Twitter'da düşüş yaşanıyor

Twitter Inc. hisseleri çeyrek dönemlik gelirinin iki katından fazla artmasına ve kayıplarının beklendiği kadar yüksek olmamasına rağmen dün rekor düşük seviyeleri gördü.
30 Nisan 2014 17:52
Twitterda düşüş yaşanıyor
Hisselerde seans sonrası yaşanan yüzde 10'luk düşüş Kasım ayında halka arza giden Twitter'in yüksek beklentilerinin gerçekleşemeyeceği ihtimalini gözler önüne sererken, şirketin piyasa değeri gün sonunda 25 milyar dolar oldu. Birçok yatırımcı Twitter'in bir süre sonra şu an ABD'de internet kullananlarının yarısının üye olduğu Facebook gibi çok yaygın bir hale gelmesini bekliyordu.
 
Twitter ünlüler, aktivistler, pazarlamacılar ve gazeteciler için kullanışlı bir araç haline gelmesine rağmen ana akım kullanıcılara ulaşmayı başaramadı. Bu sırada Facebook fotoğraf paylaşımı ve diğer günlük olaylar için yaygın bir platform haline geldi.
 
Twitter Salı günü açıkladığı raporda birinci çeyrekte 14 milyon aktif yeni kullanıcı eklediğini belirtirken bu rakam bir önceki 3 aylık periyoda göre yüzde 5.8'lik artışa işaret etti ve üye sayısı 255 milyona çıktı. Her ne kadar bu büyüme bir gelişmeye işaret ediyor olsa da bazı analistleri etkilemedi. Küresel açıdan Twitter'in kullanıcı sayısı Facebook kullanıcılarının beşte biri kadar.
 
Kullanıcı sayısı Twitter'in reklam için hitap ettiği kitlenin büyüklüğü açısından önemli bir yere sahip. Büyüme aynı zamanda şu an 22.5 milyar dolar olan Twitter'in piyasa değeri açısından da önemli.
 
Twitter son zamanlarda bazı özelliklerini basitleştirerek ve profil sayfalarının biraz daha Facebook'a benzemesi de dahil bazı önlemler alarak yenilik gerçekleştirmeye çalıştı. CEO Dick Costolo, operasyondan sorumlu baş yetkili Ali Rowghani'yi büyümenin başına getirirken daha önce Google Maps liderliği yapan Daniel Graf'ı da yeni ürün yöneticisi olarak atadı.
 
Costolo verdiği bir röportajda Twitter'in zaten çok "ana akım" bir platform olduğunu belirtirken yalnızca Oscar ödülleri hakkında 3.3 milyar tweetin atıldığının altını çizdi. Costolo, "Bu çeyrekte kullanıcı sayısındaki büyümeden memnunuz" dedi.
 
Doğası gereği oldukça hızlı bir platform olan Twitter'in verdiği hizmet insanların kalabalık bir odada tek başınalarmış hissine kapılmasına neden olabiliyor. Şirket tanıdık kişileri bularak insanların platformu kullanmasını daha mümkün hale getirebiliyor. Twitter resim önizlemelerini sunduğu 2013 yılına kadar genellikle metin ağırlıklı kullanılıyordu.
 
Sonuç olarak Costolo yeni kullanıcıların eskileri kadar aktif olduklarını söylüyor. Tweetleri favorileme veya retweet etme gibi kullanıcı etkileşimleri geçtiğimiz çeyreğe göre yüzde 26 artış gösterdi.
 
Fakat büyüme, hikayenin yalnızca bir parçası Twitter için. Şirket daha fazla reklam alarak gelirini artırmaya da çalışıyor. Raporda şirketin kullanıcı başına 1.44 dolar kazandığı açıklanırken bu rakam bir yıla göre neredeyse iki kat artışa işaret ediyor. Gelirler ise iki kattan daha fazla artarak 250.5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bir yıl önce aynı dönemde bu rakam 114.3 milyon dolar olmuştu. Facebook'un büyümesi şirketin 8. yılında yüzde 50'den az gerçekleşmesine rağmen geliri dört kattan daha fazla artmıştı.
 
eMarketer tarafından sağlanan verilere göre Twitter'in mobil telefon reklamı pazarındaki payı ise 2013 yılında yüzde 2.4'e ulaşırken bu rakam 2012 yılında yüzde 1.5 olmuştu. Bunun aksine Facebook'un payı 3 katından daha fazla artarak yüzde 17.5'e çıktı.
 
Şirket geçtiğimiz çeyrekte kar yapamazken zararı 27 milyon dolardan 132.4 milyon dolara yükseldi. Bazı ürünler dışında şirketin kayıpları beklenenden daha iyi çıktı.
The Wall Street Journal
Etiketler : facebook , sosyal medya , twitter
615686
Bu haberler ilginizi çekebilir