Twitter'da işler kötüye gidiyor

Twitter New York Borsası'nda işlem görmeye başlamasından sadece üç ay sonra, 2013'te 645 milyon dolarlık net kayba uğradığını açıkladı.
07 Şubat 2014 11:51
Twitterda işler kötüye gidiyor
Twitter'ın gelirlerinin geçen yıl yüzde 110 artarak 665 milyon dolara ulaştığına dikkat çeken uzmanlar, bu kaybı bekliyordu. Ancak yatırımcıların asıl kaygısı, Twitter'ın kullanıcı sayısındaki büyümenin yavaşlaması.
 
Yılın ilk çeyreğini ortalama 241 milyon kullanıcıyla kapatan Twitter, bu alanda bir önceki çeyreğe göre sadece yüzde 3,8'lik bir artış kaydetti. Geçen yılın başlarında kullanıcı sayısındaki artış yüzde 10'u bulmuştu.
 
Kullanıcıların Twitter hesaplarını görüntüleme sayılarında da yüzde 7'lik bir azalma oldu. Zterne, Agee & Leach'in piyasa uzmanı Arvint Bhaita, "Bu veriler Twitter'ın ne ölçüde ana akım bir sosyal medya platformu olduğunu tartışmaya açacak" yorumunu yaptı.
 
Olumsuz veriler, Twitter'ın hisselerinde yüzde 12'lik bir düşüşe yol açtı. Araştırma şirketi Forrester'dan Nate Elliot AFP Haber Ajansına yaptığı açıklamada, "Kullanıcılarınıza angaje olamazsanız, elinizde bir işiniz yoktur. Kullanıcılar konusunda daha iyi olmalılar, mesele bu" diye konuştu.
 
Twitter'ın hisse senetleri şirketin geçen Kasım ayında borsaya açılmasından bu yana iki katından fazla değer kazandı ve Twitter'a 18 milyar dolar tutarında değer biçildi.
 
Ancak şirketin yatırımcılar açısından kârlı olup olmadığı konusunda farklı görüşler var. Twitter geçen yılın son çeyreğinde 511 milyon dolarlık net kayba uğradığını, ancak gelirlerin iki kattan fazla artarak 243 milyon dolara yükseldiğini açıkladı.
 
Twitter ayrıca kullanıcıların ana sayfalarını tasarlayabilmesi ve doğrudan mesajlar aracılığıyla resim alışverişi yapılabilmesi gibi özelliklerle "genel kullanıcı deneyimini" geliştirdiklerini vurguladı. Şirket gelecek yıl gelirleri daha da arttırmak için reklam verenlere yönelik hizmetlerini geliştirmeye devam etme taahhüdünde de bulundu.
 
Twitter gelirlerini büyük ölçüde reklam satışı ve kullanım alışkanlıklarına dair verileri satarak elde ediyor.
bbc
9049
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Instagram, Direct Özelliğini Geliştiriyor!

  Instagram, Direct Özelliğini Geliştiriyor!

  Instagram, yenilik yapmaya durmadan devam ediyor. Instagram, Direct özelliğini yeniledi. İşte ayrıntıları...
 • Snapchatten Özel Hikayeler Modu!

  Snapchat'ten Özel Hikayeler Modu!

  Snapchat, yeniliklere devam ediyor. Şimdi ise kullanıcılarına yeni özelliliği olan "özel hikayeler" modunu tanıttı. İşte ayrıntıları...
 • Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Facebook Messenger'a yeni birgüncelleme geldi. İşte yeni güncelleme ile gelen değişiklikler...
 • Snapchatten Bir yenilik Daha!

  Snapchat'ten Bir yenilik Daha!

  Instagram'ın Snapchat'ten kopyaladığı özelliklerini son zamanlarda duymaya başlamıştık. Ancak bu sefer Snapchat'ten beklenmedik bir hamle geldi ve Snapchat, Instagram'ın özelliğini kopyaladı!
 • Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook, yeniliklere doymuyor. Facebook, Messenger'a eklemiş olduğu duygu ifadelerini şimdi de yorumlara eklemeye hazırlanıyor. Beğen butonunun alternatifi olan ifadeler hızla yayılıyor.
 • Twitterda Canlı Yayın Dönemi!

  Twitter'da Canlı Yayın Dönemi!

  En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'a yeni bir özellik daha geliyor. Yeni özellik ile artık 7/24 canlı yayın yapılacak!
 • Whatsapp Güncellemesi Türkiyede!

  Whatsapp Güncellemesi Türkiye'de!

  Sosyal medya platformun en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp'ın güncellemesi Türkiye'de yayınlandı. Yeni güncelleme ile artık Siri, mesajlarınızı isterseniz sesli okuyabilecek.
 • Twitterda Emoji Dönemi!

  Twitter'da Emoji Dönemi!

  Emojiler, artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki duygu ve düşüncelerimizi ifade ederken emoji kullanmaktan vazgeçemiyoruz. Twitter'da artık aramalarda emoji kullanılabilecek.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama