Sony Xperia Z5'te Karşılaşılan Sorunlar Ve Çözümleri

Sony Xperia Z5 ailesinde karşılaşılan birkaç sorun ve çözümlerini sizler için anlatıyoruz. İşte Xperia Z5'te sık karşılaşılan açılmama, donma, bataryanın hızlı bitmesi ve ekranın dokunmayı algılamaması gibi sorunların çözümleri...
02 Şubat 2016 13:25
Sony Xperia Z5te Karşılaşılan Sorunlar Ve Çözümleri
Sony'nin IFA 2015 kapsamında tanıttığı yeni üst seviye telefonları Xperia Z5 Compact, Xperia Z5 ve Xperia Z5 Premium ile rakipleriyle çekişen firma'nın gözbebeği Xperia Z5'te birkaç problem kendini göstermekte.
 
Açılmama, donma, bataryanın hızlı bitmesi ve ekranın dokunmayı algılamaması gibi ufak birkaç hata ile karşılaşırsanız bu çözümleri uygulayabilirsiniz.
 
 
1- Telefonun Açılmaması
 
 
Telefonunuzda bir açılmama sorunu baş gösterdiyse pek sıkıntı yapmanıza gerek yok. %100 olmasa da genel olarak bu sorunun çözümü için ilk yapmanız gereken telefonu normal yoldan açtığınız sırada gelen beyaz ekranda simkart ve sd kart girişi bulunan yerin kapağını açmanız ve kalem vb ucu biraz ince olan alet ile dikkatlice off yazan düğmeye basmanız gerekli. Birkaç saniye uzunca basmanızın ardından telefonunuz 3 kere titreyecek, bu titreme oldu mu basmayı bırakabilirsiniz.
 
 
Şimdi tekrar açtığınızda ise telefonunuz sorunsuzca açılacaktır. Eğer sorununuz hala devam ediyorsa yine aynı yolla 2dk boyunca titremeleri aldırmadan off butonuna basmaya devam edin. 120sn dolduktan sonra elinizi o butondan çekin. Ardından telefonunuzu şarja takın ve şarj ikonunu gördükten sonra açın. Büyük ihtimalle sorununuz çözülmüş olacak.
 
 
 
2- Dokunmatik Ekranın Çalışmaması
 
 
Bu da bir diğer Xperia Z5'te görünen sorunlardan biri. İlk olarak bir ekran koruyucusu kullanıyorsanız onu çıkartıp bir deneyin. Düşük ihtimal olsa da pek iyi olmayan ve bilinmeyen markalara ait ekran koruyucu jelatini ya da camlardan kaynaklı olabilir. Eğer değilse telefonunuzun ısınması da bu soruna yol açabiliyor. Yani telefonuzun biraz soğumasını beklemek de işe yarayabilir.
 
Bu iki yöntem de olmadıysa hafıza kartı slotunun üstündeki restart butonu da işinize yarayabilir. Bir veri kaybetmeyeceğiniz bu yöntem ile telefonunuzu resetlemek de işinize yarayacaktır.
 
Bunların yanı sıra cihazınızda dokunma problemi bazı bölgelerde ya da arada dokunmama gibi bir sıkıntı ise Ayarlar > Hakkında > Diagnostics (Teşhis) > Test yönergelerini uygulayarak sonucun gelmesini bekleyin. Bu da kısmi çalışmama sorununuzu çözebilir. Yine işe yaramadıyla Xperia için resmi PC uygulaması üzerinden Repair yani tamir seçeneği ile telefonunuzu düzeltebilirsiniz. Yalnız verileriniz bu yolla kaybolacaktır. Sadece SD karttaki verilerinize birşey olmayacağını belirtelim.
 
 
 
3- Telefonun Ses Kalitesinde Sorun
 
 
Sizi telefonun konuşma kalitesi tatmin etmediyle birkaç yöntem ile eğer bir sorun varsa çözebilirsiniz.
 
