Twitter'ın ikinci adamı garaj kapısından girdi ön kapıdan çıktı

Dün Twitter'ın ikinci adamı garaj kapısından girdi, bugün ise ön kapıdan çıktı. Twitter’ın 2 numarası dün Ankara’da yoğun bir trafik yaşadı.
15 Nisan 2014 19:25
Twitterın ikinci adamı garaj kapısından girdi ön kapıdan çıktı
Twitter’ın iki numaralı yöneticisi Colin Crowell, Hürriyet’in dün yazdığı gibi Ankara’ya gelerek temaslarda bulundu. Görüşmelere garajdan alınan Crowell’den Türk tarafı, temsilcilik açması, mahkeme kararlarını uygulaması, hesap bazlı engellemelerin sağlanması ve vergi ödenmesi gibi 4 ana koşulu yerine getirmesini istedi.
 
Seçim sürecinde erişimi engellenen Twitter’ın 2 numaralı yöneticisi Colin Crowell başkanlığında bir heyet, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yetkilileri görüşmek için dün Ankara’ya geldi. Görüşmede Türk tarafı Twitter heyetinden, Türkiye’de temsilcilik açması, mahkeme kararlarını uygulaması, hesap bazlı engellemelerin sağlanması ve vergi ödenmesi gibi 4 ana koşulu yerine getirmesini istedi. Toplantı sonrası kısa bir açıklama yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, görüşmeye ilişkin olarak “Olumlu geçti” ifadesini kullanmakla yetindi. Edinilen bilgilere göre ise toplantıda Twitter ekibi Türkiye’nin taleplerini dinledi ve bu talepleri
not aldı. 
 
MAHKEME KARARI
 
BTK Başkanı Tayfun Acarer, görüşme öncesi Twitter’ın 3 üst düzey yöneticiyle yapacakları toplantıda daha çok uygulanmayan mahkeme kararları üzerinde duracaklarını açıkladı. Twitter’la ilgili 100’e yakın mahkeme kararı bulunduğunu belirten Acarer, görüşmelerin şirketleşme ve vergi boyutundan çok mahkeme kararları ile ilgili olduğunu belirterek, “Vergi daha farklı bir olay; biz şimdi mahkeme kararlarının uygulanmasını istiyoruz. Bu bir sosyal sorun haline geldi, bir an önce çözülmesini istiyoruz” dedi. BTK Başkanı’nın ardından TİB Başkanı Ahmet Cemalettin Çelik de BTK binasına geldi. Twitter heyeti ise binaya garaj kapısından alındı.
ABD’den gelen ve üst düzey Twitter yöneticilerinin bulunduğu görüşmede, Türkiye’nin Twitter’dan temel talepleri gündeme getirildi. Bunların başında mahkeme kararları bulunurken; Twitter’ın Türkiye’de temsilcilik açması da istendi. Bu yolla Twitter’ın Türkiye’de yasal temsilcisinin bulunması hedefleniyor. Gündeme getirilen bir diğer önemli konu da, “https” protokolü oldu. Twitter’da “http” protokolüne eklenen “s” uzantısı hesapların güvenliğini sağlarken; hesap bazlı kapama ise engellenmiş oluyor. Bu konuda da Twitter yönetiminden destek isteyen bürokratlar, “Hesap bazlı engelleme süreci mümkün olursa, Twitter’ın tümden yasaklanması gündemden kalkar” görüşünü dile getirdi. Twitter’la ilgili bir diğer rahatsızlık da vergi konusu. Twitter’ın Türkiye’de vergi ödememesi de gündeme gelen konular arasında. 
 
Somut adıma çok yakınlar
REUTERS’a bilgi veren konuya yakın üst düzey bir yetkili, Twitter’ın üst yöneticilerinden Colin Crowell’ın yer aldığı ilk toplantının olumlu bir havada geçtiğini belirterek, “Twitter yöneticileri ile karşılıklı olarak durumlarımız daha iyi anlaşıldı. İlk etapta Türkiye için kritik öneme sahip bazı konulara Twitter yönetimi çok daha pozitif yaklaşıyor ve bazı hesapların kapatılması konusunda somut adım atmaya daha yakınlar” dedi. Aynı yetkili, “Bu toplantının en büyük faydası muhataplık sorunun ortadan kalkması oldu. Daha da ileri adımlar atılması mümkün” diye konuştu.
 
