• Anasayfa
  • Elektronik
  • Steve Jobs ve Mark Zuckerberg'i Neden Hep Aynı Kıyafetlerle Gördük?

Steve Jobs ve Mark Zuckerberg'i Neden Hep Aynı Kıyafetlerle Gördük?

İş adamları ve ünlüler eskiden halka her gözüktükleri yerde farklı ve etkileyici kıyafetler giymek için bir birleriyle, yarışırdı. Steve Jobs ve Mark Zuckerberg gibi isimler bu anlayışı değiştirmeye başladı.Peki, neden hep aynı kıyafetleri giydiler?
28 Ocak 2015 16:41
Steve Jobs ve Mark Zuckerbergi Neden Hep Aynı Kıyafetlerle Gördük?
İş dünyasında, insanlar temsil ettikleri markalar ve ürünler kadar kendilerini de pazarlamak zorunda. Klasik iş adamı ve dahi pazarlamacı tiplemesi, insanların gözünde, jilet gibi giyinen ve her zaman en dikkat çekici kıyafetlerle halka buluşan kişilerden oluşuyordu.
 
2001 yılı geldiğindeyse, Apple müzik sektörünü değiştirecek yeni bir ürün hazırlığındaydı. Uzun süredir kötü bir çizgide izleyen Apple  iPod ile küllerinden yükselirken, Steve Jobs iş dünyasında yeni bir akım yaratıyordu.
 
Elinde iPod ile sahneye çıkan Jobs, siyah kazak, kot pantolon, spor ayakkabı giyerek iş adamlarının resmi kıyafetli tanıtım tabusunu yıktı. Bundan sonraki yıllarda, Steve Jobs toplamda 500 dolar eden bu kıyafetlerle kamera karşına çıkacaktı.
 
Bugün, Steve Jobs denilince akla gelen, gözlük, siyah kazak, mavi kot pantolondur. Mark Zuckerberg ise bu akımı sürdüren başka bir popüler kişilik.
 
Dünyanın en genç zenginleri arasında yer alan Zuckerberg’in sürekli gri tişört ve pantolon kombinasyonuyla kameralar karşısında yer alması, İnternet kullanıcılarınca mizah konusu oldu. Facebook CEO’su için cimri yaklaşımı sık sık yapılıyor.
 
 
 
Satya Nadella Microsoft CEO’su olunca takım elbiselerini dolapta bıraktı. 
 
Peki dünyanın en zengin insanları listesinde yer alan bu kişiler gerçekten cimri mi? Halk arasındaki bu açıklama bu kadar basit mi?
 
 
 
Basitlikten Gelen Başarı 
 
Günümüzde teknoloji sektörüne damga vurmuş isimleri, artık resmi kıyafetlerle göremiyoruz. Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page, sürekli olarak spor kıyafetlerle karşımıza çıkıyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella televizyonlarda canlı yayına çıktığı zaman bile, tişört ve kot pantolon kombinasyonları kullanılıyor.
 
ABD Başkanı Baracak Obama, bir röportajında sürekli aynı kıyafetleri giymesinin nedenini şöyle açıklamıştı “Gün içerisinde, çok fazla karar vermem gerekiyor. Uygun kıyafet kararı için vakit harcamak istemiyorum. Her ortama uygun takım elbisem,  gri, siyah ve mavi kravatlarım var. Günlük programıma göre bir kravat seçiyorum. Kıyafet seçimi için karar vermek ve kendimi yormak istemiyorum.”
 
 
Obama sürekli aynı tarz ve renkte takım elbise giyiyor. Farklı renklerdeki kravatlarla, tarzını değiştiriyor. 
 
Bu röportajda ayrıca Obama, basitliğin etkili karar vermekte beyine faydalı olduğunu gösteren bir araştırmadan da bahsediyor. Kısacası, ABD Başkanı, asistanları ve marka danışmanlarıyla saatlerce giyeceği kıyafetleri tartışmak istemiyor. Bunun yerine, vaktini işlerine ya da özel yaşamına ayırıyor.
 
Sürekli aynı tarz giyen insanların, daha üretken olduğunu görüyoruz. Rahat olmayı ve hızlı hareket etmeyi seviyorlar. Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Satya Nadella gibi isimler basitliğin verdiği avantajları kullanıyor. Tabii bir de işin marka değeri özelliği var.
 
 
 
Sabit İmaj ve Marka Değeri 
 
Tarihte yer edinmiş liderlere baktığınız zaman hepsinin sabit bir imajı olduğunu görüyorsunuz. Tıpkı polis, doktor ve itfaiyeciyi üniformalarından ayırdığınız gibi, liderleri de sadece kıyafetlerine göre hatırlayabilirsiniz.
 
Steve Jobs, Apple’ı tekrar yaratırken kendine yıllarca hatırlanacak bir imaj da hazırladı. Siyah kazak, mavi kot pantolon denilince aklınıza ilk önce Steve Jobs geliyor.
 
 
Hedef kitlenizin aklınıza yerleşecek imajlar, kamera karşına geçen kişiler için önemlidir. Metal grupları, kendilerini dinleyen kişilere hitap eden kıyafetler giyerler. Metallica grubunun, belmuda şort ve parmak arası terliklerle çekilen fotoğraflar uzun süre sosyal medyanın eğlence konusu olmuştu.
 
 
Zuckerberg, Jobs, Obama, Nadella, Brin ve Page bu avantajın farkında. Hedef kitleleri gibi giyinip, akılda kalıcı hale geliyorlar. İnsanların güvenini kazanıyorlar.
 
İnsanlar kendilerine benzer, liderleri ve yöneticileri takip etmeyi tercih ediyorlar.
cioturk
881934
Bu haberler ilginizi çekebilir