İlk çözüm restart, yani kapatıp açma. Yine klasik elektronik alet çözümü olan bu yol ses sorununuzu da çözebilir. Eğer olmadıysa arama ekolayzır ayarları ile de bunu çözebiliriz. Ayarlar > Arama > Ekolayzır kısmına gelerek Normal ayarda olup olmadığını kontrol edin. Değilse bunu seçerek kalitede önemli bir düzelme görebilirsiniz. Ayrıca yine Ayarlar > Arama kısmına geri dönerek karşınıza çıkan şeriti sola çekerek yavaş konuşma muhabbetini kapatmak da bir sorun çözümü olabilir.
 
 
 
4- Telefonun Donması veya Kasması
 
 
Kasmaya başladığı sırada indirip çalıştırdığınız son uygulamarı kaldırmak ve Clean Master tarzı bir uygulama ile artık verileri silmek. Genellikle bu sorunun çözümü için yeterli oluyor.
 
Bunu yapmadan önce ise telefonunuzu güvenli modda açarak farkı anlayabilirsiniz. Güvenli mod telefonunuzu sadece varsayılan uygulamalar ile açacağı için sizin sonradan yüklediğiniz uygulamalar olmadan çalışması demek. Eğer ciddi oranda bir performans artışı varsa bilin ki sorun sizin indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıyor.
 
 
Bunu test etmek için ise telefonunuzu kapatın ve tekrar uzun bir şekilde titreşimi duyana kadar güç tuşuna basın. Ardından Sony logosunu gördüğünüzde ise "Safe Mode" yazısını görene kadar ses kısma tuşuna uzun basmaya devam edin. Ardından güvenli mod açılacacak. Burada belirttiğim gibi ciddi oranda bir performans artışı varsa sıkıntı uygulamalarınızdan birinde. Bu da genellikle sorunun baş gösterdiği zamanlarda indirdiğiniz ya da kullanmaya başladığınız bir uygulama oluyor.
 
 
 
5- Bilgisayarın Telefonu Görmemesi
 
 
Birkaç veri ya da dosya atmak için bilgisayarınıza bağladınız, ama bilgisayar telefonu görmedi. Ne bilgisayardan bağlantı sesi geliyor ne de Bilgisayarım'da cihazınız görünüyor. Çözümü kolay.
 
İlk olarak Sony'nin bilgisayarınızda telefonunuzun tanınması için ürettiği driver, yani sürücüleri yüklemiş olmanız gerekli. Bu sebeple sadece buradaki PC Companion'ı indirmeniz de yeterli olabilir. Ayrıca telefonunuzdan Ayarlar > Xperia Bağlantı > USB Bağlantı > USB Aygıtı Algıla seçeneklerini deneyerek PC-Xperia Z5 bağlantınızı sağlayabilirsiinz.
 
 
 
6- Telefonda Hattın Çekmemesi
 
 
Telefonunuzda hat çekmeme sorunu varsa yine bir klasik yöntem ile işe başlamanız gerekli. Bu da tabiki hattınızı başka telefonda denemek. Eğer diğer telefonda da çalışmıyorsa hattınızı değiştirmeniz gerekecek. Çalışıyorsa şu yöntem sorununuzu çözebilir.
 
Ayarlar > Daha Fazla Mobil Bağlantı kısmından "Tercih Edilen Bağlantı Türü'nü 3G olarak seçmeniz sorununuzu çözebilir. Eğer genellikle E/2G çeken bir bölgede iseniz 2G seçmeniz de o bölgede daha iyi bir bağlantı sağlayacağını da belirtelim. Bu işlemin ardından bi telefonunuzu kapatıp açın, düzelmiş olma ihtimali yüksek. Bir de dalgınlıkla stamina modunda olup olmadığınızı kontrol edin. Çünkü Stamina Modu mobil verilerinizi otomatik olarak kapatıyor.
 
 
 
Not: Eğer bu tavsiyelerimiz ve çözümlerimiz işe yaramadıysa Sony sitesinden canlı destek alarak görüşebilirsiniz.
webtekno
746194
Bu haberler ilginizi çekebilir