Tim Cook'dan önemli açıklamalar

Tim Cook, ABD’nin saygın gazetelerinden The Wall Street Journal’a verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu. "Gerçekten büyük ürünler üzerinde çalışıyoruz"
08 Şubat 2014 10:41
Tim Cookdan önemli açıklamalar
Kısa bir süre önce ülkemize gelerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen ve nisan ayında konseptiyle diğer mağazalardan ayrılan Apple Store İstanbul’u açacaklarının müjdesini veren Apple’ın icra kurulu başkanı Tim Cook, ABD’nin saygın gazetelerinden The Wall Street Journal’a verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu.
 
Geçmişte birçok defa yepyeni ürün grubu üzerinde çalıştıklarını dile getiren Tim Cook, son röportajında bir kez daha bu konuya değindi. Yeni ürün gruplarıyla önümüzdeki dönemde teknoloji severlerin karşısına çıkacaklarını belirten Tim Cook “Yeni kategoriler olacak. Şu an bu konuda konuşmak için hazır değiliz ancak gerçekten bazı büyük ürünler üzerinde çalışıyoruz.” dedi.
 
Konuyla ilgili olarak kendisine yöneltilen “yeni ürün kategorisinin şu an ürün gamında bulunan bir ürünün daha gelişmiş bir modeli mi  yoksa katma değer yaratacak bir servis mi” sorusuna cevap vermekten kaçınan Tim Cook, “mantıklı” olan kimsenin Apple’ın yeni kategoriler konusunda neler yaptığını düşünebileceğini söyledi.
 
“Yoldaki ürünlerimize güveniyoruz”
 
Apple hisselerinde yaşanan dalgalanmalara da değinen Tim Cook, son iki haftada Apple’ın borsadan 14 milyar dolarlık geri alım yaptığını ve son bir senede bu alımlarının tutarının 40 milyar dolara yükseldiğini belirtti.
 
Borsada daha agresif bir strateji izlemek istediklerini söyleyen Cook; hisse geri alımının, üzerinde çalıştıkları ürünlere duydukları güvenin göstergesini olduğunu şu sözlerle dile getirdi: “Geri alımlar, Apple'a bahis oynadığımız anlamına geliyor. Aslında bu stratejimiz,  yapmakta olduğumuz ve yapmayı planladığımız şeyler konusunda tamamen kendimizden emin olduğumuz anlamına geliyor. Bunu söylemekle yetinmiyor, hareketlerimizle bunu gösteriyoruz.”
 
“Uzun vadeli yatırımlar yapıyoruz”
 
Bugüne kadar daha çok küçük ve orta ölçekli firmaları satın alan Apple’ın büyük firmaları da her zaman izlediğini belirten Tim Cook, “Bugüne kadar küçük ölçekli şirketleri satın almış olmamız, gelecekte büyük bir şirketi almayacağımız anlamına gelmiyor. Stratejilerimize uygun olması durumunda doğru şirket için 10 rakamlı bir harcama yapmamızda bir sorun yok. Burada önemli olan yatırımın uzun vadede Apple’ın yararına olması, sıfır yararına değil” açıklamasında bulundu.
 
Tim Cook, borsadaki paydaşlarıyla ilgili olarak ise “Hamlelerimiz uzun vadeli düşünen yatırımcılarımız için, kısa vadeli düşünen ya da günü birlik hareketlerde bulunan spekülatörler için değil.”  Dedi.
 
“Önemli olan en iyisini yapmak”
 
Apple’ın akıllı telefon pazarındaki durumuna da değinen ünlü tepe yöneticisi, iPhone’un niş ürün olduğu yönündeki eleştirilere “Neredeyse her ülkede en büyük ya da ikinci akıllı telefon satıcısıyız. İkinci sırada olduğumuz ülkelerde birinci olabiliriz. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz.” derken; geçmişte birçok defa dile getirdiği gibi, hedeflerinin hiçbir zaman en çok iPhone satmak olmadığını söyledi. Ancak bu sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirten Tim Cook, bu söyleminin ikinci olmaktan ya da küçük olmaktan mutlu oldukları anlamına gelmediğini sadece Apple için en önemli kriterin müthiş ürünler yapmak olduğuna dikkat çekmek istediğini dile getirdi.
donanimhaber
Etiketler : Apple , iphone , Tim Cook
140764
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Razerın Yeni Kablosuz Faresi; Lancehead!

  Razer'ın Yeni Kablosuz Faresi; Lancehead!

  Razer, yeni kablosuz oyuncu faresi Lancehead'i tanıttı. Peki Razer'in yeni kablosuz faresi Lancehead'in özellikleri neler, buyurun birlikte bakalım.
 • Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Xiaomi'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Mi VR Play 2 piyasaya çıkıyor. Oldukça uygun fiyatlı olma özelliği dikkatleri üzerine çeken Mi VR Play 2'in özelliklerine ve fiyatına birlikte bakalım.
 • Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+ı Tanıttı!

  Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+'ı Tanıttı!

  Xiaomi, CES 2017'de duyurduğu yeni VR aksiyon kamerası YI 4K+'ı tanıttı. 4K ile 60 FPS anı yakalayabilen VR sınıfı kamera, oldukça iddialı görünüyor...
 • Samsungun Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung'un Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung, Galaxy S8'ın yanında tanıtımını yaptığı aksesuarlardan biri de DeX'ti. Aksesuarlar arasında en çok merak edilenlerden biri de DeX'ti. Galaxy S8'i mini bir bilgisayara dönüştüren DeX'e yakından bakalım.
 • İşte Samsung Gear 360(2017)!

  İşte Samsung Gear 360(2017)!

  Samsung, Galaxy S8'in yanında yeni aksesuarlarını da tanıttı. Onlardan bir de Gear 360 kamerasının 2017 model versiyonu. İşte Gear 360 ile ilgili tüm detaylar...
 • Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom kablosuz hoparlör tanıtıldı. Logitech'in suya dayanıklı yeni kablosuz hoparlörü, 360 derece ses verebilme özelliğine sahip. İşte Wonderboom'um fiyatı ve özellikleri...
 • Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus Republic of Gamers, Strix GD30 masaüstü oyuncu bilgisayarını duyurdu. İşte Strix GD30'un tüm detayları...
 • Samsungdan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan müthiş cep saati konsepti! İşte o görüntüler...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama