• Anasayfa
 • Mobil
 • Türkiye'deki cep telefonu ağı sınıfta kaldı

Türkiye'deki cep telefonu ağı sınıfta kaldı

Günlük yaşantımızda her an iletişimde kalmamızı sağlayan iletişim kanalları, Ege Denizi açıklarında meydana gelen son depremde sınıfta kaldı. Başta İstanbul ve İzmir'de olmak üzere depremi yoğun şekilde hisseden vatandaşlarımız yakınlarına ulaşmak için cep telefonlarına sarılınca, ülkemizin aslında iletişim altyapısının zor zamanlardaki yoğunluğu kaldırabilecek kapasitede olmadığı ortaya çıktı.
24 Mayıs 2014 19:24
Türkiyedeki cep telefonu ağı sınıfta kaldı
Çekim gücü. Ses kalitesi. ABD ile yarışan veri hızı ya da Kapsama alanı. Günlük olağan kullanımda ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılayan iletişim ağı, 6.4’lük depremde sınıfta kaldı. Deprem şokundan sonra sevdiklerine ulaşmak isteyen milyonlarca vatandaşımız, dakikalar boyunca cep telefonları ile arama yapamadılar, ya da çağrı alamadılar, en gerektiği zamanda sevdiklerine ulaşamadılar. Cep telefonuyla iletişimin neredeyse imkansız olduğu bu anlarda ancak internet ve sabit telefonlar altyapısını kullanan vatandaşlarımız ise iletişim ihtiyaçlarını karşılayabildiler.
 
Cep telefonu iletişim ağında ortaya çıkan bu tablo, aslında, ülkemizin teknoloji alt yapısı konusunda daha fazla yol olması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Umarız tüm yetkililer, daha acı bir tecrübe yaşamadan, ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, en ihtiyaç duyulacak zamanda ortaya çıkabilecek kapasiteye cevap verebilecek şekilde alt yapıların geliştirilmesi için gerekli adımları atarlar. Elbette afet sonrasında ne şekilde davranılması gerektiyiğle ilgili vatandaşlarımızın bilinçlenmesi için eğitimlere de ihtiyaç olduğunu unutmamak lazım.
 
BTK Başkanı: Normal karşılıyorum.
 
Hürriyet gazetesinin konuyla ilgili görüşlerine başvurduğu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer,  “Böyle durumlarda herkes telefon etmeye çalışıyor ve kapasitenin çok üzerine çıkılıyor. Bunu normal karşılıyorum. Aldığım bilgilere göre şu anda bütün iletişim operatörleri teyakkuza geçtiler. Tahminlerime göre 15 ile 30 dakika arasında iletişim normale dönecek” derken; bu tip durumlara için her zaman önlem almaya çalıştıklarını söyledi.
 
Son olarak incehesap.com ailesi olarak, depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.
Etiketler : cep telefonu , operatörler
125027
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei P10nun Reklam Filmi!

  Huawei P10'nun Reklam Filmi!

  MWC 2017'ye sayılı günler kala firmalar ürünlerinin reklamlarını yapmaya başladı. Huawe P10'un da reklamı yayınlandı. İşte kısa reklam filmi!
 • Telefon Ekranları Artık Daha Güçlü!

  Telefon Ekranları Artık Daha Güçlü!

  Bir çoğumuz akıllı telefonlarımızın ekranın çizilmesinden ya da kırılmasından korkuyoruzdur. ProtectPax sıvı cam teknolojisi sayesinde, artık telefonlarınız daha sağlam.
 • İşte Nokia 8 Fiyatı ve Özellikleri!

  İşte Nokia 8 Fiyatı ve Özellikleri!

  Akıllı telefon pazarına dönüş yapan Nokia'nın, yeni telefonu olan Nokia 8 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. İşte Nokia'nın özellikleri ve fiyatı!
 • iPhonenun Yüz Tanıma Teknolojisi!

  iPhone'nun Yüz Tanıma Teknolojisi!

  Apple Eylül ayında tanıtacağı yeni amiral gemisi iPhone'nun, yüz tanıma teknolojisiyle geleceği iddia edilmişti. iPhone'nun yeni modeli ile ilgili yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor. Detaylar haberimizde!
 • iPhonenun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?

  iPhone’nun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?

  iPhone kamerasının her zaman istediğiniz yerden başlamasını ister misiniz? Örneğin kamerayı açtığınızda hep video modunda ya da kare modunda çalışmasını ister misiniz? İsterseniz işte yanıtı!
 • iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?

  iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?

  Apple, yeni amiral gemisini bu yıl tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni iPhone'un ismi ile ilgili de bir çok iddia ortaya atıldı. Peki iPhone'un 10. yıl ismi ne olacak?
 • iPhone Rehberiniz Silinirse Yapmanız Gerekenler!

  iPhone Rehberiniz Silinirse Yapmanız Gerekenler!

  iPhone'unuzda yedekleme işlemi yapmadınız ve telefondaki rehberiniz silindi! Peki iPhone rehberi silinirse ne Yapılır?
 • Apple, iPhone Sızıntılarını Nasıl Önleyecek?

  Apple, iPhone Sızıntılarını Nasıl Önleyecek?

  Apple, iPhone görüntülerinin piyasaya sızmasını istemiyor. Peki ama görüntülerin ortaya çıkmasına nasıl engel olacak?
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama