Size en uygun iPad hangisi?

Apple birçok iPad’i satışa çıkardı ama hangisini almalısınız? İhtiyacınız olan iPad hangisi? Size en uygun iPad hangisi? Buyrun size yardımcı olalım.
27 Haziran 2014 13:54
Size en uygun iPad hangisi?
Bir göz atacak olursak; iki tane iPad Mini ve iki tane 9.7 inç iPad satışta. Eskiye nazaran daha çok seçeneğimiz var artık ancak yine de seçim yapmak zorlaşabiliyor. 
 
Tüm bu iPad’lerde Lightning konnektörlü şarj cihazlarına sahip ve uzun pil ömrüne sahipler; genellikle 10 saatlik ortalamaya sahipler. Ama aynı parçalara sahip değiller. iPad’ler ve Retina Mini daha yüksek çözünürlük ve daha güçlü bir işlemciye sahipken, iPad Mini alt çözünürlüğe ve A5 işlemciye sahip.
 
 
iPad Mini (Retinasız)
 
 
Fiyatı en düşük iPad olup, 16 GB’lık versiyonu ile 32 GB’lık iPod ile aynı fiyattadır. Retinasız Mini hafif bir iOS arayanlar için iyi bir seçimdir.
 
Dosya boyutları daha küçüktür. iTunes ve oyun/uygulama ile filmler farklı zamanlarda boyutlandırılır. Yani aynı alanda daha fazla film saklayabilirsiniz ancak Retinasız iPad ile film izleme keyfinizin pek olacağını söyleyemeyiz.
 
1024x786 ekran çözünürlüğü ile iPad Mini Apple’dan alabileceğiniz tek Retinasız iPad olup diğer eski model iPad’ler kadar ekran görüntüsü kötü değildir. Ama bu iPad’i alma nedeniniz daha çok okumaya okumaya yönelik ise ( Web sayfaları, e-kitaplar vs.) bu model yerine Retinalı modellere bakmanızı öneririz. 
 
Kötü bir işlemciye sahip. A5 iki yıldan fazla bir süredir piyasalarda. Diğer iPad’lerin A6X ve A7 işlemcileri çok daha güçlüdür. Bir örnek vermek gerekirse bu iPad’in gücü iPhone 4S ile eşdeğerdir. Bu da ne yazık ki iyi bir kriter değil.
 
 
Retina Ekranlı iPad (4. Nesil)
 
 
Tıpkı iPad Air gibi Retina ekranlı ve 100 $’lık tasarrufla aynı çözünürlük kalitesini elde edebilirsiniz. Aynı 2048x1536 çözünürlük, aynı görüntü kalitesi ve inç başına 264 piksellik aynı yoğunluk.
 
iPad Air ve diğer iPad’lere nazaran biraz daha ağırdır ama yine de çantada taşınamayacak ağırlıkta değil. 
 
A6X işlemciye sahip. A7 kadar iyi olmasa da, A6’nın iPhone 5’te olduğunu düşünürsek, gayet iyi bir işlemcidir. Her yönüyle üstün oyun ve video deneyimi sunar. 
 
Eski iPad kılıflarına da uyumludur. iPad 2’ler ve 3.-4. Nesil iPad’ler gibi klavye aksesuarlarını ile uyumludur. iPad Air ile aynı kamera kalitesine sahip. Eğer kameralar konusunda oldukça hassas biriyseniz içiniz rahat olabilir. Ön ve arka kameraları iPad Air ile aynı kalitede olup, ekranları da aynı çözünürlüğe sahip olduğu için görünümleri de aynı olacaktır. Eksik olacağınız tek konu dijital zoom yaparken Apple’ın kamera uygulamasının video kaydı özelliği. 
 
 
Retina Ekranlı iPad Mini
 
 
16 GB’lık Retinalı iPad ile aynı fiyattadır. A7 gibi Pad Air’da da kullanılan üstün bir işlemciye sahip ancak iPad Air’a göre birazcık daha yavaş. Eşdeğer işlemcisinin iPhone 5S olduğunu söyleyebiliriz. İyi bir hıza ve grafik görüntülerine sahip. 
 
Retinasız iPad Mini’ye göre biraz daha ağırdır ancak bunu farketmek oldukça zor. Ekranı 7.9 inç olup 2048x1536 çözünürlüğe ve 326 ppi’lık piksel yoğunluğuna sahip. Metinler için son derece iyi. 
Renk doygunluğu iPad Air ve 4. Nesil kadar zengin değildir. Ancak iPad Air ile aynı özelliklerini sıralayacak olursak; aynı kamera kalitesi, 64-bir işlem yeteneği, M7 yardımcı işlemci, aynı gelişmiş Wi-Fi ve LTE antenler. Bu anlamıyla daha küçük ve daha ucuz Air diyebiliriz. 
 
iPad Air’dan ortalama 100 $ daha ucuz ve fiziksel olarak da daha küçük. Ayrıca video ve filmlerin de daha küçük göründüğünü, klavye kılıflarının da iyi uyumlu olmadığını bilmelisiniz. 
Eğer iyi teknoloji ve küçük model istiyorsanız bu tam size göre. 
 
 
iPad Air
 
 
Ve sonunda Apple’ın amiral gemisi iPad Air. Birçok reklamı yapıldı ve birçok kişi tam özelliklerini bilmese de adını mutlaka duymuştur. Soru ise bu fiyata değer mi ? 
 
Gerçekten çok hızlı ve bu hız farklını oldukça iyi hissettiriyor size. iPad Mini’nin büyümüş hali ancak geleneksel iPad büyüklüğünde değil. Yani iPad Air’a özel kılıf, klavye vs. almanız gerekecektir. Ekstra masraflara hazır olun, bizden demesi. 
 
64-bit işlem yeteneğine sahip. Apple 4. Nesil iPad’lerde A6X işlemci kullanmıştı. iPad Air’da ise A7. Dünyayı sarsan büyük bir sıçrama değil elbette ama uzun vadede iyiişler yapacağını söylemek mümkün. Şu an tüm uygulamalarda üst düzey olarak çalışıyor ancak ilerde elbette bu kalite düşecektir. 
 
Daha iyi antenlere sahip. Wi-Fi ve LTE yönünden diğer tüm modellere göre çok daha kapsamlı çalışmakta. Daha iyi verim ve daha fazla taşıyıcı sağlamakta. Bu büyük bir avantaj katabilir. 
 
iPad Air alırsanız ek olarak aksesuarlar için de harcama yapacağınızı söyledik ancak bundan sonraki tablet modelleri bu boyutlarda çıkacağı için geleceğe yönelik ufak yatırım da yapmış olacağınızı bilmelisiniz. 
67340
Bu haberler ilginizi çekebilir