Telefon Nasıl Sıfırlanır?

Akıllı telefonunuzu satmak ve ya bir üst modele geçmek mi istiyorsunuz? Veri güvenliğiniz için telefonunuzu sıfırlamanız mı gerekiyor? Doğru adrestesiniz; telefonunuzu nasıl sıfırlamanız ve yedeklemeniz gerekitiğini birkaç basit adımda anlatıyoruz…
23 Ağustos 2014 18:42
Telefon Nasıl Sıfırlanır?

Aslında sadece telefonunuzu satarken değil kullanırken de verilerinizi belli periyotlarda yedeklemeli ve sıfırlamalısınız Günümüzde bu telefonlar çok güveniyor türlü bilgilerimizi içlerinde saklıyoruz. Ancak kaybetme ve çalınma ihtimaline karşılık yine de yedekleme yapmalıyız. Size birkaç basit adımda nasıl sıfırlama ve yedekleme yapmanız gerektiğinizi sıraladık;

 

 

Verileri Yedekleyin

 

Telefondaki bilgilerimiz herkes için çok önem taşımakta. Yaklaşık 90 günde bir yedeklemenizi öneriyoruz. Bu bilgilerinizi yedeklemeniz içinse pek çok farklı uygulama bulunmakta.

 

Android kullanıcılar için CNET bu konuda öncülük yapmakta. CNET adım adım nasıl yedekleme yapmanızı ve güvenle tüm verilerinizi korumaya alacağınızı göstermekte.Bir kez yedeklenmiş bilgileri tekrar telefona transfer de edebilirsiniz.

 

iPhone kullanıcıları ise genelde iCloud’u kullanmakta ancak bu site üzerinden onlar da hizmet alabilirler.

 

 

 

Veri Şifreleme

 

Akıllı telefonu satarken içinde sim kartı çıkarmayı unutmayın. Bu adımı çoğu kişi unutabiliyor. Bazı durumlarda da unutulan sim kart yeni sahibi tarafından kırılır. Ancak siz bilgilerinizi yine de koruyabilirsiniz.

 

Dual File Manager XT, ES File Explorer File Manager ve AndroXplorer File Manager kolayca Android telefonunuza yükleyebileceğiniz uygulamalardır. Ayrıca yine bunlarda da adım adım nasıl dosyalarınızı şifreleyeceğiniz gösterilmekte.

 

iPhone kullanıcıları için dosyalarınızı şifreleyecek uygulamalara Apple Store üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

FAT’lardan Kurtulun

FAT yani File Allocation Table dosyaları disklere yazmak ve yerleştirmek amacında bir sistemdir. Bu işlemi yaparken dosyaları belirli boyutlarda bölerek disklerin ilgili bölümlerine yerleştirmekte ve okuma ihtiyacı olduğunda ilgili bölüme(sector) giderek oradaki dosya parçalarını okumaya başlar. Sektörler fiziksel depolama biriminin en küçük depolama ünitesidir.

 

FAT yani File Allocation Tables veya Türkçe adıyla Dosya Ayırma Masaları, büyük yer kaplar. Bunlar genellikle SD kartlarda olur ve telefonlarda bulunmayabilir. SD kartın standart kapasitesi 64 GB’tır. Ancak bir iPhone’da çoklu uygulamalarda FAT verileri tutulur. Bunları iTunes üzerinen silebilirsiniz.

 

Android kulanıcıları için ise  Forever Gone, SHREDroid ve My File Shredder uygulamaları kullanılabilir.

 

Kart ile işiniz bitmişse ve imha etmek istiyorsanız tuzlu suda bekletin. Bu tüm verileri kalıcı olarak silecektir. Bu bütün akıllı telefonlar için geçerlidir.

 

 

 

Fabrika Ayarlarına Dönüş

Bu ise sizin yapmanız gereken son adımdır. Bunu yaptığınız tüm verileriniz silinecektir. Android için Ayarlar’dan Yedekleme ve Reset’e gidin. iPhone için ise Genel’de en altta ‘Sıfırla’ ile bunu yapabilirsiniz.

 

Çeviri: incehesap

135443
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google'dan dev proje. Google, kırsal bölgelerde ve internet erişiminin kısıtlı oldu yerlerde innterne erişimi sağlamak için dev bir adım attı.
 • En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  Ferrari'nin en hızlı ve en güçlü otomobili piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. 0-100 km'yi 2.9'de katedecek olan 812 Superfast, Uluslararası Otomobil Fuarında tanıtılacak.
 • Asusun Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus'un Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus sanal gerçeklik gözlüğünde bir çığır açacağa benziyor. Asus, diğer sanal gerçeklik gözlüğü üreticilerinden farklı bir ürünle meraklılarının karşısına çıkacak. Ayrıntıları haberimizde...
 • Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home ile neler yapılabilir? Sizin sadece bir sözünüzle evinizin ihtiyacı olan siparişlerini veren biri olsa hiç fena olmazdı değil mi? Google Home bunu yapacak desek!
 • Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple'ın geliştirici odaklı pek çok yeniliği tanıttığı WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinin bu yılki tarihi belli oldu!
 • KasperskyOS Tanıtıldı!

  KasperskyOS Tanıtıldı!

  KasperskyOS, sıkı siber güvenlik gereksinimleri olan gömülü sistemler için tasarlanmış özel bir işletim sistemi. İşte KasperskyOS işletim sisteminin özellikleri ve daha fazlası...
 • SamsungWA Artık Türkiyede!

  SamsungWA Artık Türkiye'de!

  Samsung'un online alışveriş sitesi artık Türkiye'de. Giyilebilir teknoloji ürünleri ve bir çok ürün aksesuarı bulunun siteye artık Türkiye'den ulaşmak mmkün.
 • ZTEnin Yeni Akıllı Saati!

  ZTE'nin Yeni Akıllı Saati!

  ZTE'nin, Android Wear işletim sistemi ile çalışan ilk akıllı saati ZTE Quartz piyasaya sızdırıldı. Peki ne gibi özellikleri barındırıyor...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama