Samsung'da dört yıl sonra bir ilk !

Samsung Electronics bu yılın ilk çeyreğinde akıllı telefon satışlarında listenin başında yer alsa da şirketin global pazar payı dört yılın ardından ilk kez geriledi. Bu durum, sert rekabetin yaşandığı mobil pazarda şirketin karşılaştığı zorlukların da bir göstergesi.
29 Nisan 2014 17:51
Samsungda dört yıl sonra bir ilk !
Araştırma şirketi Strategy Analytics'ın Salı günü yayınladığı verilere göre Güney Koreli şirketin satışlar dikkate alındığında ortaya çıkan pazar payı bir yıl önceki yüzde 32,4 seviyesinden yüzde 31,2'ye geriledi. En yakın rakibi Apple'ın da pazar payı bir yıl önceki yüzde 17,5 seviyesinden yüzde 15,3 seviyesine geriledi.
 
Strategy Analytics, ilk çeyrekte Samsung'un 89 milyon cihaz sevkiyatı yaptığını Apple'ın sevkiyatını yaptığı telefon sayısının ise 43,7 milyon olduğunu belirtti.
 
Salı günü çeyrek dönem kar rakamlarını açıklayan Samsung, akıllı telefonlardaki kar marjının bir önceki yıla kıyasla değişmeyerek yüzde 19,8 olduğunu kaydetti. Ancak analistler rekabetin gittikçe şiddetlenmesi nedeniyle gelecekte bu kar marjının daha fazla baskı görebileceği uyarısında bulunuyor.
 
Strategy Analytics icra direktörü Neil Mawston raporda yaptığı yorumunda, "Yüksek kaliteli akıllı telefon pazarında Samsung Apple'dan sert bir rekabet görüyor. Düşük kaliteli akıllı telefon pazarında ise Huawei gibi Çinli markaların rekabeti var." dedi.
 
Peki Apple ve Samsung'a karşı hangi şirketler güç kazanabilir? Çinli iki dev elektronik şirketi çeşitli donanımlar üretme konusunda isim yapmış durumda.
 
Bu yılın başlarında Motorola Mobility'yi satın alma planlarını açıklayan bilgisayar devi Lenovo'nun ilk çeyrek akıllı telefon sevkiyatı yüzde 58'e yükseldi. Böylece şirketin bir yıl önce yüzde 3,9 olan pazar payı yüzde 4,7'ye çıktı. Ağ cihazları üreticisi Huawei bir yıl önce 10 milyon olan sevkiyat sayısını 1,4 milyona yükseltti. Şirketin pazar payı yüzde 4,7 seviyesinde.
 
Strategy Analytics üst düzey analisti Linda Sui yaptığı yorumda, "Huawei, Avrupa'da hızla büyürken Lenovo Rusya gibi yeni bölgelere girerek Çin dışında agresif bir şekilde büyüyor." dedi.
 
Sui, Lenovo'nun Motorola'yı satın almasının onaylanması ardından bunun Apple ve Samsung'a karşı yılın ikinci yarısında daha sert bir rekabeti ortaya çıkacağını da sözlerine ekledi.
The Wall Street Journal
465216
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Xiaomi'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Mi VR Play 2 piyasaya çıkıyor. Oldukça uygun fiyatlı olma özelliği dikkatleri üzerine çeken Mi VR Play 2'in özelliklerine ve fiyatına birlikte bakalım.
 • Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+ı Tanıttı!

  Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+'ı Tanıttı!

  Xiaomi, CES 2017'de duyurduğu yeni VR aksiyon kamerası YI 4K+'ı tanıttı. 4K ile 60 FPS anı yakalayabilen VR sınıfı kamera, oldukça iddialı görünüyor...
 • Samsungun Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung'un Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung, Galaxy S8'ın yanında tanıtımını yaptığı aksesuarlardan biri de DeX'ti. Aksesuarlar arasında en çok merak edilenlerden biri de DeX'ti. Galaxy S8'i mini bir bilgisayara dönüştüren DeX'e yakından bakalım.
 • İşte Samsung Gear 360(2017)!

  İşte Samsung Gear 360(2017)!

  Samsung, Galaxy S8'in yanında yeni aksesuarlarını da tanıttı. Onlardan bir de Gear 360 kamerasının 2017 model versiyonu. İşte Gear 360 ile ilgili tüm detaylar...
 • Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom kablosuz hoparlör tanıtıldı. Logitech'in suya dayanıklı yeni kablosuz hoparlörü, 360 derece ses verebilme özelliğine sahip. İşte Wonderboom'um fiyatı ve özellikleri...
 • Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus Republic of Gamers, Strix GD30 masaüstü oyuncu bilgisayarını duyurdu. İşte Strix GD30'un tüm detayları...
 • Samsungdan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan müthiş cep saati konsepti! İşte o görüntüler...
 • Dellden 8K Çözünürlüklü Monitör!

  Dell'den 8K Çözünürlüklü Monitör!

  Dell’in 8K çözünürlüklü yeni monitörü ön siparişlerle satışa sunuldu. Dell'in yeni 8K çözünürlüklü monitörünün fiyatını duyunca inanamayabilirsiniz!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama