Tablet, telefon nasıl temizlenir?

Telefonunuza veya tabletinize dokunmadan önce elinizi hiç yıkıyor musunuz? Kim yıkar ki dediğinizi duyar gibiyiz. Ama büyük ihtimalle elinizden düşürmediğiniz bu cihazlar aslında birer mikrop yuvası. Bu yazımızda tablet ve telefonlarınızı nasıl temizleyeceğinize dair çok faydalı ipuçları bulacaksınız.
03 Nisan 2014 12:31
Tablet, telefon nasıl temizlenir?

Kimse telefon veya tabletini eline almadan önce bir elimi yıkayayım falan demez. Hatta lavaboda bile kullananlar olduğunu biliyoruz. Hiç saklamayın. Bu yüzden elinizden düşürmediğiniz tablet veya telefonlarınızın iyi bir temizliğe ihtiyacı var. Tablet ve telefonlarınızı nasıl temizleyeceğinize dair birkaç ipucuna ne dersiniz?

 

Tablet, telefon nasıl temizlenir?

 

Tablet, cep telefonu ekranımı nasıl temizlerim?


Akıllı telefonunuz veya tablet ekranını temizlemek için, yumuşak, tüy bırakmayan bir bez kullanın. Biz şahsen mikrofiber bez kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ekranda çizik bırakma ihtimali olan kağıt havlu ve benzeri şeylerle ekranınızı silmeyin. Parmak izi lekeleri, toz ve tüyler için kuru bir mikrofiber bezle ekranı hafifçe silin.


Ekrandaki mürekkep, makyaj veya yiyecek izi nasıl temizlenir?


Daha inatçı lekeler için, cihazınızı kapatın ve eğer mümkünse pili çıkarın. Mikrofiber bezin bir bölümünü su ile nemlendirin ve hafifçe ekranı silin, daha sonra kalan nemli bölümleri bezin kuru yeriyle hafifçe silerek tekrar üzerinden geçin. Hoparlör veya mikrofon gibi herhangi bir boşlukta nem kalmadığına dikkat edin. Leke çıkmazsa, aynı zamanda hafif bir sabun-su çözeltisi kullanarak deneyebilirsiniz. Cihazınız tamamen kuru olduğunda, pili takın ve açın.


Dokunmatik ekran temizlemek için Camsil veya diğer ev temizleyicileri kullanabilir miyim?


Tablet veya cep telefonu ekranınızı temizlerken asla pencere temizleyiciler, sert kimyasallar veya temizlik çözücüleri kullanmayın. Ekrana doğrudan sprey de sıkmayın. iPhone ve iPad gibi cihazların ekranlarında özel bir kaplama var ve kullanacağınız kimyasallar bu kaplamalara zarar verir.


Tabii ki, bu çok amaç için uygun özel temizleme spreyleri bulabilirsiniz. Ama alkol ve su içerdikleri için fiyatları çok yüksek olabilir.


Tablet veya telefon ıslanırsa kurutmak için saç kurutma makinesi ya da pişmemiş pirinç kullanabilir miyim?


Akıllı telefon veya tabletiniz olur da ıslanırsa derhal kapatın ve eğer mümkünse pili çıkarın. Yeniden açmadan önce olabildiğince kurumasını bekleyin. Kurumasını hızlandırmak için saç kurutma makinesi, fırın veya mikrodalga kullanma. Bazıları, ıslak cihazı, bir kap pirincin içinde bekletmenin de iyi bir yöntem olduğunu iddia etmiştir. Ama bu da doğruluğu kanıtlanmış bir yol değildir. Eğer sizin, böyle bir durumla ilgili başarılı bir yönteminiz varsa, bizimle paylaşmanızı dileriz.

 

çeviri: incehesap
 

693824
Big Boss
03 Nisan 2014, Perşembe 18:29
Yani elle tutulur bir tavsiyede bulunmamışsınız açıkcası. Son paragrafta özellikle yalnızca problemi tanımlamışınız; bir çok imla hatası ile birlikte...
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google'dan dev proje. Google, kırsal bölgelerde ve internet erişiminin kısıtlı oldu yerlerde innterne erişimi sağlamak için dev bir adım attı.
 • En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  Ferrari'nin en hızlı ve en güçlü otomobili piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. 0-100 km'yi 2.9'de katedecek olan 812 Superfast, Uluslararası Otomobil Fuarında tanıtılacak.
 • Asusun Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus'un Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus sanal gerçeklik gözlüğünde bir çığır açacağa benziyor. Asus, diğer sanal gerçeklik gözlüğü üreticilerinden farklı bir ürünle meraklılarının karşısına çıkacak. Ayrıntıları haberimizde...
 • Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home ile neler yapılabilir? Sizin sadece bir sözünüzle evinizin ihtiyacı olan siparişlerini veren biri olsa hiç fena olmazdı değil mi? Google Home bunu yapacak desek!
 • Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple'ın geliştirici odaklı pek çok yeniliği tanıttığı WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinin bu yılki tarihi belli oldu!
 • KasperskyOS Tanıtıldı!

  KasperskyOS Tanıtıldı!

  KasperskyOS, sıkı siber güvenlik gereksinimleri olan gömülü sistemler için tasarlanmış özel bir işletim sistemi. İşte KasperskyOS işletim sisteminin özellikleri ve daha fazlası...
 • SamsungWA Artık Türkiyede!

  SamsungWA Artık Türkiye'de!

  Samsung'un online alışveriş sitesi artık Türkiye'de. Giyilebilir teknoloji ürünleri ve bir çok ürün aksesuarı bulunun siteye artık Türkiye'den ulaşmak mmkün.
 • ZTEnin Yeni Akıllı Saati!

  ZTE'nin Yeni Akıllı Saati!

  ZTE'nin, Android Wear işletim sistemi ile çalışan ilk akıllı saati ZTE Quartz piyasaya sızdırıldı. Peki ne gibi özellikleri barındırıyor...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama