Sony, emlak işine giriyor

Walkman isimli taşınabilir müzik çalar ve trinitron televizyonlar üreterek adını bir elektronik şirket olarak duyuran Sony emlak işine giriyor.
27 Nisan 2014 18:47
Sony, emlak işine giriyor
Perşembe günü şirket yaptığı açıklamada Japonya'da emlak komisyon şirketi kuracağını açıkladı. Elektronik işlerinden kaynaklanan zararlar nedeniyle zor durumda olan şirket böylece yeni gelir kaynakları yaratmayı amaçlıyor.
 
Şirket yetkililerine göre emlak işi Sony'nin girebileceği yeni iş alanlarının araştırıldığı bir projenin yalnızca bir parçası. Bu projenin başında ise CEO Kazuo Hirai'nin bizzat kendisinin getirdiği bir yönetici bulunuyor.
 
Proje kapsamında şirket, üç ayda bir çalışanlarının yeni fikirler sunacağı "şirket içi yarışlar" düzenleyecek. Hangi fikirlerin hayata geçirileceğine karar verecek birimin başında ise Hiroki Totoki bulunuyor. Şirketin kurumsal planlamasından sorumlu başkan yardımcılığını da yapan Totoki, 2000'li yılların başında Sony Bank'ın kurulmasında önemli rol oynamıştı.
 
Şirket yetkilileri emlak işine girme fikrinin Sony'nin orta kademeli bir yöneticisinden geldiğini ve Totoki'nin bu fikri beğenerek Hirai'ye sunduğunu belirtiyor.
 
Sony Real Estate Corp. ismi ile Ağustos ayında faaliyete geçecek şirketin sermayesi ise 250 milyon yen (5,1 milyon lira) olacak. Emlak satışlarında brokerlik yapacak şirket buna ek olarak Sony'ye gayrimenkul varlıklarını nasıl yönetebileceği konusunda danışmanlık hizmeti de verecek. Sony Real Estate, üç yıl içerisinde borsaya açılmayı ve beş yıl içerisinde yıllık satışlarını 50 milyar dolara çıkarmayı planlıyor.
 
Televizyon ve kişisel bilgisayar işlerinden kaynaklanan zararların baskısı altında olan şirket geçen yıl Japonya'daki eski merkezi ve ABD'deki 550 Madison Avenue'da bulunan binasının da bulunduğu birkaç gayrimenkulünü boşaltmıştı. Şubat ayında şirket yıllık 1,1 milyar dolarlık zarar beklediğini, 5 bin kişinin işine son vereceğini ve PC birimini satacağını açıklamıştı.
 
Bazı analistler şirketin tıbbi malzeme birimindeki yönetim eksikliğini örnek göstererek Sony'nin yeni gelir kaynakları yaratma çabalarına şüpheyle yaklaşıyor. Emlak işine girileceğinin açıklandığı Çarşamba günü Sony'nin Tokyo borsasındaki hisseleri yüzde 4,1 değer kaybetti.
 
Yine de Shinkin Varlık Yönetimi'nden fon müdürü Naoki Fujiwara Sony'nin emlak işi için bankacılık ve sigorta işlerinde kazandığı uzmanlığı kullanabileceğini düşünüyor. Sony'nin finansal birimi istikrarlı kar getiren birkaç birinden biri. Bu birimden gelen kar 2012 mali yılında şirketin faaliyet karının yüzde 65'e yakınını oluşturdu.
 
"Finansal ve emlak işleri karışık şekilde birbirleri ile iç içe. Bu nedenle Sony'nin brokerlik hizmetlerine odaklanmasında büyük bir risk yok." diyen Fujiwara, bununla birlikte Sony'nin emlak geliştirme işine girmemesi tavsiyesinde de bulundu.
 
Şirkette yaşanan işten çıkarmaların yeni ürünler geliştirme motivasyonu düşürmesinin üzerinden yıllar geçtikten sonra 2012 yılında CEO olması ardından Hirai, Sony'nin mühendisleri ile düzenli şekilde bir araya geldi ve şirketin harika cihazlar üretme kabiliyetini yeniden alevlendirmeye çalıştı. Hirai, düzenli yapılan yarışmalar ve çalışanların şirket içi sosyal paylaşım ağı üzerinden paylaştıkları fikirlerin gerçek işlere dönüşebilecek yaratıcı fikirlere dönüşmesini umut ediyor.
 
Yen iş alanları seçmekle görevli Totoki ise bankacılar arasında keskin zekalı ve hızlı karar alan bir kişi olarak biliniyor. Zamanında şirket içindeki yöneticiler ve hükümet yetkililerinden gelen sert muhalefete rağmen Totoki Sony'nin online bankacılık işinde de başarılı oldu. Kendisi ayrıca "Bir Banka Yarattık – Sony Bank'ın İçyüzü" isimli popüler kitabın da yazarı. Analistler ve bankacılar yeni finans direktörü Kenichiro Yoshida ile birlikte Totoki'yi Sony'nin toparlanma stratejisinde Hirai'nin kilit öneme sahip yardımcıları olarak görüyor.
 
Yine de yeni iş dalları muhtemelen yakın bir gelecekte istikrarlı karlar elde etmeyecek. Ayrıca fon yöneticileri Sony için önceliğin tüketici elektroniği işini düzeltmek olduğunu belirtiyor. Fujiwara yaptığı yorumda, "Elektronik işinin kar getiren bir yapıya ihtiyacı var. Yeni iş alanları yalnızca ekstra bir şey olabilir" diyor.
The Wall Street Journal
Etiketler : elektronik , Sony , Televizyon
422578
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
 • Jeff Bezos, Bill Gatesi Geride Bıraktı!

  Jeff Bezos, Bill Gates'i Geride Bıraktı!

  Uzun süre dünyanın en insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates, artık dünyanın en zengin insanı değil. Bu koltuğun sahibi artık Jeff Bezos. İşte Amozon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti...
 • HTC, Bağımsız Sanal Gerçeklik Gözlüğünü Duyurdu!

  HTC, Bağımsız Sanal Gerçeklik Gözlüğünü Duyurdu!

  HTC, sanal gerçeklik aleminde müthiş bir adım atarak rakiplerini geride bırakmak istiyor. HTC, bağımsız çalışabilen sanal gerçeklik gözlüğünü duyurdu.
 • Apple Storeda Nokia Ürünleri!

  Apple Store'da Nokia Ürünleri!

  Apple, Nokia'ya ait ürünleri internet mağazası Apple Store'da satışa çıkardı. İşte Apple Store'da satışa çıkan Nokia ürünleri...
 • Oculustan Sanal Gerçeklikte Bir İlk!

  Oculus'tan Sanal Gerçeklikte Bir İlk!

  Şuan sanal gerçeklik gözlükleri bir cihaz yardımıyla kullanılabilmekte. Ancak Oculus bu konuda çok iddialı geliyor. Artık başka cihazlara ihtiyaç duymadan VR kullanılabilecek.
 • İşte En Hızlı Drone!

  İşte En Hızlı Drone!

  Dünyanın en hızlı uçabilen Drone üretildi. Dünyanın en hızlı Drone'u suanki dronelerin yaklaşık dört katı hızla uçabiliyor. Bu Hızıyla Guinness Rekorlar Kitabına girdi.
 • Gerektiğinde Fotoğraf Çekebilen Akıllı Cüzdan!

  Gerektiğinde Fotoğraf Çekebilen Akıllı Cüzdan!

  Teknoloji cüzdanlara da sıçradı. Çalındığında hırsızın fotoğrafını çekebilen cüzdan ile tanışın.
 • Stres Çarkı Da Patladı!

  Stres Çarkı Da Patladı!

  Akıllı telefon bataryalarının patlaması haberlerini çok duyduk ama stres çarkının patladığı haberini ilk kez duyuyoruz.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama