• Anasayfa
  • Elektronik
  • Tüm Dünya’ya yetecek güneş enerjisi için bu kadar alan yeterli

Tüm Dünya’ya yetecek güneş enerjisi için bu kadar alan yeterli

2009 yılında, Dünya’nın toplam elektrik tüketimi 20.279.640 GWh olarak ölçümlenmişti. Bu enerji, Güneş’in bizlere yolladığı enerji göz önünde bulundurulduğunda, bu ihtiyaç sadece bir saatte karşılanabilecek kadar basit bir ihtiyaç. 20 milyon GWh elektrik tüketimine düşük demek istemiyoruz ama, Güneş’ten gelen muazzam enerjiyi düşündüğümüzde bunu söylemek durumunda kalıyoruz.
27 Haziran 2014 11:17
Tüm Dünyaya yetecek güneş enerjisi için bu kadar alan yeterli

Peki bu doğrultuda, mevcut teknolojimizle tüm Dünya’ya yetecek kadar enerji Güneş’ten elde edilmeye kalkılsa ne kadarlık bir alanı solar panellerle doldurmak zorunda kalırdık? Yukarıdaki fotoğraf, hem çok sevindirici, hem de çok üzücü bir manzarayı bizlere gösteriyor. Fotoğrafta görmekte olduğunuz üç karenin en küçüğü Almanya’ya, ortanca boyutlu olanı Avrupa’ya, en büyüğü ise tüm Dünya’ya yetecek kadar enerjiyi sağlayacak solar panellerin kapladığı alanı işaret ediyor.

 

Bu noktada şaşırdığınıza, belki inanamadığınıza eminiz ki, biz de şaşkına dönmüş durumdayız. Ancak şaşırmak yerine bir soruyu kendimize sormamız gerekiyor. “Biz bu teknolojik imkanlar doğrultusunda Güneş enerjisini kullanmak için daha ne bekliyoruz?”

technolabs
332376
Bu haberler ilginizi çekebilir