VPN kullanıcılarının dikkatine!

Twitter'a yönelik yasağın sona ermesiyle bu mecralara girmek için kullanılan VPN programlarının da nasıl kaldırılacağı sorusu akıllara geldi.
04 Nisan 2014 14:32
VPN kullanıcılarının dikkatine!
Twitter 'ın kapatılmasının ardından internet kullanıcıları istedikleri sitelere herhangi bir kısıtlama olmadan erişebilmek için yoğun olarak tünel siteleri, DNS sunucusu değişimi ve VPN programı kullanmak gibi yollara başvurma yoluna gitti.
 
Anayasa Mahkemesi'nin dün aldığı "Erişimin engellenmesi ifade özgürlüğünün ihlali" kararının ardından, Türkiye 'de 20 Mart gününden beri engellenmekte olan Twitter'a yönelik yasak kalktı. Bu tarz alternatif yöntemleri kullananlar ise yasağın kalkmasının hemen ardından VPN uygulamalarını kapatmanın yollarını arıyor. 
 
VPN, CİHAZLARDAN NASIL KALDIRILIR?  
 
VPN'leri kaldırmak için, telefonunuza veya bilgisayarınıza kurduğunuz VPN uygulamalarınızı OFF konumuna getirip pasifize edebileceğiniz gibi tamamen cihazınızdan da kaldırabilirsiniz. Hedef siteye erişim sorunu yaşamadığınız sürece bu uygulamaları tercih etmeyin; sonuçta hem internetinizin hızı daha düşük olacaktır hem de telefonların şarj ömrü de daha hızlı azalacaktır. 
 
iPhone ve İpad'lerde VPN nasıl kaldırılır? 
 
Şirketlerde kullanılan VPN'ler; özel bilgileri, özel olmayan bir ağ üzerinden güvenli bir şekilde iletmenize olanak sağlar. Örneğin, işle ilgili e-postalarınıza erişmek için VPN'i ayarlamanız gerekebilir. Ağınızda VPN'i ayarlamak için gerekli ayarları ağ yöneticinize sorun. Bir veya daha fazla VPN ayarı tanımlandıktan sonra şunları yapabilirsiniz: 
 
VPN'i açma veya kapatma: Ayarlar > VPN bölümüne gidin. 
 
VPN'ler arasında geçiş yapma: Ayarlar > Genel > VPN bölümüne gidin ve daha sonra bir konfigürasyon seçin.
 
VPN Uygulamasını kaldırmak için Ayarlar-Genel-Profiller SİL yazan yere tıklayınca VPN kaldırılır.
hurriyet
Etiketler : twitter , twitter yasağı , VPN , YouTube
71324
Bu haberler ilginizi çekebilir