Twitter’a 4 talep
Temsilcilik açın
Mahkeme kararlarını uygulayın
Hesap bazlı engellemeyi sağlayın
Verginizi ödeyin
 
Vergisiz geliri 35 milyon dolar
Üst düzey bir yetkili Twitter’ın Türk yasalarına uygun bir temsilcilik açmasını istediklerinin altını çizerek, “Twitter herhangi bir vergi vermeden şu anki rakamlara göre yıllık 35 milyon dolar gelir elde ediyor ve bunun tamamı kâr. Şirketin burada açacağı temsilcilikle hem vergi ödemesi hem de Türkiye’nin haklı taleplerinin karşılanması konusundaki sorunun giderilmesi amaçlanıyor” dedi.
hurriyet
657026
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Snapchatten Özel Hikayeler Modu!

  Snapchat'ten Özel Hikayeler Modu!

  Snapchat, yeniliklere devam ediyor. Şimdi ise kullanıcılarına yeni özelliliği olan "özel hikayeler" modunu tanıttı. İşte ayrıntıları...
 • Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Facebook Messenger'a yeni birgüncelleme geldi. İşte yeni güncelleme ile gelen değişiklikler...
 • Snapchatten Bir yenilik Daha!

  Snapchat'ten Bir yenilik Daha!

  Instagram'ın Snapchat'ten kopyaladığı özelliklerini son zamanlarda duymaya başlamıştık. Ancak bu sefer Snapchat'ten beklenmedik bir hamle geldi ve Snapchat, Instagram'ın özelliğini kopyaladı!
 • Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook, yeniliklere doymuyor. Facebook, Messenger'a eklemiş olduğu duygu ifadelerini şimdi de yorumlara eklemeye hazırlanıyor. Beğen butonunun alternatifi olan ifadeler hızla yayılıyor.
 • Twitterda Canlı Yayın Dönemi!

  Twitter'da Canlı Yayın Dönemi!

  En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'a yeni bir özellik daha geliyor. Yeni özellik ile artık 7/24 canlı yayın yapılacak!
 • Whatsapp Güncellemesi Türkiyede!

  Whatsapp Güncellemesi Türkiye'de!

  Sosyal medya platformun en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp'ın güncellemesi Türkiye'de yayınlandı. Yeni güncelleme ile artık Siri, mesajlarınızı isterseniz sesli okuyabilecek.
 • Twitterda Emoji Dönemi!

  Twitter'da Emoji Dönemi!

  Emojiler, artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki duygu ve düşüncelerimizi ifade ederken emoji kullanmaktan vazgeçemiyoruz. Twitter'da artık aramalarda emoji kullanılabilecek.
 • Facebook Messenger Lite Arık Türkiyede Kullanımda!

  Facebook Messenger Lite Arık Türkiye'de Kullanımda!

  Facebook'un Messenger Lite artık Türkiye'de. Merakla bekleyenler için Android platformuna özel olan Messenger Lite uygulaması bugün Türkiye'de kullanıma sunuldu.
En Çok Okunan Haberler
 • Snapchatten Özel Hikayeler Modu!Snapchat'ten Özel Hikayeler Modu!
  Snapchat, yeniliklere devam ediyor. Şimdi ise kullanıcılarına yeni özelliliği olan "özel hikayeler" modunu tanıttı. İşte ayrıntıları...
 • Google Jamboard Satışa Çıkıyor!Google Jamboard Satışa Çıkıyor!
  Google'ın 55 inç ekrana sahip yeni dijital tahtası Google Jamboard satışa sunuldu. İşte Google Jamboard'ın fiyatı ve hakkındaki tüm…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama