Selfie hakkında bilmedikleriniz

TÜRKÇE’ye özçekim diye çevrilen selfie yaz aylarının gelmesiyle çılgınlık haline dönüştü. Akıllı telefonların düşük çözünürlü kameralarıysa kullanıcıları tatmin etmiyor. Bu hafta selfie için en uygun cihazları bir araya getirdik.
23 Haziran 2014 11:08
Selfie hakkında bilmedikleriniz

BİR çılgınlık haline dönüşen kullanıcıların kendi fotoğraflarını çektikleri ‘selfie’ yani özçekim kareleri yaz aylarıyla doruk noktasına ulaştı. Tatile çıkanlar, kendini sahillere atanlar, haftasonu tatil beldelerine gidenler, selfie pozlarıyla sosyal ağlarda boy göstermeye başladı. Ancak akıllı telefonların düşük çözünürlüklü ön kameraları çabalar sonrası çekilebilen selfie karelerine kalitesine gölge düşürmeye yetiyor. Bu sorunun üstesinden ise kompakt fotoğraf makineleri ve bazı akıllı telefon modelleri üstesinden gelebiliyor.

Selfie hakkında bilmedikleriniz!

 

GENİŞ AÇI


Selfie çekebilmek için cihazlarda aranacak en gerekli özelliklerden biri geniş açılı bir lensli cihaza sahip olmak. Bu konuda en iyi seçenekler fotoğraf makinesi üreticilerinden geliyor. Canon ve Nikon gibi üreticiler ürettikleri kompakt fotoğraf makineleriyle tüketicilere 24mm’ye kadar geniş açı sunabiliyor. Bu da aynı karede 10’dan fazla kişinin sığabilmesini sağlıyor. Akıllı telefonların kameralarıysa kompakt makineler kadar geniş olmadığı için selfie kareli biraz daha kısıtlı çekiliyor. Ancak bu sorunu çözecek aksesuarlar bulunuyor. iPhone ve Samsung başta olmak üzere birçok akıllı telefona uyumlu lensler, selfie çekimi için uygun açıya ulaşılabilmesini sağlıyor. Öte yandan selfie çekerken dikkat edilecek diğer bir konuysa doğru açı. Kullanıcılar, selfie çekerken 45 derecelik açıyla kolunu kaldırması gerekiyor. Böylece bir kareye daha fazla kişinin sığması sağlanıyor.

Selfie için en iyi 5 cihaz

 

CANON
PowerShot N100
Özellikleri: 12 megapiksellik kameraya sahip olan cihazın 24mm’lik lensi bulunuyor. Cihazda hareketli 2.7 inç ekran var.
Fiyat: 700 TL

 

GENERAL MOBILE
Discovery Elite
Özellikleri: Yerli Telefon markası tarafından üretilen modelde birçok telefonda bulunmayan 8 megapiksellik ön kamera var.
Fiyatı: 1300 TL

 

NIKON
Coolpix 6600
Özellikleri: 25mm’lik lense ve 16 megapiksellik kameraya sahip olan cihazda, hareketli 2.7 inçlik ekran bulunuyor.
Fiyatı: 600 TL

 

SAMSUNG
NX Mini
Özellikleri: 20.5 megapiksellik kamerasıyla 3 inçlik hareketli ekrana sahip olan cihazda kablosuz paylaşım özelliği yer alıyor.
Fiyatı: 1300 TL

 

SONY
Cyber-shot RX100 III
Özellikleri: 24mm’lik geniş açı lensiyle dikkat çeken cihaz, 20.1 megapiksellik kameraya ve hareketli 3 inçlik ekrana sahip.
Fiyatı: 1600 TL

 

Selfie çubuğu

 

SON dönemde selfie kareleri için üretilen selfie çubukları Türkiye’de de satılmaya başlandı. Telefonları 1 metreye kadar uzaklaştırabilen bu çubuklarla birlikte gelen kumandayla fotoğraf çekilebiliyor. Selfie çubuklarının fiyatlarıysa 100 TL ile 200 TL arasında değişiyor.

 

Rakamlarla selfie

 

Günde çekilen selfie sayısı: 1 milyon

 


Kadınların selfie çekme oranı: %75

 


Erkeklerin selfie çekme oran:%25

 

Çekilen selfilerin Facebook’ta paylaşılma oranı: %48

 


Çekilen selfilerin Whatsapp’ta paylaşılma oranı:%13

 


En fazla selfie çeken yaş grubu:18-24

 


Selfilerde filtre kullanılma oranı:%14

 


Selfilerin mutlu anlarda çekilme oranı:%35

 


Selfie çekerken kolun kalkması gereken açı:45 derece

hürriyet
Etiketler : Özçekim , selfie
64060
Bu haberler ilginizi çekebilir