Toplu Taşımada Yeni Dönem!

Mobil cüzdan ve temassız ödeme uygulamaları oldukça yaygınlaşmaya başladı. Peki bu uygulama toplu taşımada mümkün mü?
22 Aralık 2016 11:56
Toplu Taşımada Yeni Dönem!
Mobil cüzdan ödemeleri ve temassız ödeme uygulamaları hızla yaygınlaşırken, dünyanın farklı noktalarında toplu taşıma hizmetleri için de mobil  cüzdanların devreye girdiği görülüyor.
 
Avustralya 2017’de Sidney’deki metro istasyonlarında ve toplu taşıma duraklarında temassız bilet uygulamalarını test etmeye başlayacağını duyurdu. Benzer sistemler hem ülkemizde deneniyor hem de Londra gibi büyük metropellerde uygulanıyor ve açıklamalara göre Sidney yöneticileri de Londra’daki uygulamayı yerinde inceledikten sonra testleri başlatma kararı almış.
 
Ayrıca, Çin’deki toplu taşıma sistemleri için de Huawei’nin mobil ödeme servisi Huawei Pay ile dijital bilet imkanı devreye girdi. Çin’li Huawei kullanıcıları, uygulama üzerinden satın aldıkları dijital bileti, trene binerken telefon ekranı üzerinden mobil okuyuculara okutup hızlıca trene binebiliyorlar.
 
 
Moskova metrosunda ücretsiz bilet
 
Moskova’da da metro yolcuları artık bilet gişeleri önünde beklemeden Apple Pay ile ödeme yaparak turnikelerden hızlıca geçebiliyorlar. Moskova yönetimi ayrıca, bilet gişelerini kaldırabilmek ve herkesi mobil ödemeye geçirmek için her Pazartesi günü mobil cüzdan sahiplerine ücretsiz tren yolculuğu sunuyor.
 
 
shiftdelete
473429
Bu haberler ilginizi çekebilir