Türk Hackerlar Vodafone'u İzlanda'da 'hack'ledi

Vodafone İzlanda hacker şoku yaşıyor. Vodafone İzlanda’nın internet sitesine saldıran Agent ismini taşıyan Türk hacker grubu siteyi hack’ledikten sonra Vodafone İzlanda’ya ait 77 bin kullanıcı kaydını da site üzerinden yayınladı.
02 Aralık 2013 18:43
Türk Hackerlar Vodafoneu İzlandada hackledi
Cumartesi günü Vodafone’un İzlanda sayfası olan Vodafone.is sitesine Agent isimli bir Türk hacker grubu sanal saldırı düzenledi. Saldırıyla beraber siteye kendi afişlerini koyan hacker’lar “Turkish hackers says: nsa, mola vakti” mesajını sayfada yayınladı.
 
Ancak hacker’lar sayfaya sadece afiş koymakla yetinmedi; site üzerinden bir kısım Vodafone İzlanda abonelerinin kayıtlarına ulaşan hacker’lar 77 bin abonenin SMS kayıtlarını yine bu site üzerinden dünyayla paylaştı. SMS’lerin kullanıcılara ait olduğu ve rastgele sıralandığı göze çarparken, SMS’lerin geçmişi de son 3 güne dayanıyor. 
 
Aradan geçen saatlerden sonra ise ilgili link siteden kaldırılırken, Vodafone İzlanda internet sitesini apar topar yayından kaldırmış durumda. Haberi yazdığımız TSİ 19.16 sıralarında da siteye erişim sağlanamıyordu. 
 
 
NEDEN HACK’LEDİLER
 
Daha önce ismi duyulmamış Agent isimli hacker grubunun Vodafone’un İzlanda sayfasını hack’lemesinin nedeni Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Yahoo ve Google’ın veri merkezlerindeki bilgileri ele geçirmesi ve bu saldırının da dolaylı olarak misilleme olması. Zaten hacker’ların afişinde ‘nsa, mola vakti’ ibaresi de dikkatlerden kaçmıyor.
Saldırıyı yapan hacker grubu Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Anonymous ile bir ilgilerinin bulunmadığını da belirtti.
 
İzlanda’da faaliyet gösteren Reykjavik Grapevine isimli sitede yer alan habere göre Vodafone İzlanda ilerleyen günlerde abonelerin şifrelerini sıfırlayacak ve yeni bir şifre oluşturmalarını isteyecek. Ayrıca Vodafone İzlanda hesaplarında kullanılan şifreleri diğer sosyal medya hesaplarında kullanan abonelerin de bu şifreleri değiştirmesi gerekecek.
 
Hack saldırısının ardından abonelerin SMS kayıtları yayınlandı
hurriyet
81051
Bu haberler ilginizi çekebilir