Samsung, Yeni Exynos 7 Octa İşlemcisini Tanıttı!

Samsung, Yeni Exynos 7 Octa İşlemcisini Tanıttı! Samsung'un 64 bit desteğine sahip ARM Cortex A57 ve A53 mimarisine sahip toplam 8 çekirdekli yeni işlemcisi Exynos 7 Octa tanıtıldı. Yeni işlemci Galaxy S6 modelinde kullanılabilir.
17 Ekim 2014 03:02
Samsung, Yeni Exynos 7 Octa İşlemcisini Tanıttı!
Pek çok farklı sektörde çalışmalarını sürdüren Samsung'un özellikle mikroişlemci, RAM ve NAND Flash yongalar üreten Samsung Electronics ayağı oldukça değerli. Apple'ın bile A serisi işlemcilerini ürettirdiği Samsung, yeni mikroişlemcisini tanıttı.
 
 
Exynos 7 Octa kod adlı yeni mikroişlemci, ARM'ın yeni nesil çözümlerinden gücünü alıyor. Karakteristik olarak Galaxy Note 4'te kullanılan Exynos 5433'e benzeyen işlemci, daha düşük güç tüketimi ve revize edilmiş rafine özelliklerle dikkat çekiyor.
 
HMP teknolojisi ile BigLITTLE'da 8 çekirdek çalışabilecek
 
Exynos 7 Octa, ARM'ın HMP teknolojisiyle beraber 4 + 4 çalışma mantığı yerine karışık çalışma mantığında hareket ediyor. Sistemdeki ihtiyaca göre 4 tane ARM Cortex A57 çekirdeğine ek olarak 2, 3 tane ya da 4 tane ARM Cortex A53 çekirdeği aktif olabilecek. İşlemcinin üretmesi gerektiği güce göre, değişken bir şekilde çekirdek kombinasyonu yapılacak. Bu hem performansa olumlu yansıyor hem de güç tüketimini azaltıyor.
 
Exynos 5433 ile benzer özellikler
 
Yine 64 bit desteğine sahip ARM Cortex A57 ile A53 mimarilerini kullanacak olan işlemci, kas gücü açısından yarışmak için yeni nesil işlemcileri bekliyor. Snapdragon 801 ya da 805 değil de doğrudan rakibi henüz çıkmamış olan Snapdragon 810 olacak olan işlemci, ayrıca grafik birimi olarak da beğeni topluyor.
 
 
Exynos 5433'teki Mali-T760 grafik işlemcisinin biraz daha geliştirilmiş sürümünü kullanan Exynos 7 Octa, artan grafik gücünü de buna borçlu. Nvidia Tegra K1 ile beraber en güçlü grafik işlemci olan Mali-T760'i Note 4 ile merakla bekliyoruz. Exynos 7 Octa'daki sürümün daha performanslı olduğunu hatırlatalım.
 
Yüzde 57 daha yüksek performans
 
Samsung'un 20 nm yeni nesil üretim teknolojisiyle üretilecek olan işlemci, daha yüksek frekanslarda çalışacak. HMP başta olmak üzere pek çok yeni optimizasyon ve hız artışıyla beraber genel performans ciddi miktarda artacak.
 
Aynı anda 16 Megapiksel - 5 Megapiksel çift video kaydı
 
Artık Full HD gibi çözünürlükleri belirtmeye gerek duymayacak ve dalga geçecek kadar güçlenen mobil işlemciler, bu gücü daha da artırarak devam ediyor. Exynos 7 Octa,  çift imaj işleme işlemcisiyle beraber önde arkada 16 Megapiksel çözünürlüğünde 30 FPS hızında,  ön tarafta ise 5 Megapiksel çözünürlüğünde 30 FPS hızında aynı anda video kaydı yapabilecek güçte.
tabletpc.com.tr
238562
Bu haberler ilginizi çekebilir