Sony, emlak işine giriyor

Walkman isimli taşınabilir müzik çalar ve trinitron televizyonlar üreterek adını bir elektronik şirket olarak duyuran Sony emlak işine giriyor.
27 Nisan 2014 18:47
Sony, emlak işine giriyor
Perşembe günü şirket yaptığı açıklamada Japonya'da emlak komisyon şirketi kuracağını açıkladı. Elektronik işlerinden kaynaklanan zararlar nedeniyle zor durumda olan şirket böylece yeni gelir kaynakları yaratmayı amaçlıyor.
 
Şirket yetkililerine göre emlak işi Sony'nin girebileceği yeni iş alanlarının araştırıldığı bir projenin yalnızca bir parçası. Bu projenin başında ise CEO Kazuo Hirai'nin bizzat kendisinin getirdiği bir yönetici bulunuyor.
 
Proje kapsamında şirket, üç ayda bir çalışanlarının yeni fikirler sunacağı "şirket içi yarışlar" düzenleyecek. Hangi fikirlerin hayata geçirileceğine karar verecek birimin başında ise Hiroki Totoki bulunuyor. Şirketin kurumsal planlamasından sorumlu başkan yardımcılığını da yapan Totoki, 2000'li yılların başında Sony Bank'ın kurulmasında önemli rol oynamıştı.
 
Şirket yetkilileri emlak işine girme fikrinin Sony'nin orta kademeli bir yöneticisinden geldiğini ve Totoki'nin bu fikri beğenerek Hirai'ye sunduğunu belirtiyor.
 
Sony Real Estate Corp. ismi ile Ağustos ayında faaliyete geçecek şirketin sermayesi ise 250 milyon yen (5,1 milyon lira) olacak. Emlak satışlarında brokerlik yapacak şirket buna ek olarak Sony'ye gayrimenkul varlıklarını nasıl yönetebileceği konusunda danışmanlık hizmeti de verecek. Sony Real Estate, üç yıl içerisinde borsaya açılmayı ve beş yıl içerisinde yıllık satışlarını 50 milyar dolara çıkarmayı planlıyor.
 
Televizyon ve kişisel bilgisayar işlerinden kaynaklanan zararların baskısı altında olan şirket geçen yıl Japonya'daki eski merkezi ve ABD'deki 550 Madison Avenue'da bulunan binasının da bulunduğu birkaç gayrimenkulünü boşaltmıştı. Şubat ayında şirket yıllık 1,1 milyar dolarlık zarar beklediğini, 5 bin kişinin işine son vereceğini ve PC birimini satacağını açıklamıştı.
 
Bazı analistler şirketin tıbbi malzeme birimindeki yönetim eksikliğini örnek göstererek Sony'nin yeni gelir kaynakları yaratma çabalarına şüpheyle yaklaşıyor. Emlak işine girileceğinin açıklandığı Çarşamba günü Sony'nin Tokyo borsasındaki hisseleri yüzde 4,1 değer kaybetti.
 
Yine de Shinkin Varlık Yönetimi'nden fon müdürü Naoki Fujiwara Sony'nin emlak işi için bankacılık ve sigorta işlerinde kazandığı uzmanlığı kullanabileceğini düşünüyor. Sony'nin finansal birimi istikrarlı kar getiren birkaç birinden biri. Bu birimden gelen kar 2012 mali yılında şirketin faaliyet karının yüzde 65'e yakınını oluşturdu.
 
"Finansal ve emlak işleri karışık şekilde birbirleri ile iç içe. Bu nedenle Sony'nin brokerlik hizmetlerine odaklanmasında büyük bir risk yok." diyen Fujiwara, bununla birlikte Sony'nin emlak geliştirme işine girmemesi tavsiyesinde de bulundu.
 
Şirkette yaşanan işten çıkarmaların yeni ürünler geliştirme motivasyonu düşürmesinin üzerinden yıllar geçtikten sonra 2012 yılında CEO olması ardından Hirai, Sony'nin mühendisleri ile düzenli şekilde bir araya geldi ve şirketin harika cihazlar üretme kabiliyetini yeniden alevlendirmeye çalıştı. Hirai, düzenli yapılan yarışmalar ve çalışanların şirket içi sosyal paylaşım ağı üzerinden paylaştıkları fikirlerin gerçek işlere dönüşebilecek yaratıcı fikirlere dönüşmesini umut ediyor.
 
Yen iş alanları seçmekle görevli Totoki ise bankacılar arasında keskin zekalı ve hızlı karar alan bir kişi olarak biliniyor. Zamanında şirket içindeki yöneticiler ve hükümet yetkililerinden gelen sert muhalefete rağmen Totoki Sony'nin online bankacılık işinde de başarılı oldu. Kendisi ayrıca "Bir Banka Yarattık – Sony Bank'ın İçyüzü" isimli popüler kitabın da yazarı. Analistler ve bankacılar yeni finans direktörü Kenichiro Yoshida ile birlikte Totoki'yi Sony'nin toparlanma stratejisinde Hirai'nin kilit öneme sahip yardımcıları olarak görüyor.
 
Yine de yeni iş dalları muhtemelen yakın bir gelecekte istikrarlı karlar elde etmeyecek. Ayrıca fon yöneticileri Sony için önceliğin tüketici elektroniği işini düzeltmek olduğunu belirtiyor. Fujiwara yaptığı yorumda, "Elektronik işinin kar getiren bir yapıya ihtiyacı var. Yeni iş alanları yalnızca ekstra bir şey olabilir" diyor.
The Wall Street Journal
Etiketler : elektronik , Sony , Televizyon
550236
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huaweinin Yeni Akıllı Saati Tanıtıldı!

  Huawei'nin Yeni Akıllı Saati Tanıtıldı!

  Huawei yeni nesil akıllı saatini Mobil Dünya Kongresi 2017'de Barcelona'da tanıttı. Peki Huawei Watch 2 özellikleri ve fiyatı neler?
 • Huawei Watch 2nin Görüntüleri Sızdı!

  Huawei Watch 2'nin Görüntüleri Sızdı!

  Huawei'nin yeni akıllı saati Huawei Watch 2'nin görselleri sızdırıldı. Görünüşe bakılırsa Huawei akıllı saat pazarında adından söz ettirecek!
 • Renkli AirPods!

  Renkli AirPods!

  Apple'ın kablosuz kulaklığı AirPods'un yeni renk seçenekleri geliyor! 58 renk seçeneği sunan Colorware ile artık istediğiniz renkteki AirPods'u tercih edebilirsiniz.
 • Dünyanın En Hızlı SD Kartı Üretildi!

  Dünyanın En Hızlı SD Kartı Üretildi!

  Teknoloji devi Sony, dünyanın en hızlı SD kartını üretti. Yüksek yazma hızına sahip olması fotoğrafçılık ile uğraşanlar tarafından çok beğenilecek.
 • Yeni Nesil Apple TV!

  Yeni Nesil Apple TV!

  Apple'ın WWDC 17 etkinliğinde tanıtacağı Apple TV ile ilgili haberler gelmeye başladı. Peki yeni nesil Apple TV hangi farklılıklarla gelecek?
 • Siri İle Sevgililer Günü Planı!

  Siri İle Sevgililer Günü Planı!

  Teknoloji çağındayız ve teknolojiyle yaşıyoruz. Siri'de teknolojinin bize sunduğu bir imkan. Peki bu yıl Siri ile sevgililer günü planı yapmaya ne dersiniz?
 • Huawei Watch 2nin Tanıtılacağı Tarih Belli Oldu!

  Huawei Watch 2'nin Tanıtılacağı Tarih Belli Oldu!

  Huawei'nin akıllı saati Huawei Watch 2'nin tanıtım tarihi belli oldu. İşte o tarih...
 • Dünyanın En İnce Monitörü!

  Dünyanın En İnce Monitörü!

  Şuan ki dünyanın en ince monitörü Philips Moda 245C7QJSB'nın şık tasarımının detaylarına birlikte bakalım.
En Çok Okunan Haberler
 • Nokia, Yeni Telefonları Nokia 5 ve Nokia 3 Tanıttı!Nokia, Yeni Telefonları Nokia 5 ve Nokia 3 Tanıttı!
  Nokia, yeni akıllı telefonları Nokia 3 ve Nokia 5'i MWC 2017 etkinliğinde Barcelona'da tanıttı. Nokia 3 ve Nokia 5 uygun fiyatları ile dikkat…
 • Sony, Xperia XZ Premiumu Tanıttı!Sony, Xperia XZ Premium'u Tanıttı!
  Sony, Barcelona'da Mobil düzenlenen Dünya Kongresi etkinliğinde Xperia XZ Premium modeli akıllı telefonunu tanıttı. Xperia XZ Premium kamerasıyla…
 • Sony Xperia XA1 Ultra Tanıtıldı!Sony Xperia XA1 Ultra Tanıtıldı!
  Mobil Dünya Kongresi 2017'de düzenlenen etkinlikte, Sony birçok ürünü tanıttı. Sony'nin tanıttığı ürünlerden biri de Xperia XA1 Ultra idi. İşte…
 • Galaxy S8 ve S8in En Yeni Videosu!Galaxy S8 ve S8'in En Yeni Videosu!
  Artık resmi olarak tanıtılacağı tarih (29 Mart) netleşen Samsung'un yeni amiral gemisi, çalışırken görüntülendi. İşte Galaxy S8 ve S8+ modelleri…
 • Sonynin Yeni Telefonu Xperia XZs!Sony'nin Yeni Telefonu Xperia XZs!
  Sony, yeni akıllı telefonlarından bir olan Xperia XZs'i, Barcelona'da düzenlenen MWC 2017 etkinliğinde tanıttı. İşte Xperia XZs'nin teknik özellikleri…
 • Galaxy S8 Plus Detaylandı!Galaxy S8 Plus Detaylandı!
  Samsung'un 1 ay sonra resmi olarak tanıtması beklenen telefonu Galaxy S8 Plus hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Evan Blass Twitter'dan…
 • BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!
  BlackBerry'nin yeni telefonu QWERTY klavyeli KeyOne tanıtıldı. Android işletim sistemi ile gelecek olan telefona gelin birlikte bakalım. İşte…
 • Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!
  Mobil Dünya Kongresi yaklaştıkça firmaların tanıtım yapacağı ürünlerde netleşmeye başladı. Sony de MWC 2017'de Xperia X 2017 tanıtacağı iddia…
 • 32 GBlık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?32 GB'lık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?
  Apple'ın, onuncu yıla özel çıkaracağı iPhone'larda devrim gibi yeniliklere gideceği iddia ediliyor. Yeni gelen bilgiler ise saklama alanı ile ilgili.…
 • iPhone Da Patladı!iPhone Da Patladı!
  Akıllı telefonların patlaması haberlerini artık sıkça duymaya başladık. Patlayan telefonlar kervanına iPhone'da katıldı. Bu sefer de iphone 7 Plus…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama