Samsung, Tizen'li telefonlarını satışa çıkarıyor

Samsung, kendi işletim sistemi Tizen ile çalışan akıllı telefonunun ilk önce Rusya ve Hindistan'da satışa çıkaracak. Konuya yakın kaynaklar Samsung'un bu işletim sistemi ile Google ve Apple'a karşı yarışacağını belirtiyor.
12 Mayıs 2014 17:40
Samsung, Tizenli telefonlarını satışa çıkarıyor
Aynı kaynaklar Güney Koreli şirketin Tizen ile çalışan akıllı telefonunun gelecek haftalarda Moskova'da yapılacak bir etkinlik ile tanıtacağını belirtiyor. Samsung'un bu etkiliğinin Galaxy ile çalışan amiral gemisi telefonlarının tanıtımı ile aynı olacağı belirtiliyor. Etkinliğin Tizen için Haziran başında San Francisco'da yapılacak geliştiriciler konferansı ile aynı zaman denk gelmesi bekleniyor.
 
Yine konuya yakın bir kaynak Samsung'un Hindistan'da piyasaya süreceği Tizen akıllı telefon için de sona yaklaştığını ifade etti. Şirket aynı zamanda işletim sistemini televizyonlarda kullanılacak şekilde geliştirmeye de çalışıyor. Kaynaklar Tizen TV ürünün piyasaya sürülmesi için henüz tam bir tarih olmadığını söylüyor.
 
Samsung ise konuyla ilgili açıklamada bulunmadı. Tizen işletim sisteminin gelişimini denetleyen Tizen Association'dan da konuyla ilgili bir yorum gelmedi.
 
Her ne kadar akıllı telefonlar, TV'ler ve buzdolaplarından milyar dolarlar kazansa da Samsung yazılım alanında henüz kayda değer bir ilerleme gösterebilmiş değil.
 
Yeni işletim sisteminin kullanıcılar arasında yer bulması için Samsung ve diğer ortağı Intel, Tizen'i çeşitli cihazları bir birine bağlayacak bir işletim sistemi şeklinde geliştiriyor. Samsung daha önce Tizen ile çalışan bazı kamera ve akıllı saat Gear 2'yi piyasaya sürmüştü. Tata Motors'da araçlarında çalışan harita ve eğlence uygulamaları için de Tizen'i kullanmıştı.
 
Ancak Tizen'de en fazla akıllı telefon cephesine öncelik veriliyor. Samsung ABD gibi pazarlarda Google ve Apple ile doğrudan yüzleşmekten kaçınma stratejisini uyguluyor gibi görünüyor.
 
Bunun yerine şirket Samsung'un iyi yer edinmiş olduğu Rusya ve Hindistan gibi gelişen pazarları hedefliyor. Samsung bu pazarlarda kullanıcıların, Google'ın Android işletim sisteminin sunduğu özellikleri ve uygulamaları karşıladığı sürece özel bir işletim sistemini tercih etmeyeceğinden Tizen'in bu pazarlarda yer bulabileceğine inanıyor.
 
Android, günümüzde Samsung'un telefonlarının neredeyse tamamına güç veriyor.
 
Samsung ve Intel, daha önce yapılan geliştiriciler konferanslarında üçüncü parti uygulama geliştiricileri Tizen için yazılım ve hizmet geliştirmeye ikna etmeye çalıştı.
 
Yine de Tizen akıllı telefonlar için planlar sığ ilerliyor. 2011 yılında Samsung yaptığı açıklamada Tizen ile çalışan cihazın 2012'in ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini belirmişti. Ancak bu olmadı. Son olarak Tizen ile çalışan akıllı telefonun Ocak ayında piyasaya sürülme planı da ortakların bazılarında yaşanan çekinceler nedeniyle hayata geçmemişti.
 
Ancak Tizen her şeye rağmen Samsung'un öncelikleri arasında kalmaya devam etti. Samsung'un son amiral gemisi Galaxy S5'in Android ile çalışması nedeniyle Google, bu donanım üzerinden satılan yazılım ve hizmetlerin gelirlerinin büyük kısmını kendisine alıyor.
The Wall Street Journal
174471
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei Honor Note 9un Görseli Paylaşıldı!

  Huawei Honor Note 9'un Görseli Paylaşıldı!

  Huawei Honor Note 9'un ilk görseli paylaşıldı. Honor Note 8'e göre biraz daha büyük olduğu görünen Honor Note 9, bakalım hangi yeniliklerle gelecek!
 • LG G6 Türkiyede Ne Zaman Satışa Sunulacak?

  LG G6 Türkiye'de Ne Zaman Satışa Sunulacak?

  Mobil Dünya Kongresi 2017 etkiliğinde tanıtılan LG G6, Türkiye'de satışa çıkmaya hazırlanıyor. LG'den yapılan açıklamaya göre yakın bir zamanda G6, ön sipariş hediyesi ile birlikte satışa sunulacak. İşte detaylar...
 • Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus AnTuTuda Göründü!

  Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus AnTuTu'da Göründü!

  Resmi tanıtımına sadece iki kalan Galaxy S8 ve S8 Plus, Antutu Benchmark'ta göründü. Böylece Galaxy S8 ve S8 Plus'ın teknik özellikleri de kesinleşmiş oldu.
 • Microsoft, Lumia Modellerini Mağazasından Çekiyor!

  Microsoft, Lumia Modellerini Mağazasından Çekiyor!

  Son zamanlarda satışlarında düşüş yaşayan Microsoft'un mobil platformu, İngiltere mağazasından LUmia cihazlarını kaldırma kararı aldı.
 • Play Storeda Ücretsiz Uygulama Dönemi Başlıyor!

  Play Store’da Ücretsiz Uygulama Dönemi Başlıyor!

  Apple’ın bir uygulaması olan "Haftanın Ücretsiz Uygulaması", artık Play Store'da da olacak. Play Store da ücretli bir uygulama kısa süreliğine ücretsiz olacak! Peki bu hafta hangi uygulama ücretsiz?
 • İşte Galxy S8 Aksesuarlarının Fiyatları!

  İşte Galxy S8 Aksesuarlarının Fiyatları!

  İki sonra resmi olarak tanıtılacak olan Galaxy S8'in aksesuar fiyatları ortaya çıktı. İşte Galaxy S8 aksesuarlarının fiyatları...
 • Opera Mini Yenilendi!

  Opera Mini Yenilendi!

  Opera Mini yeni güncelleme ile yenilendi. Güncellenen Opera Mini ile internet tarayıcısından sayısız yeni sekme açma derdine son. İşte ayrıntıları...
 • Siyah Ekran Kırmızı iPhone 7!

  Siyah Ekran Kırmızı iPhone 7!

  Apple’ın yeni telefonu kırmızı iPhone 7, piyasaya hızlı bir giriş yaptı. Kırmızı iPhone kasası, siyah iPhone ekranı ile kombinlenirse nasıl olur? İşte videosu...
En Çok Okunan Haberler
 • Kırmızı iPhonenun Türkiye Fiyatı!Kırmızı iPhone'nun Türkiye Fiyatı!
  Apple, kırmızı renkteki iPhone 7 ve iPhone 7 Plus' tanıttı. Kırmızı iPhone 7'nin fiyatı cep yakıyor. İşte iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın Türkiye…
 • IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!
  Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8'i tanıtmasına çok uzun bir süre olmasına rağmen iPhone 8 ile ilgili kosnept çalışmaları hız kesmeden paylaşılmaya…
 • Galaxy S8 ve S8 Plusın Fiyatı Paylaşıldı!Galaxy S8 ve S8 Plus'ın Fiyatı Paylaşıldı!
  Samsung'un Çarşamba günü resmi olarak tanıtımını yapacağı yeni amiral gemisi Galaxy S8'in yeni fiyatı paylaşıldı. İşte ayrıntılar...
 • Whatsappa Yeni Özellikler Geldi!Whatsapp'a Yeni Özellikler Geldi!
  WhatsApp'a 4 yeni özellik geldi. Bir süredir gündemde olan olan özellikler artık Türkiye'de de kullanıcılar tarafından güncellenebilir durumda. İşte o…
 • Kırmızı iPhone 7 Plus Kutusundan Çıkıyor!Kırmızı iPhone 7 Plus Kutusundan Çıkıyor!
  Ünlü YouTuber Marques Brownlee, kırmızı iPhone 7 Plus'ın kutu açılış videosunu paylaştı. Böylelikle ilk kez iPhone 7 Plus canlı olarak görüntülenmiş…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama