USB'lerde devrim

USB 3.1 ile önceki tüm bildiklerinizi unutun...
07 Aralık 2013 17:07
USBlerde devrim
90'lı yılların ortalarından itibaren bilgisayar dünyasında yaygınlaşmaya başlayan USB teknolojisi, o günden bu yana vazgeçilmezlerden birisi oldu ve hem masaüstünde hem de farklı formatlarla mobil cihazlarda boy gösterdi. Ancak geriye dönük uyumluluğu bozmamak adına çıkış yuvası hep aynı formatta kaldı.
 
Aradan geçen 20 yılın ardından USB Forumu radikal bir karar aldı ve USB 3.1 olarak hayatımıza girecek yeni teknolojinin geriye dönük uyumluluk sunmayacağını açıkladı. USB 3.1 standardının ilk duyurulduğu dönemde geriye uyumluluk listede olan bir özellikti. Ancak forum yenilikler sunmak adına klasik USB yuvası tasarımından vazgeçti. 
 
USB 3.1 standardı Type-C adı verilen yeni bir bağlantı tipi ile geliyor. Bu bağlantı microUSB tasarımına oldukça benziyor ancak en önemli özelliği her iki yöne çevirerek kullanabilmeniz. Yani Lightning kablosuz gibi Type-C kablonuzun hangi yüzünün alta baktığı önemli olmayacak.
 
Tasarımın küçülmesi neticesinde artık ilişkili tüm cihaz ve aksesuarlarda da boyutların küçüldüğüne şahit olacağız. Küçük boyutlara rağmen standart 10Gbps veri aktarım hızlarına imkan tanıyabiliyor. Ayrıca cihazdan cihaza 100W gibi devasa bir enerji akımı da sağlanabiliyor.
 
USB 3.1 standardının bu haline bakıldığında aslında Thunderbolt teknolojisine alan kaptırmamak için yapılmış bir hamle olduğu görülüyor. Zira Intel, Thunderbolt kontrolcülerinde artık 20Gbps hız, bilgisayardan bilgisayara veri aktarımı, 53W ve üzeri seviyelerde enerji transferi gibi yeniliklere önümüzdeki yıldan itibaren yer vermeye hazırlanıyor. 
 
USB 3.1 hali hazırda üreticilere test amaçlı dağıtılmış durumda ve gelecek yıl itibariyle kullanıma sunulması hedefleniyor. USB 3.1 piyasaya çıktığında şu an kullandığımız hiç bir dizüstü bilgisayar soket uyumu sağlamayacak ve muhtemelen adaptörler yardımıyla standardı kullanıyor olacağız.  
donanimhaber
Etiket : USB 3.1
399484
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
 • Jeff Bezos, Bill Gatesi Geride Bıraktı!

  Jeff Bezos, Bill Gates'i Geride Bıraktı!

  Uzun süre dünyanın en insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates, artık dünyanın en zengin insanı değil. Bu koltuğun sahibi artık Jeff Bezos. İşte Amozon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama