Twitter'da işler kötüye gidiyor

Twitter New York Borsası'nda işlem görmeye başlamasından sadece üç ay sonra, 2013'te 645 milyon dolarlık net kayba uğradığını açıkladı.
07 Şubat 2014 11:51
Twitterda işler kötüye gidiyor
Twitter'ın gelirlerinin geçen yıl yüzde 110 artarak 665 milyon dolara ulaştığına dikkat çeken uzmanlar, bu kaybı bekliyordu. Ancak yatırımcıların asıl kaygısı, Twitter'ın kullanıcı sayısındaki büyümenin yavaşlaması.
 
Yılın ilk çeyreğini ortalama 241 milyon kullanıcıyla kapatan Twitter, bu alanda bir önceki çeyreğe göre sadece yüzde 3,8'lik bir artış kaydetti. Geçen yılın başlarında kullanıcı sayısındaki artış yüzde 10'u bulmuştu.
 
Kullanıcıların Twitter hesaplarını görüntüleme sayılarında da yüzde 7'lik bir azalma oldu. Zterne, Agee & Leach'in piyasa uzmanı Arvint Bhaita, "Bu veriler Twitter'ın ne ölçüde ana akım bir sosyal medya platformu olduğunu tartışmaya açacak" yorumunu yaptı.
 
Olumsuz veriler, Twitter'ın hisselerinde yüzde 12'lik bir düşüşe yol açtı. Araştırma şirketi Forrester'dan Nate Elliot AFP Haber Ajansına yaptığı açıklamada, "Kullanıcılarınıza angaje olamazsanız, elinizde bir işiniz yoktur. Kullanıcılar konusunda daha iyi olmalılar, mesele bu" diye konuştu.
 
Twitter'ın hisse senetleri şirketin geçen Kasım ayında borsaya açılmasından bu yana iki katından fazla değer kazandı ve Twitter'a 18 milyar dolar tutarında değer biçildi.
 
Ancak şirketin yatırımcılar açısından kârlı olup olmadığı konusunda farklı görüşler var. Twitter geçen yılın son çeyreğinde 511 milyon dolarlık net kayba uğradığını, ancak gelirlerin iki kattan fazla artarak 243 milyon dolara yükseldiğini açıkladı.
 
Twitter ayrıca kullanıcıların ana sayfalarını tasarlayabilmesi ve doğrudan mesajlar aracılığıyla resim alışverişi yapılabilmesi gibi özelliklerle "genel kullanıcı deneyimini" geliştirdiklerini vurguladı. Şirket gelecek yıl gelirleri daha da arttırmak için reklam verenlere yönelik hizmetlerini geliştirmeye devam etme taahhüdünde de bulundu.
 
Twitter gelirlerini büyük ölçüde reklam satışı ve kullanım alışkanlıklarına dair verileri satarak elde ediyor.
bbc
798858
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Instagramdan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram'dan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram artık sadece fotoğrafların paylaşıldığı alan olmaktan çıkıp, bambaşka bir platforma dönüştü. Şimdi de Instagram'da rezervasyon dönemi başlıyor.
 • Messenger Day Çıktı!

  Messenger Day Çıktı!

  Facebook'un bir süre önce denemeye başladığı Snapchat Hikayeler benzeri yeni denemesi olan Facebook Messenger Day, bugünden itibaren kullanılmaya başlanacak.
 • Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Sanal gerçekliğe büyük yatırımlar yapan Facebook, Facebook 360 adındaki ilk sanal gerçeklik uygulamasını duyurdu. İşte ayrıntıları...
 • Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter, iOS cihazları için uygulamasını, kullanıcıların iPhone veya iPad’de kullandığı depolama alanı miktarında daha fazla kontrole sahip olmasını sağlayan küçük ama önemli bir özelliği ekleyerek bugün 6.73.1 sürümüne yükseltti.
 • WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  En popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, durum özelliğini geçtiğimiz günlerde kaldırmıştı. Görünen o ki durum özelliği geri gelecek!
 • Facebooka Dislike İşareti Geldi!

  Facebook'a Dislike İşareti Geldi!

  Facebook, kullanıcılarını sevindirecek bir haber verdi. Peki Facebook, uzun süredir konuşulan bu özelliği ne zaman kullanıma sunacak?
 • Facebooka Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook'a Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook, yeni uygulamasını çıkarmaya hazırlanıyor. City Guides, adı verilen bu uygulama, adından söz ettirecek gibi görünüyor.
 • Snapchat Halka Arz Edildi!

  Snapchat Halka Arz Edildi!

  Snapchat'i oluşturan Snap adlı şirketin ilk halka arzında hisse başına değeri yüzde 51 prim yaptı. Piyasa değeri yaklaşık 36 milyar dolara ulaşan şirket Twitter'ı geride bıraktı.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama