Samsung, Tizen'li telefonlarını satışa çıkarıyor

Samsung, kendi işletim sistemi Tizen ile çalışan akıllı telefonunun ilk önce Rusya ve Hindistan'da satışa çıkaracak. Konuya yakın kaynaklar Samsung'un bu işletim sistemi ile Google ve Apple'a karşı yarışacağını belirtiyor.
12 Mayıs 2014 17:40
Samsung, Tizenli telefonlarını satışa çıkarıyor
Aynı kaynaklar Güney Koreli şirketin Tizen ile çalışan akıllı telefonunun gelecek haftalarda Moskova'da yapılacak bir etkinlik ile tanıtacağını belirtiyor. Samsung'un bu etkiliğinin Galaxy ile çalışan amiral gemisi telefonlarının tanıtımı ile aynı olacağı belirtiliyor. Etkinliğin Tizen için Haziran başında San Francisco'da yapılacak geliştiriciler konferansı ile aynı zaman denk gelmesi bekleniyor.
 
Yine konuya yakın bir kaynak Samsung'un Hindistan'da piyasaya süreceği Tizen akıllı telefon için de sona yaklaştığını ifade etti. Şirket aynı zamanda işletim sistemini televizyonlarda kullanılacak şekilde geliştirmeye de çalışıyor. Kaynaklar Tizen TV ürünün piyasaya sürülmesi için henüz tam bir tarih olmadığını söylüyor.
 
Samsung ise konuyla ilgili açıklamada bulunmadı. Tizen işletim sisteminin gelişimini denetleyen Tizen Association'dan da konuyla ilgili bir yorum gelmedi.
 
Her ne kadar akıllı telefonlar, TV'ler ve buzdolaplarından milyar dolarlar kazansa da Samsung yazılım alanında henüz kayda değer bir ilerleme gösterebilmiş değil.
 
Yeni işletim sisteminin kullanıcılar arasında yer bulması için Samsung ve diğer ortağı Intel, Tizen'i çeşitli cihazları bir birine bağlayacak bir işletim sistemi şeklinde geliştiriyor. Samsung daha önce Tizen ile çalışan bazı kamera ve akıllı saat Gear 2'yi piyasaya sürmüştü. Tata Motors'da araçlarında çalışan harita ve eğlence uygulamaları için de Tizen'i kullanmıştı.
 
Ancak Tizen'de en fazla akıllı telefon cephesine öncelik veriliyor. Samsung ABD gibi pazarlarda Google ve Apple ile doğrudan yüzleşmekten kaçınma stratejisini uyguluyor gibi görünüyor.
 
Bunun yerine şirket Samsung'un iyi yer edinmiş olduğu Rusya ve Hindistan gibi gelişen pazarları hedefliyor. Samsung bu pazarlarda kullanıcıların, Google'ın Android işletim sisteminin sunduğu özellikleri ve uygulamaları karşıladığı sürece özel bir işletim sistemini tercih etmeyeceğinden Tizen'in bu pazarlarda yer bulabileceğine inanıyor.
 
Android, günümüzde Samsung'un telefonlarının neredeyse tamamına güç veriyor.
 
Samsung ve Intel, daha önce yapılan geliştiriciler konferanslarında üçüncü parti uygulama geliştiricileri Tizen için yazılım ve hizmet geliştirmeye ikna etmeye çalıştı.
 
Yine de Tizen akıllı telefonlar için planlar sığ ilerliyor. 2011 yılında Samsung yaptığı açıklamada Tizen ile çalışan cihazın 2012'in ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini belirmişti. Ancak bu olmadı. Son olarak Tizen ile çalışan akıllı telefonun Ocak ayında piyasaya sürülme planı da ortakların bazılarında yaşanan çekinceler nedeniyle hayata geçmemişti.
 
Ancak Tizen her şeye rağmen Samsung'un öncelikleri arasında kalmaya devam etti. Samsung'un son amiral gemisi Galaxy S5'in Android ile çalışması nedeniyle Google, bu donanım üzerinden satılan yazılım ve hizmetlerin gelirlerinin büyük kısmını kendisine alıyor.
The Wall Street Journal
958444
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Nokia 9, 8GB RAM İle Gelecek!

  Nokia 9, 8GB RAM İle Gelecek!

  Nokia'nın yeni amiral gemisi Nokia 9, Geekbench testinde göründü. Nokia 9, 8GB RAM ile gelecek. İşte ayrıntıları...
 • Huawei Honor 9un Fiyatı Onaylandı!

  Huawei Honor 9'un Fiyatı Onaylandı!

  TENAA Honor 9'un Çin'de satışını onayladı. İşte Honor 9'un fiyatı ve tüm özellikleri...
 • General Mobile GM 6 Türkiye Satışta!

  General Mobile GM 6 Türkiye Satışta!

  General Mobile'ın yeni telefonu GM 6 artık Türkiye'de satışta! İşte GM 6'nın fiyatı ve özellikleri...
 • İşte Galaxy Note 8in Ön Paneli!

  İşte Galaxy Note 8'in Ön Paneli!

  Samsung Note serisinin yeni amiral gemisi Galaxy Note 8 hakkında yeni sızıntılar gelmeye devam ediyor. İşte o sızıntılardan bir de Note 8'in ön paneli...
 • İşte Huawei Nova 2 ve Nova 2 Plus!

  İşte Huawei Nova 2 ve Nova 2 Plus!

  Huawei'nin yeni telefonları Huawei Nova 2 ve Honor 2 Plus modelleri resmi olarak tanıtıldı. Orta seviye olan bu telefonlar çift kameraya sahip. İşte özellikleri ve ayrıntıları...
 • iPhone 9 Haberleri Gelmeye Başladı!

  iPhone 9 Haberleri Gelmeye Başladı!

  Apple'ın sonraki amiral gemisi iPhone 9 hakkında haberler gelmeye başladı. işte iPhone 9 üretimi ile ilgili ilk gelen bilgiler...
 • Galaxy S9dan Haber Var!

  Galaxy S9'dan Haber Var!

  Samsung'un Galaxy serisinin bir sonraki amiral gemisi Galaxy S9 hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Yeni bilgilere göre Galaxy S9 oldukça iddialı geliyor.
 • Google Jamboard Satışa Çıkıyor!

  Google Jamboard Satışa Çıkıyor!

  Google'ın 55 inç ekrana sahip yeni dijital tahtası Google Jamboard satışa sunuldu. İşte Google Jamboard'ın fiyatı ve hakkındaki tüm detayları...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama