Ünlülerin Hesaplarını Çalan Çete Kimlerden Oluşuyor?

Birçok ünlünün zor günler yaşamasına sebebiyet veren çetenin üyeleri, tutuklandı.Peki bu nasıl bir çete?
22 Ekim 2017 11:13
Ünlülerin Hesaplarını Çalan Çete Kimlerden Oluşuyor?
 
Geçtiğimiz günlerde bir çok ünlünün hesabını fishing adı verilen olta yöntemiyle ele geçirip, daha sonrasında hesap sahiplerine şantaj yaparak para talep eden Ducky Layne çetesi üyeleri tutuklanarak, çökertildi.
 
Aralarında Aleyna Tilki, Seren Serengil, Tamer Karadağlı, Erdal Özyağcılar gibi şarkıcı ve oyuncuların bulunduğu 50’ye yakın ünlünün hesabının hacklenmesinden sorumlu olduğu belirtilen çetenin üyeleri İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından tespit edilerek tutuklandı. 
 
 
1986 doğumlu çete lideri Gökyar Ş., hedefine aldığı ünlüleri çalıştığı hackerlara ileterek hesaplarını ele geçirip, daha sonrasında ilgili ünlülere şantaj ve tehdit yaparak para kazanmaya çalıştığı öğrenildi. Adliyeye sevk edilen 14’ü tutuklanan 29 şüphelinin 9’unun 18 yaşından küçük olduğuda, bilinen bilgiler arasında.
 
Peki bu nasıl oluyor ?
 
Facebook ve Instagram; sahte hesapları veya şifresi unutulan hesapları ilginç bir yöntemle kapattırmanıza veya geri almanıza olanak sağlıyor. Eğer profiliniz içerisinde kişisel fotoğraflarınız varsa kendi fotoğrafınızı destek ekibine iletmeniz suretiyle ilgili hesabı geri almanız veya kapattırmanız mümkün olabiliyor.
 
Burada da; Facebook’un denetleme departmanı, böylesine bir durumu gözden kaçırarak ünlü şarkıcının hesabının sahte olduğuna karar vererek kapatmış.
 
İki çete üyesi sosyal medya fenomeni
 
500 bine yakın takipçisi olan Bahar Çelebi ile binlerce takipçisi bulunan Ayda Kutay‘ın, sosyal medya fenomenleri olduğu öğrenildi.
 
Çetenin ünlü et lokantası sahibi Nusret Gökçe‘nin instagram hesabının bilgilerininde ellerinde olduğunu, ancak beraberinde gerçekleşen polis operasyonu üzerinden ele geçirilemediği öğrenildi.
 
shiftdelete
101013
Bu haberler ilginizi çekebilir