Sürücüsüz Uçan Taksiye Kim Binmek İster?

Yakın bir zamanda sürücüsü olmayan taksileri havada görürseniz şaşırmayın. Peki, sürüsü olmayan bu hava araçlarına binmeye cesaret edebilir misiniz.
04 Eylül 2017 16:50
Sürücüsüz Uçan Taksiye Kim Binmek İster?
Uçan taksilerin hizmete girmesi için artık sayılı günler kaldı. Bu alanda en ciddi atılımlar Dubai’den geliyor. Ayrıca geçtiğimiz Haziran ayında Roads and Transport Authority, bu yılın sonuna kadar sürücüsüz hava taksisini test etmek için Alman start-up’larından Volocopter’la bir anlaşma imzaladı. Şirket, Alman üretici Daimler’in de aralarında bulunduğu yatırımcılarla birlikte bir seferde iki yolcu taşıyabilen 18 pervaneli helikopter için 22 milyon sterlinlik bir yatırım yaptı.
 
Hava taksisi için tamamıyla güvenli olduğu açıklaması yapılırken, saatte 100 kilometre hıza ve maksimum 30 dakikalık uçuş süresine sahip olacağı belirtiliyor. Volocopter ismi verilen araçta, acil durumlar için bir de paraşüt bulunacak. NASA teknoloji şefi Mark Moore, elektrikli batarya ile çalışacak hava taksilerinin pillerindeki gelişmelerin ancak 2023 yılında istenilen seviyeye geleceğini, 60 KM’lik bir şehirde hızlı şarj özellikli hava taksilerinin en çok tercih edilen ulaşım aracı olacağına inanıyor.
 
 
 
 
Fakat şunu da ekleyen NASA teknoloji şefi Mark Moore, şehirlerin üzerinde yalnızca bu taksilerin kullanabileceği bir hava koridorunun oluşturulması gerektiğini söylüyor. Federal Havacılık İdaresi ve Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı'ndan Frankel-Yoeli ise pilotu olmayan hava taksilerinin hava koridorlarında kazalara neden olabileceğini ve bu sebeple bu uçakların pilotu olmadan uçmasına izin veremeyeceklerini söyledi.
 
teknolojioku
247320
Bu haberler ilginizi çekebilir