Tablet, telefon nasıl temizlenir?

Telefonunuza veya tabletinize dokunmadan önce elinizi hiç yıkıyor musunuz? Kim yıkar ki dediğinizi duyar gibiyiz. Ama büyük ihtimalle elinizden düşürmediğiniz bu cihazlar aslında birer mikrop yuvası. Bu yazımızda tablet ve telefonlarınızı nasıl temizleyeceğinize dair çok faydalı ipuçları bulacaksınız.
03 Nisan 2014 12:31
Tablet, telefon nasıl temizlenir?

Kimse telefon veya tabletini eline almadan önce bir elimi yıkayayım falan demez. Hatta lavaboda bile kullananlar olduğunu biliyoruz. Hiç saklamayın. Bu yüzden elinizden düşürmediğiniz tablet veya telefonlarınızın iyi bir temizliğe ihtiyacı var. Tablet ve telefonlarınızı nasıl temizleyeceğinize dair birkaç ipucuna ne dersiniz?

 

Tablet, telefon nasıl temizlenir?

 

Tablet, cep telefonu ekranımı nasıl temizlerim?


Akıllı telefonunuz veya tablet ekranını temizlemek için, yumuşak, tüy bırakmayan bir bez kullanın. Biz şahsen mikrofiber bez kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ekranda çizik bırakma ihtimali olan kağıt havlu ve benzeri şeylerle ekranınızı silmeyin. Parmak izi lekeleri, toz ve tüyler için kuru bir mikrofiber bezle ekranı hafifçe silin.


Ekrandaki mürekkep, makyaj veya yiyecek izi nasıl temizlenir?


Daha inatçı lekeler için, cihazınızı kapatın ve eğer mümkünse pili çıkarın. Mikrofiber bezin bir bölümünü su ile nemlendirin ve hafifçe ekranı silin, daha sonra kalan nemli bölümleri bezin kuru yeriyle hafifçe silerek tekrar üzerinden geçin. Hoparlör veya mikrofon gibi herhangi bir boşlukta nem kalmadığına dikkat edin. Leke çıkmazsa, aynı zamanda hafif bir sabun-su çözeltisi kullanarak deneyebilirsiniz. Cihazınız tamamen kuru olduğunda, pili takın ve açın.


Dokunmatik ekran temizlemek için Camsil veya diğer ev temizleyicileri kullanabilir miyim?


Tablet veya cep telefonu ekranınızı temizlerken asla pencere temizleyiciler, sert kimyasallar veya temizlik çözücüleri kullanmayın. Ekrana doğrudan sprey de sıkmayın. iPhone ve iPad gibi cihazların ekranlarında özel bir kaplama var ve kullanacağınız kimyasallar bu kaplamalara zarar verir.


Tabii ki, bu çok amaç için uygun özel temizleme spreyleri bulabilirsiniz. Ama alkol ve su içerdikleri için fiyatları çok yüksek olabilir.


Tablet veya telefon ıslanırsa kurutmak için saç kurutma makinesi ya da pişmemiş pirinç kullanabilir miyim?


Akıllı telefon veya tabletiniz olur da ıslanırsa derhal kapatın ve eğer mümkünse pili çıkarın. Yeniden açmadan önce olabildiğince kurumasını bekleyin. Kurumasını hızlandırmak için saç kurutma makinesi, fırın veya mikrodalga kullanma. Bazıları, ıslak cihazı, bir kap pirincin içinde bekletmenin de iyi bir yöntem olduğunu iddia etmiştir. Ama bu da doğruluğu kanıtlanmış bir yol değildir. Eğer sizin, böyle bir durumla ilgili başarılı bir yönteminiz varsa, bizimle paylaşmanızı dileriz.

 

çeviri: incehesap
 

260145
Big Boss
03 Nisan 2014, Perşembe 18:29
Yani elle tutulur bir tavsiyede bulunmamışsınız açıkcası. Son paragrafta özellikle yalnızca problemi tanımlamışınız; bir çok imla hatası ile birlikte...
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Samsungtan Evlere SmartThings Hub Geliyor!

  Samsung'tan Evlere SmartThings Hub Geliyor!

  Samsung'un yeni oyuncağı SmartThings Hub ortaya çıktı. Yeni akıllı ev sistemi SmartThings Hub tüm akıllı ev aletlerine tek noktadan komut verme özelliğine sahip.
 • Samsung, Dünyada İlk HDRli Sinema Ekranı Geliştiriyor!

  Samsung, Dünyada İlk HDR'li Sinema Ekranı Geliştiriyor!

  Teknoloji piyasasında Samsung rüzgarı esmeye devam ediyor. Samsung şimdi de sinema ekranı geliştiriyor. Samsung, dünyada ilk HDR teknolojisine sahip LED sinema ekranı üretecek!
 • Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Hepimiz Wi-Fi ağındaki yavaşlıktan çoğu kez şikayet etmişizdir. Yeni proje ile Wi-Fi ağındaki yavaşlık tarihe karışacak. İşte detaylar...
 • Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Geleceğin otomobilleri otonom araçlar hızlı bir şekilde yayılıyor. Nvidia da otonom araç pazarına girmeye başladı ve Bosch ile ortak oldu. Bosch da, Nvidia'nın Drive PX 2 isimli sürücü asistanı platformunu otomobil üreticilerine satacak.
 • Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung, International Forum Design tarafından düzenlenen iF Tasarım Ödülleri'nde 49 ödül aldı. Geçen yıla göre aldığı ödül sayısını artıran Samsung, müthiş başarı elde etti. İşte aldığı ödüller...
 • Oculus İçin Yeni Özellik!

  Oculus İçin Yeni Özellik!

  Facebook'un sanal gerçekli kiti Oculus, yeni Rooms 1.2 ve Facebook Canlı Yayın özelliğini duyurdu. Böylelikle insanlar artık kişisel hesaplarından canlı yayın yapabilecekler.
 • Transformers 5in Fragmanı Yayınlandı!

  Transformers 5'in Fragmanı Yayınlandı!

  Türkiye'de bu yaz vizyona girecek Transformers 5 filminin fragmanı yayınlandı. Filmin fragmanında dünyanın nasıl bir yer haline geldiği görülüyor. Yine heyecan dolu bir film bizleri bekliyor.
 • Googleın 4K Akıllı Tahtası!

  Google’ın 4K Akıllı Tahtası!

  Google'ın 55 inçlik akıllı tahtasının fiyatı belli oldu. Google’ın 4K çözünürlüklü akıllı tahtası Jamboard Mayıs ayında kullanıcıların hizmetine sunulacak!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama