Samsung, Tizen'li telefonlarını satışa çıkarıyor

Samsung, kendi işletim sistemi Tizen ile çalışan akıllı telefonunun ilk önce Rusya ve Hindistan'da satışa çıkaracak. Konuya yakın kaynaklar Samsung'un bu işletim sistemi ile Google ve Apple'a karşı yarışacağını belirtiyor.
12 Mayıs 2014 17:40
Samsung, Tizenli telefonlarını satışa çıkarıyor
Aynı kaynaklar Güney Koreli şirketin Tizen ile çalışan akıllı telefonunun gelecek haftalarda Moskova'da yapılacak bir etkinlik ile tanıtacağını belirtiyor. Samsung'un bu etkiliğinin Galaxy ile çalışan amiral gemisi telefonlarının tanıtımı ile aynı olacağı belirtiliyor. Etkinliğin Tizen için Haziran başında San Francisco'da yapılacak geliştiriciler konferansı ile aynı zaman denk gelmesi bekleniyor.
 
Yine konuya yakın bir kaynak Samsung'un Hindistan'da piyasaya süreceği Tizen akıllı telefon için de sona yaklaştığını ifade etti. Şirket aynı zamanda işletim sistemini televizyonlarda kullanılacak şekilde geliştirmeye de çalışıyor. Kaynaklar Tizen TV ürünün piyasaya sürülmesi için henüz tam bir tarih olmadığını söylüyor.
 
Samsung ise konuyla ilgili açıklamada bulunmadı. Tizen işletim sisteminin gelişimini denetleyen Tizen Association'dan da konuyla ilgili bir yorum gelmedi.
 
Her ne kadar akıllı telefonlar, TV'ler ve buzdolaplarından milyar dolarlar kazansa da Samsung yazılım alanında henüz kayda değer bir ilerleme gösterebilmiş değil.
 
Yeni işletim sisteminin kullanıcılar arasında yer bulması için Samsung ve diğer ortağı Intel, Tizen'i çeşitli cihazları bir birine bağlayacak bir işletim sistemi şeklinde geliştiriyor. Samsung daha önce Tizen ile çalışan bazı kamera ve akıllı saat Gear 2'yi piyasaya sürmüştü. Tata Motors'da araçlarında çalışan harita ve eğlence uygulamaları için de Tizen'i kullanmıştı.
 
Ancak Tizen'de en fazla akıllı telefon cephesine öncelik veriliyor. Samsung ABD gibi pazarlarda Google ve Apple ile doğrudan yüzleşmekten kaçınma stratejisini uyguluyor gibi görünüyor.
 
Bunun yerine şirket Samsung'un iyi yer edinmiş olduğu Rusya ve Hindistan gibi gelişen pazarları hedefliyor. Samsung bu pazarlarda kullanıcıların, Google'ın Android işletim sisteminin sunduğu özellikleri ve uygulamaları karşıladığı sürece özel bir işletim sistemini tercih etmeyeceğinden Tizen'in bu pazarlarda yer bulabileceğine inanıyor.
 
Android, günümüzde Samsung'un telefonlarının neredeyse tamamına güç veriyor.
 
Samsung ve Intel, daha önce yapılan geliştiriciler konferanslarında üçüncü parti uygulama geliştiricileri Tizen için yazılım ve hizmet geliştirmeye ikna etmeye çalıştı.
 
Yine de Tizen akıllı telefonlar için planlar sığ ilerliyor. 2011 yılında Samsung yaptığı açıklamada Tizen ile çalışan cihazın 2012'in ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini belirmişti. Ancak bu olmadı. Son olarak Tizen ile çalışan akıllı telefonun Ocak ayında piyasaya sürülme planı da ortakların bazılarında yaşanan çekinceler nedeniyle hayata geçmemişti.
 
Ancak Tizen her şeye rağmen Samsung'un öncelikleri arasında kalmaya devam etti. Samsung'un son amiral gemisi Galaxy S5'in Android ile çalışması nedeniyle Google, bu donanım üzerinden satılan yazılım ve hizmetlerin gelirlerinin büyük kısmını kendisine alıyor.
The Wall Street Journal
941027
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Yeni iPad Pro Biraz Gecikebilir!

  Yeni iPad Pro Biraz Gecikebilir!

  Apple'ın yeni nesil tableti iPad Pro meraklılarını biraz üzecek gibi! Apple'ın Mart ayındaki etkinliğinde tanıtılacak olan iPad Pro, tanıtımdan hemen sonra satışa sunulmayacak.
 • Yurt Dışından Getirilen Cihazlara IMEI Kolaylığı!

  Yurt Dışından Getirilen Cihazlara IMEI Kolaylığı!

  Yurt dışından getirilen cihazlarda IMEI kolaylığı geldi. Açıklama Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan geldi. Artık, yurt dışından getirilip de ülkemizde değişimi yapılan cihazlara IMEI noktasında kolaylıklar sunulacak.
 • Whatsappı Bilgisayarda Kullanın!

  Whatsappı Bilgisayarda Kullanın!

  Wahatsapı bir bilgisayarda mı kullanmak istiyorsunuz? Peki ama Whatsapp Web nasıl kullanılır? Cevabı haberimizde...
 • Bilgisayardan iPhone İntenetine Bağlanma!

  Bilgisayardan iPhone İntenetine Bağlanma!

  Bilgisayarınızın interneti olmadığında iPhone'unuzun internetini kolaylıkla kullanabilirsiniz. Peki bilgisayardan iPhone internetine nasıl bağlanabiliriz?
 • LG G6dan Üç Farklı Renk Çeneği

  LG G6'dan Üç Farklı Renk Çeneği

  LG, yeni amiral gemisini tanıtmaya hazırlanıyor. Pazar günü yapılacak olan resmi tanıtımda, G6'nın 3 farklı renk seçeneği ile geleceği ortaya çıktı.
 • Apple Artık Garanti Hizmeti Verecek!

  Apple Artık Garanti Hizmeti Verecek!

  Apple, garanti kapsamında olan cihazlara, servis dışında parça değişikliği yapıldığı zaman garanti hizmeti vermiyordu. Ancak yeni gelen bilgilere göre Apple, garanti kapsamı şartlarını biraz esnetecek.
 • LG G6, Tasarımı İle Tam Puan Aldı!

  LG G6, Tasarımı İle Tam Puan Aldı!

  LG'nin yeni amiral gemisi G6 dayanıklılığı ve ergonomisi ünlü endüstriyel tasarımcı Torsten Valeur’dan tam puan aldı. Detaylar haberimizde...
 • Nokia 3310 Fiyatı Netleşti!

  Nokia 3310 Fiyatı Netleşti!

  Nokia'nın efsane telefonu 3310 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Telefonun tanıtım tarihi netleşti. Peki fiyatı ne kadar olacak? Detaylar haberimizde!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama