Snapdragon PC'lere Ne Zaman Gelecek?

Qualcomm ve Microsoft iş birliğine gidiyor. Snapdragon ile çalışacak Windows'lu PC'lerin ne zaman geleceği biraz daha netleşti. İşte detaylar...
23 Nisan 2017 14:31
Snapdragon PClere Ne Zaman Gelecek?
Qualcomm, ARM tabanlı kişisel bilgisayarların gelişiyle ilgili önemli bir ipucu vermiş durumda. Peki, gücünü Snapdragon platformundan alacak bilgisayarlar kullanıcıyla ne zaman buluşacak?
 
 
Snapdragon 835 tabanlı hücresel dizüstü bilgisayarlar yolda!
 
Qualcomm, windows 10 işletim sistemine sahip ve ARM tabanlı Snapdragon 835 platformuyla gelecek ilk hücresel dizüstü bilgisayarın bu yılın sonlarında geleceğini açıklamış durumda. Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf, Snapdragon 835’in Windows 10 çalıştıran mobil PC tasarımlarına genişleyeceğini ve dördüncü çeyrekte piyasaya sürülmesinin planlandığını ifade ediyor.
 
Qualcomm ve Microsoft’un ARM tabanlı Windows 10 bilgisayarların sorunsuz çalışması sıkı bir iş birliğine gittiği gözükürken, bunun meyvesinin ise tablet veya dizüstü bilgisayar olarak kullanılabilecek ince ve hafif cihazlar olacağı söyleniyor.
 
 
İki şirketin tasarım detaylarını akıllı telefonlardan alacağı tahmin edilen bu cihazlar, hücresel kişisel bilgisayar olarak adlandırılıyor. Yüksek hızlı modem ile sürekli olarak hücresel ağa bağlı olacak bu cihazlar ayrıca Bluetooth 5 ve Wi-Gig özelliklerine de sahip olacak. Uzun batarya süresi de sunacağı düşünülen cihazlar Adreno 540 GPU sayesinde 4K video yeteneği de sunabilir.
 
Şimdiye kadar büyük kişisel bilgisayar üreticileri ARM tabanlı Windows bilgisayarlar konusunda pek de atılım yapmış değil. Ek olarak, Windows RT tabletlerin bekleneni verememesi ve ARM tabanlı Windows bilgisayarların iyi çalışmaması bunda etkili oldu diyebiliriz. Dell ve HP hücresel bilgisayarlarla ilgilendiklerini söyleseler de bunları test etmek için zamana ihtiyaçları duyduklarını ifade etmiş durumda.
 
 
 
shiftdelete
Etiketler : PC , Snapdragon , Snapdragon 835 , Windows
957266
Bu haberler ilginizi çekebilir