Samsung'da dört yıl sonra bir ilk !

Samsung Electronics bu yılın ilk çeyreğinde akıllı telefon satışlarında listenin başında yer alsa da şirketin global pazar payı dört yılın ardından ilk kez geriledi. Bu durum, sert rekabetin yaşandığı mobil pazarda şirketin karşılaştığı zorlukların da bir göstergesi.
29 Nisan 2014 17:51
Samsungda dört yıl sonra bir ilk !
Araştırma şirketi Strategy Analytics'ın Salı günü yayınladığı verilere göre Güney Koreli şirketin satışlar dikkate alındığında ortaya çıkan pazar payı bir yıl önceki yüzde 32,4 seviyesinden yüzde 31,2'ye geriledi. En yakın rakibi Apple'ın da pazar payı bir yıl önceki yüzde 17,5 seviyesinden yüzde 15,3 seviyesine geriledi.
 
Strategy Analytics, ilk çeyrekte Samsung'un 89 milyon cihaz sevkiyatı yaptığını Apple'ın sevkiyatını yaptığı telefon sayısının ise 43,7 milyon olduğunu belirtti.
 
Salı günü çeyrek dönem kar rakamlarını açıklayan Samsung, akıllı telefonlardaki kar marjının bir önceki yıla kıyasla değişmeyerek yüzde 19,8 olduğunu kaydetti. Ancak analistler rekabetin gittikçe şiddetlenmesi nedeniyle gelecekte bu kar marjının daha fazla baskı görebileceği uyarısında bulunuyor.
 
Strategy Analytics icra direktörü Neil Mawston raporda yaptığı yorumunda, "Yüksek kaliteli akıllı telefon pazarında Samsung Apple'dan sert bir rekabet görüyor. Düşük kaliteli akıllı telefon pazarında ise Huawei gibi Çinli markaların rekabeti var." dedi.
 
Peki Apple ve Samsung'a karşı hangi şirketler güç kazanabilir? Çinli iki dev elektronik şirketi çeşitli donanımlar üretme konusunda isim yapmış durumda.
 
Bu yılın başlarında Motorola Mobility'yi satın alma planlarını açıklayan bilgisayar devi Lenovo'nun ilk çeyrek akıllı telefon sevkiyatı yüzde 58'e yükseldi. Böylece şirketin bir yıl önce yüzde 3,9 olan pazar payı yüzde 4,7'ye çıktı. Ağ cihazları üreticisi Huawei bir yıl önce 10 milyon olan sevkiyat sayısını 1,4 milyona yükseltti. Şirketin pazar payı yüzde 4,7 seviyesinde.
 
Strategy Analytics üst düzey analisti Linda Sui yaptığı yorumda, "Huawei, Avrupa'da hızla büyürken Lenovo Rusya gibi yeni bölgelere girerek Çin dışında agresif bir şekilde büyüyor." dedi.
 
Sui, Lenovo'nun Motorola'yı satın almasının onaylanması ardından bunun Apple ve Samsung'a karşı yılın ikinci yarısında daha sert bir rekabeti ortaya çıkacağını da sözlerine ekledi.
The Wall Street Journal
532632
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
 • Jeff Bezos, Bill Gatesi Geride Bıraktı!

  Jeff Bezos, Bill Gates'i Geride Bıraktı!

  Uzun süre dünyanın en insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates, artık dünyanın en zengin insanı değil. Bu koltuğun sahibi artık Jeff Bezos. İşte Amozon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama