Vodafone'dan 5G Testi!

Türkiye’den 5G alanında ilk testler başladı. Vodafone hem kapsama hem de yüksek hızlara ulaşabilecek en uygun bant olan 3.5 GHz bandını Türkiye’de mevcut 4.5G şebekesini kullanarak test etti.
22 Ekim 2017 19:20
Vodafonedan 5G Testi!
3.5 GHz TDD bandında test kullanım izni olan Vodafone, testi 20 MHz spektrum bandı ve 4×4 MIMO (Çoklu Anten) teknolojisini destekleyen ticari anten ve radyo ekipmanı kullanarak gerçekleştirdi. Huawei işbirliği ile gerçekleştirilen testin sonucunda 185 Mbps hıza ulaşıldı.
 
 
Çoklu anten teknolojisinin kapasiteye ve performansa olan etkisinin 5G’ye giden yoldaki önemini bir kez daha ortaya koyan test kapsamında ayrıca, 3.5 GHz TDD bandında 4 farklı 20 MHz spektrum bandı aynı anda havaya verildi. Böylece hava ortamında 80 MHz bant genişliğine ulaşıldı.
 
Vodafone 5G standardı için çalışmalara başladı
 
5G için önemli teknolojilerden biri olan 3.5 GHz TDD spektrum bandının kullanımı ile verimlilik arttırılacakken, çoklu anten teknolojisi ile de aynı ortamda yüksek hızlara erişmek mümkün olacak.
 
Testi gerçekleştiren Vodafone’dan Mallik Rao ise sonuçlar hakkında şirket adına konuşan isim oldu:
 
“Özellikle şehir merkezleri gibi abone sayısı ve veri trafiğinin yoğun olduğu alanlarda fayda sağlayacak 3.5 GHz spektrum bandını Türkiye’de ticari ekipman ve terminal ile test ettik.”
 
Bakalım 5G çalışmalarında bir sonraki durak ne olacak?
shiftdelete
579357
Bu haberler ilginizi çekebilir