Sizin de mi bilgisayarınız yavaş?

Hayatta en sinir bozucu şeylerden biri de yavaş bilgisayarlar... İlk bir bilgisayar aldığımızda ve programları hızlı çalıştığında sevinçten dört köşe oluruz ama sonunda bilgisayarımız rutin görevleri bile yapamaz hale gelir. Neden böyle? Cevap aslında oldukça basit. İşte nedenleri ve çözümleri sizin için toplarladık...
02 Şubat 2014 13:36
Sizin de mi bilgisayarınız yavaş?
İyi haber: Sorun bilgisayar donanımından değil. Çoğu durumda, sahip olduğunuz donanım bilgisayarınızın hızlı çalışmasını sağlayacak yeterlilikte oluyor.
 
Ancak, sorun bilgisayar yazılımında meydana gelen değişikliklerde yatıyor. 
Bilgisayarınızın yavaşlamasının en yaygın iki sebebi şunlar;
 
1. En yaygın sorun: Gereksiz işlemlerle bilgisayarı yorma
 
Farkında olmadan bilgisayarımıza bir çok  yazılım yükleriz ve bu yazılımları işimiz bittiğinde silmeyi unuturuz. Unuttuğumuz ve kullanmadığımız bu yazılımlar bilgisayarınızın performansını olumsuz etkileyen en önemli unsur. 
Sık sık program listelerinizi kontrol edip kullanmadığınız programları silmekte büyük fayda var...
 
Masaüstünü temiz tutun
 
Bilgisayarınız en çok eforu açılırken harcar, masaüstünüz mayın tarlası gibiyse bilgisayarınızın açılması da o kadar yavaşlar. Size tavsiyemiz en yakın zamanda kapsamlı bir temizlikle masaüstünüzü boşaltmanız.
 
 
Kayıt yaparken yapılan hatalar
 
Bir program, oyun ya da dosya yüklemek istediğinizde her zaman, bilgisayarınızın yazılımı bu öğeyi çalıştırmak için gerekli talimatları da kaydeder. Ama bu dosyayı sildiğinizde bu talimatlar otomatik olarak silinmez ve bilgisayarı her başlattığınızda bu talimatları çalıştırmak için ekstra enerji harcar ve yavaşlar.
 
Bu durumdan kurtulmak için bir çok yazılım geliştirildi. Bu tür bir yazılım alıp bilgisayarınıza kurduğunuzda artık bilgisayarınızın bu kullanılmayan işlemleri depolamayacak ve daha hızlı çalışmaya başlayacak.
 
CCleaner: Bilgisayarınızın belleği bir çok gereksiz dosyayı hafızasında tutar. Bu da bilgisayarınızı yavaşlatan en önemli nedenlerden biridir. Bu dosyalardan kurtulmak için bir çok yazılım geliştirilmiş. Bunlardan en yaygın olarak kullanılan ise CCleaner...
 
Disk Birleştiricisi
 
Bilgisayar sistemi kullanım arttıkca,  program yüklendikce yavaşlamaya başlar. Özellikle bozulmuş dosyalar performansı olumsuz etkiler. Windows kullanıcıları için Disk Birleştirici özelliği bu dosyalardan kurtulmanın en iyi yolu. 
 
 
2- Lisanssız yazılım kullanma
Korsan yazılım ürünlerinin beraberinde getirebileceği virüsler, hatalı ya da işlevsiz yazılımlar işlerinize zarar verecek, oluşan zarar bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olacaktır.
 
3. Casus yazılım ve virüs
Virüs sizin bilginiz veya izniniz olmadan bilgisayarınıza yüklenen yazılım programlarıdır. Bunlar da dahil olmak üzere, çeşitli amaçlar vardır:
- Tarayıcınızda varsayılan arama motorunu değiştirme
- Reklamları göstermek
- Diğer e-posta adreslerine spam göndermek
- Kişisel bilgilerinizi çalmak
 
İnternetten indirdiğiniz tıkladığınız dosyalara dikkat
Çoğu casus yazılım ve virüs  e-postalar ve internetten indirdiğiniz dosyalar aracılığıyla bilgisayarlara bulaşır. Bu işlemler çok fazla güç harcar ve bilgisayarınızı yavaşlatır.
 
Spamlerden korunmanın yolları
 
Bu virüslerden kurtulmak için yapılacaklar çok basit...
 
Bedava yazılım veya program yüklerken dikkatli olmak gerekir. Özellikle ekran koruyucuları eğer güvendiğiniz bir şirket tarafından sunulmamışsa indirilmemelidir. Ayrıca kimden geldiğinden emin olmadığınız e-postaları açmamanız ve en önemlisi de iyi bir virüs programını bilgisayarınıza kurmanız gerekir.
 
Yukarıdaki tavsiyelere uyarsanız bilgisayarınızı hızlı ve güvenli olarak kullanabilirsiniz.
trtturk
930509
Big Boss
02 Şubat 2014, Pazar 22:02
Big Boss
02 Şubat 2014, Pazar 20:58
Peki hangi vürüs programlarını tavsiye ediyorsunuz
Bu haberler ilginizi çekebilir