebook’un satın aldığı WhatsApp’ın sağladığı hizmetin 19 milyar dolardan fazla edeceğini belirterek, “Bunu konuşmak anlamsız. WhastApp ve Facebook’un birbirine uyan amaçları var. Her iki şirkette, insanları birbirine bağlamak misyonunu benimsiyor. WhatsApp’ın gelecekte 1 milyanr kişiyi bağlamasını bekliyoruz. İş modeli Facebook’un sahip olduğu dünyayı birleştirme misyonuna çok uygun durumda” diye konuştu. 
 
SNAPCHAT BİRAZ BEKLESİN
 
Yanılıyor da olabileceğini kaydeden Zuckerberg, belki de WhatsApp’ın 1 milyar kişiye ulaşmasına rağmen çok değerli olmayan servislerden biri olabileceğini de sözlerine ekledi. Facebook’un sosyal fotoğraf paylaşım uygulaması Snapchat’i satın alması hakkında soruları yanıtlayan Zuckerberg, “19 milyar dolara bir şirket alınca biraz beklersin değil mi” diyerek espri yaptı.
 
911 GİBİ İNTERNET
 
Facebook’un şubatta açıkladığı projele olan ‘internet.org’ projesi hakkında bilgi paylaşan Zuckerberg, dünyanın 3’te 2’sinin hâlâ temel internet hizmetlerinden bile yoksun olduğunu ve tüm insanlığı internete ulaştırmanın ana amaçları olduğunu belirtti. ‘internet.org’ hareketiyle amaçlarının, sayısı 2.7 milyarı bulan bu kitleyi internetle tanıştırmak olduğunu söyleyerek, “Herkes nasıl 911’i arayıp ihtiyaç duyduğu temel yardımı alabiliyorsa, internetin de böyle olmasını istiyoruz. Elbette yüksek çözünürlüklü videolar gibi geniş bant gerektiren içeriklere ulaşmak ucuz ve basit veri paketleriyle mümkün değil ama Facebook, WhatsApp gibi sosyal medya kanallarını kullanmak kolay olmalı” şeklinde konuştu. Gelişmekte olan ülkelerin bazılarında internet servis sağlayıcı şirketlerle çeşitli anlaşmalar yaptıklarını belirten Zuckerberg, mobil operatörlerden temel veri erişimini ücretsiz olarak sunmak istediklerini belirterek, birçok operatörle özel ortaklıklar yaptıklarını ama bunların arasında birkaç tane dahil etmek istediklerini açıkladı.
 
FİLİPİNLERDE BAŞARI YAKALADI
 
Internet.org tarafından Filipinlerde gerçekleştirilen çalışmalarda başarı yakaladıklarını söyleyen Zuckerberg, gerekli destek ve işbirliğinin sağlanması ile ülkedeki bağlantı sayısının 2 katına çıktığını vurguladı. Zuckerberg sözlerine şu şekilde devam etti: “Biz Internet.org’un sürekliliği sağlayan bir model olmasını istiyoruz ve bu modelin herkese bazı hizmetleri sunması için çalışıyoruz. İstiyoruz ki herkes hava durumuna bakabilsin, yemek siparişi verip fiyat karşılaştırması yapabilsin.”
hurriyet
703501
Bu haberler ilginizi çekebilir