Telefon Nasıl Sıfırlanır?

Akıllı telefonunuzu satmak ve ya bir üst modele geçmek mi istiyorsunuz? Veri güvenliğiniz için telefonunuzu sıfırlamanız mı gerekiyor? Doğru adrestesiniz; telefonunuzu nasıl sıfırlamanız ve yedeklemeniz gerekitiğini birkaç basit adımda anlatıyoruz…
23 Ağustos 2014 18:42
Telefon Nasıl Sıfırlanır?

Aslında sadece telefonunuzu satarken değil kullanırken de verilerinizi belli periyotlarda yedeklemeli ve sıfırlamalısınız Günümüzde bu telefonlar çok güveniyor türlü bilgilerimizi içlerinde saklıyoruz. Ancak kaybetme ve çalınma ihtimaline karşılık yine de yedekleme yapmalıyız. Size birkaç basit adımda nasıl sıfırlama ve yedekleme yapmanız gerektiğinizi sıraladık;

 

 

Verileri Yedekleyin

 

Telefondaki bilgilerimiz herkes için çok önem taşımakta. Yaklaşık 90 günde bir yedeklemenizi öneriyoruz. Bu bilgilerinizi yedeklemeniz içinse pek çok farklı uygulama bulunmakta.

 

Android kullanıcılar için CNET bu konuda öncülük yapmakta. CNET adım adım nasıl yedekleme yapmanızı ve güvenle tüm verilerinizi korumaya alacağınızı göstermekte.Bir kez yedeklenmiş bilgileri tekrar telefona transfer de edebilirsiniz.

 

iPhone kullanıcıları ise genelde iCloud’u kullanmakta ancak bu site üzerinden onlar da hizmet alabilirler.

 

 

 

Veri Şifreleme

 

Akıllı telefonu satarken içinde sim kartı çıkarmayı unutmayın. Bu adımı çoğu kişi unutabiliyor. Bazı durumlarda da unutulan sim kart yeni sahibi tarafından kırılır. Ancak siz bilgilerinizi yine de koruyabilirsiniz.

 

Dual File Manager XT, ES File Explorer File Manager ve AndroXplorer File Manager kolayca Android telefonunuza yükleyebileceğiniz uygulamalardır. Ayrıca yine bunlarda da adım adım nasıl dosyalarınızı şifreleyeceğiniz gösterilmekte.

 

iPhone kullanıcıları için dosyalarınızı şifreleyecek uygulamalara Apple Store üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

FAT’lardan Kurtulun

FAT yani File Allocation Table dosyaları disklere yazmak ve yerleştirmek amacında bir sistemdir. Bu işlemi yaparken dosyaları belirli boyutlarda bölerek disklerin ilgili bölümlerine yerleştirmekte ve okuma ihtiyacı olduğunda ilgili bölüme(sector) giderek oradaki dosya parçalarını okumaya başlar. Sektörler fiziksel depolama biriminin en küçük depolama ünitesidir.

 

FAT yani File Allocation Tables veya Türkçe adıyla Dosya Ayırma Masaları, büyük yer kaplar. Bunlar genellikle SD kartlarda olur ve telefonlarda bulunmayabilir. SD kartın standart kapasitesi 64 GB’tır. Ancak bir iPhone’da çoklu uygulamalarda FAT verileri tutulur. Bunları iTunes üzerinen silebilirsiniz.

 

Android kulanıcıları için ise  Forever Gone, SHREDroid ve My File Shredder uygulamaları kullanılabilir.

 

Kart ile işiniz bitmişse ve imha etmek istiyorsanız tuzlu suda bekletin. Bu tüm verileri kalıcı olarak silecektir. Bu bütün akıllı telefonlar için geçerlidir.

 

 

 

Fabrika Ayarlarına Dönüş

Bu ise sizin yapmanız gereken son adımdır. Bunu yaptığınız tüm verileriniz silinecektir. Android için Ayarlar’dan Yedekleme ve Reset’e gidin. iPhone için ise Genel’de en altta ‘Sıfırla’ ile bunu yapabilirsiniz.

 

Çeviri: incehesap

372797
Bu haberler ilginizi çekebilir