Türkiye Twitter için casus program satın aldı

Türkiye’nin, sosyal medya platformu Twitter’e karşı Hollanda’dan dijital casus programı satın aldığı iddia edildi. Hollanda medyasında çıkan özel bir habere göre Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Twitter’in reklam gelirlerini yakından takip edebilmek için Hollanda Vergi İdaresi’nden gerekli teknolojinin satın alındığını doğruladı.
18 Nisan 2014 18:20
Türkiye Twitter için casus program satın aldı
"Türkiye, Twitter ve diğer sosyal medya ile savaşta yeni bir silahı devreye soktu: Hollandalı dijital casus." diye başlayan ve AD gazetesinde yeren alan haberde, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le yapılan özel mülakata yer veriliyor. 
 
İstanbul’da yaşan Hollandalı gazeteci Marc Guillet’in imzasını taşıyan habere göre Türkiye, sosyal medya platformu Twitter’e karşı Hollanda’dan dijital casus programı satın aldı. Hollanda Vergi İdaresi’nin Sentient Machine Research adlı şirketle ortaklaşa geliştirdikleri ‘Xenon’ adlı dijital casusluk programı, örümcek ağında hareket eden hassas bir örümcek gibi çalışıyor. Mehmet Şimşek’in ‘‘Hollanda makamlarınca da kullanıldığı için söz konusu teknolojiyi satın aldık.’’ şeklindeki sözlerine yer verilen habere göre Türkiye, vergi vermemekle suçladığı Twitter ve Youtube'u yakın takibe alacak. 
hurriyet
Etiketler : sosyal medya , twitter , YouTube
725853
Bu haberler ilginizi çekebilir