Uygulama yüklerken bilgileriniz çalınabilir!

Kullanımı her geçen gün yaygınlaşan akıllı telefonlara yüklenen bir uygulama ile kişisel bilgilerin kötü niyetli kişilerce görülerek kullanılabileceği bildirildi...
19 Mart 2014 18:21
Uygulama yüklerken bilgileriniz çalınabilir!
Bilişim Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel, yaptığı açıklamada, Türkiye'de geçen yıl yaklaşık 35 milyon akıllı telefon satıldığını söyledi.
 
Telefonlardaki yazılımları kullananların sayısının ise 1 milyonu geçmeyeceğini belirten Yüksel, şöyle konuştu:
 
"Birçok kullanıcı bu programların özelliklerinden ziyade, piyasadaki en güncel teknolojiye sahip olan telefonu kullanmak istiyor. Bu konuyla ilgilenen kişiler, telefonun içerisinde bulunan hayatı kolaylaştıracak uygulamaların varlığından haberdar değil. Telefon kullanıcıları daha çok sosyal medyayla ilgileniyor. Sosyal medyayla ilgili olan kısım akıllı telefonların satılmasını hızlandırıyor. Operatörlerin sunmuş olduğu fırsatlar sınırsız Facebook, sınırsız Twitter şeklinde."
 
Yüksel, Türkiye'deki akıllı telefon kullanımının sosyal medya araçları üzerinden yürütüldüğünü, akıllı telefonlara sosyal medyayla ilgili güncel ve teknik içerikte birçok program yüklenebildiğini ifade etti.
 
" Her program yüklenmemeli"
 
Yüksel, cihaz ve data güvenliği açısından cep telefonuna her programın yüklenmemesi gerektiğini söyledi.
 
Örneğin "kim aramış" adlı bir uygulama olduğunu, bu uygulama telefona yüklendiğinde telefon rehberindeki bütün bilgileri kopyaladığını belirten Yüksel, şöyle devam etti:
 
"Örnek vermek gerekirse 0284'lü bir numara bu uygulamayı yüklemiş herhangi birinde kayıtlıysa ve ne şekilde kayıtlıysa, programı kullanarak aramayı kimin yaptığını ismiyle bulabiliyorsunuz. Aslında bunun arkasında büyük bir pazarlama fikri var. Farkında olmadan elimizdeki kişisel verilerimizi başkasına satıyoruz, dağıtıyoruz. Çok küçük bir uyulama masum görünüyor ama tehlikeli bir durum. Telefonunuzdaki bütün dataya ulaşmış oluyorlar."
 
"Görüntülü programlar da riskli"
 
Yüksel, operatör üzerinden değil, telefona yüklenen görüntülü konuşma programlarında da bu görüntülerin nereye kaydedildiğinin belli olmadığını, bunun da bir güvenlik sorunu olduğunu vurguladı.
 
Eskiden telefonlarda sadece konuşma ve mesaja bakma olduğunu, teknolojinin gelişmesiyle "elimize tehlikeli bir bomba" konulduğunu dile getiren Yüksel, "Film izleyebiliyorsunuz, bir sürü dataya ulaşabiliyorsunuz. Hatta kredi kartı bilgileriniz çalınabiliyor. Hesabınız boşaltılabiliyor. Elimizde çok tehlikeli bir silah taşıyor duruma geldik şu anda" diye konuştu.
 
Telefona yüklenen bazı programlarda cihazın, işletim sistemi uygulamasının onaylanmasını istediğini ifade eden Yüksel, bu onaylama sürecinde bilgilerin güvenliksiz programlar tarafından çalınabileceğini kaydetti.
 
Yüksel, son çıkarılan internet düzenlemesine ilişkin yasanın vatandaşlara detaylı şekilde anlatılması gerektiğini ifade ederek, bilinçli internet kullanıcıların bu tür tuzaklara düşmeyeceğini kaydetti.
hurriyet
935890
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!

  BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!

  BlackBerry'nin yeni telefonu QWERTY klavyeli KeyOne tanıtıldı. Android işletim sistemi ile gelecek olan telefona gelin birlikte bakalım. İşte BlackBerry KeyOne özellikleri!
 • Yeni iPad Pro Biraz Gecikebilir!

  Yeni iPad Pro Biraz Gecikebilir!

  Apple'ın yeni nesil tableti iPad Pro meraklılarını biraz üzecek gibi! Apple'ın Mart ayındaki etkinliğinde tanıtılacak olan iPad Pro, tanıtımdan hemen sonra satışa sunulmayacak.
 • Yurt Dışından Getirilen Cihazlara IMEI Kolaylığı!

  Yurt Dışından Getirilen Cihazlara IMEI Kolaylığı!

  Yurt dışından getirilen cihazlarda IMEI kolaylığı geldi. Açıklama Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan geldi. Artık, yurt dışından getirilip de ülkemizde değişimi yapılan cihazlara IMEI noktasında kolaylıklar sunulacak.
 • Whatsappı Bilgisayarda Kullanın!

  Whatsappı Bilgisayarda Kullanın!

  Wahatsapı bir bilgisayarda mı kullanmak istiyorsunuz? Peki ama Whatsapp Web nasıl kullanılır? Cevabı haberimizde...
 • Bilgisayardan iPhone İntenetine Bağlanma!

  Bilgisayardan iPhone İntenetine Bağlanma!

  Bilgisayarınızın interneti olmadığında iPhone'unuzun internetini kolaylıkla kullanabilirsiniz. Peki bilgisayardan iPhone internetine nasıl bağlanabiliriz?
 • LG G6dan Üç Farklı Renk Çeneği

  LG G6'dan Üç Farklı Renk Çeneği

  LG, yeni amiral gemisini tanıtmaya hazırlanıyor. Pazar günü yapılacak olan resmi tanıtımda, G6'nın 3 farklı renk seçeneği ile geleceği ortaya çıktı.
 • Apple Artık Garanti Hizmeti Verecek!

  Apple Artık Garanti Hizmeti Verecek!

  Apple, garanti kapsamında olan cihazlara, servis dışında parça değişikliği yapıldığı zaman garanti hizmeti vermiyordu. Ancak yeni gelen bilgilere göre Apple, garanti kapsamı şartlarını biraz esnetecek.
 • LG G6, Tasarımı İle Tam Puan Aldı!

  LG G6, Tasarımı İle Tam Puan Aldı!

  LG'nin yeni amiral gemisi G6 dayanıklılığı ve ergonomisi ünlü endüstriyel tasarımcı Torsten Valeur’dan tam puan aldı. Detaylar haberimizde...
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S8 Plus Detaylandı!Galaxy S8 Plus Detaylandı!
  Samsung'un 1 ay sonra resmi olarak tanıtması beklenen telefonu Galaxy S8 Plus hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Evan Blass Twitter'dan…
 • iPhonenun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?iPhone’nun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?
  iPhone kamerasının her zaman istediğiniz yerden başlamasını ister misiniz? Örneğin kamerayı açtığınızda hep video modunda ya da kare modunda…
 • 32 GBlık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?32 GB'lık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?
  Apple'ın, onuncu yıla özel çıkaracağı iPhone'larda devrim gibi yeniliklere gideceği iddia ediliyor. Yeni gelen bilgiler ise saklama alanı ile ilgili.…
 • Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!
  Mobil Dünya Kongresi yaklaştıkça firmaların tanıtım yapacağı ürünlerde netleşmeye başladı. Sony de MWC 2017'de Xperia X 2017 tanıtacağı iddia…
 • iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?
  Apple, yeni amiral gemisini bu yıl tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni iPhone'un ismi ile ilgili de bir çok iddia ortaya atıldı. Peki iPhone'un 10. yıl ismi…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama