Twitter'da 'Hashtag'in Yaratıcısı: Kazara Bir Keşif

Twitter'da gruplaşmayı ve haberlerin hızla yayılmasını kolaylaştıran etiketin yaratıcısı Chris Messina, bu uygulamayı kazara bulduğunu ve para kazanamasa da kendisiyle gurur duyduğunu söyledi.
04 Aralık 2014 21:23
Twitterda Hashtagin Yaratıcısı: Kazara Bir Keşif
Twitter'da arama yapmayı ve gruplaşmayı kolaylaştıran hashtag (# ya da etiket) kullanımının mucidi olan Chris Messina, buluşunu "basit bir fikirden yola çıkarak, kazara yapılmış bir keşif" diye tanımladı. Messina, bu buluştan herhangi bir maddi kazancı olmadığını, ancak yaptığı kültürel katkı için kendisiyle gurur duyduğunu söyledi.
 
# işareti geçmişte bilgisayar programcılığı ve enformasyon teknolojisi alanında sık sık kullanılıyordu. Ancak Twitter'da ve diğer sosyal ağlarda bugün bilindiği şekliyle kullanılması Messina'nın fikri. Messina hashtag fikrinin nasıl doğduğunu BBC'nin Newsnight programına şu sözlerle anlattı: 
 
"Twitter'da grupların oluşması için, beni çok düşündürmeyecek basit bir format arıyordum. Bu öneriyi yaptım. Başta şüpheyle bakan çok oldu. Fakat ben kullanmaya başlayınca ve arkadaşlarımı da teşvik edince olay kendiliğinden büyüdü. Şimdi de yedi yıl oldu." 
 
 
İLK KEZ CALIFORNIA'DA KULLANILDI 
 
Etiket fikri, haber yayma amaçlı olarak ilk defa California'nın San Diego kentindeki bir yangında kullanılmış. Messina, "Yurttaş gazeteciliğinde Twitter kullanımının ilk örneklerinden biridir" dediği olayda, bölgeden bildiren arkadaşını haberlerini hashtag kullanarak yaymaya ikna etmiş ve #Sandiegofire (#Sandiegoyangın) etiketini kullanmasını tavsiye etmiş. Böylece birçok faydalı bilgi de çok sayıda kişiye ulaşmış. Messina bunun üzerine benzer yöntemin farklı olaylarda da kullanılmaya başlandığını söylüyor. 
 
 
'SOSYAL MEDYA ŞAHANE BİR SERBEST PAZAR'
 
Etiketin yaratıcısı, bu yönetimin pazarlama aracı olarak kullanılmasıyla ilgili de şu yorumu yapıyor: "Sosyal medya ideal olarak en iyi içeriklerin değer kazandığı çok büyük, şahane bir serbest pazar. Şirketler ürünlerinin sosyal medya kullanıcılarına gösterilmesi için para ödeyebilir veya sponsor olabilir." 
 
Sosyal medyanın, televizyon yayınlarına kıyasla daha açık bir serbest pazar olduğuna dikkat çeken Messina, şirketlerin de kullanıcılarla iletişim kurmak için bu yola başvurduklarını söylüyor.
 
 
EN BAŞARILI HASHTAG...
 
Peki en iyi, en başarılı etiketi oluşturmanın formülü ne? Messina bu soruya da şu yanıtı veriyor: 
 
"En iyi etiketin, en basit, en açık ve doğrudan olan etiket olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, en iyi yöntem, yeni bir muhabbet başlatmak yerine var olan bir muhabbete girmek. Çok uzun veya kullanışsız, hantal olmamalı."
bbc
Etiketler : sosyal medya , twitter
51618
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Facebooktaki Hikayeler Özelliğine Yeni Özellikler!

  Facebook'taki Hikayeler Özelliğine Yeni Özellikler!

  Facebook'taki hikayeler özelliği yeni özelliklerine kavuştu. Facebook'un Snapchat'e karşı yaptığı bu hamle bakalım beğenilecek mi?
 • Instagramdan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram'dan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram artık sadece fotoğrafların paylaşıldığı alan olmaktan çıkıp, bambaşka bir platforma dönüştü. Şimdi de Instagram'da rezervasyon dönemi başlıyor.
 • Messenger Day Çıktı!

  Messenger Day Çıktı!

  Facebook'un bir süre önce denemeye başladığı Snapchat Hikayeler benzeri yeni denemesi olan Facebook Messenger Day, bugünden itibaren kullanılmaya başlanacak.
 • Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Sanal gerçekliğe büyük yatırımlar yapan Facebook, Facebook 360 adındaki ilk sanal gerçeklik uygulamasını duyurdu. İşte ayrıntıları...
 • Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter, iOS cihazları için uygulamasını, kullanıcıların iPhone veya iPad’de kullandığı depolama alanı miktarında daha fazla kontrole sahip olmasını sağlayan küçük ama önemli bir özelliği ekleyerek bugün 6.73.1 sürümüne yükseltti.
 • WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  En popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, durum özelliğini geçtiğimiz günlerde kaldırmıştı. Görünen o ki durum özelliği geri gelecek!
 • Facebooka Dislike İşareti Geldi!

  Facebook'a Dislike İşareti Geldi!

  Facebook, kullanıcılarını sevindirecek bir haber verdi. Peki Facebook, uzun süredir konuşulan bu özelliği ne zaman kullanıma sunacak?
 • Facebooka Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook'a Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook, yeni uygulamasını çıkarmaya hazırlanıyor. City Guides, adı verilen bu uygulama, adından söz ettirecek gibi görünüyor.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama