• Anasayfa
 • Elektronik
 • Tüm Dünya’ya yetecek güneş enerjisi için bu kadar alan yeterli

Tüm Dünya’ya yetecek güneş enerjisi için bu kadar alan yeterli

2009 yılında, Dünya’nın toplam elektrik tüketimi 20.279.640 GWh olarak ölçümlenmişti. Bu enerji, Güneş’in bizlere yolladığı enerji göz önünde bulundurulduğunda, bu ihtiyaç sadece bir saatte karşılanabilecek kadar basit bir ihtiyaç. 20 milyon GWh elektrik tüketimine düşük demek istemiyoruz ama, Güneş’ten gelen muazzam enerjiyi düşündüğümüzde bunu söylemek durumunda kalıyoruz.
27 Haziran 2014 11:17
Tüm Dünyaya yetecek güneş enerjisi için bu kadar alan yeterli

Peki bu doğrultuda, mevcut teknolojimizle tüm Dünya’ya yetecek kadar enerji Güneş’ten elde edilmeye kalkılsa ne kadarlık bir alanı solar panellerle doldurmak zorunda kalırdık? Yukarıdaki fotoğraf, hem çok sevindirici, hem de çok üzücü bir manzarayı bizlere gösteriyor. Fotoğrafta görmekte olduğunuz üç karenin en küçüğü Almanya’ya, ortanca boyutlu olanı Avrupa’ya, en büyüğü ise tüm Dünya’ya yetecek kadar enerjiyi sağlayacak solar panellerin kapladığı alanı işaret ediyor.

 

Bu noktada şaşırdığınıza, belki inanamadığınıza eminiz ki, biz de şaşkına dönmüş durumdayız. Ancak şaşırmak yerine bir soruyu kendimize sormamız gerekiyor. “Biz bu teknolojik imkanlar doğrultusunda Güneş enerjisini kullanmak için daha ne bekliyoruz?”

technolabs
449061
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
 • Jeff Bezos, Bill Gatesi Geride Bıraktı!

  Jeff Bezos, Bill Gates'i Geride Bıraktı!

  Uzun süre dünyanın en insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates, artık dünyanın en zengin insanı değil. Bu koltuğun sahibi artık Jeff Bezos. İşte Amozon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama