Samsung Telefon Kalabalığına Son Veriyor

Eskisi kadar kar edemeyen Samsung telefon modellerinin kalabalığına son veriyor. Nedenleri ve izleyeceği politika haberimizde...
16 Şubat 2015 10:09
Samsung Telefon Kalabalığına Son Veriyor
Samsung akıllı telefonlar, hemen hemen her teknoloji marketin en çok satan ürünleri arasındaki yerini yıllardır koruyor. Bu durum bu yıl da çok fazla değişmedi. Nitekim, 2014 yılı üçüncü çeyreğinde Xiaomi ve Lenovo gibi Çinli markaların yükselişlerine dikkat çektiğimiz haberimizde, akıllı telefon gönderim sayısında Samsung’un hala rakipsiz olduğunu vurgulamıştık.
 
Akıllı telefon gönderimlerinde liderliğini koruyan Samsung, karlılıkta ise büyük bir darbe almış gibi görünüyor. Zaten şirketin geçtiğimiz ay yayımladığı 2014 yılı üçüncü çeyrek finans raporu da, şirketin bu dönemdeki karının son yılların en düşük seviyesinde seyrettiğini gösteriyordu. Bahsettiğimiz dönemde 6 milyar $ net kar ile sınırlı kalan şirket, akıllı telefon satışlarının düşüş yaşamasından dolayı hedeflerinin gerisinde kalmıştı.
 
Daha önce adı sanı duyulmamış Çinli üreticilerin bile oldukça güçlü modellerle yüz binlerce adetlik satış gerçekleştirmesi, Samsung’un karlılığını büyük ölçüde etkiliyor. Şirketin elini ayağını bağlayan bir diğer unsur da bitmek bilmeyen model çeşitliliği. Bir ana modelin çıkışının ardından, aynı ismin Mega, Core, Edge, Mini gibi birçok alt modelini peşi sıra piyasaya sunan Güney Koreli, her birini benzer tasarımlarla ve benzer bileşenlerle sunarak piyasa payını yüksek tutmaya çalışıyor.
 
Geçtiğimiz yıllarda oldukça karlı sonuçlar yaratmayı başaran model enflasyonu, 2014 yılında Samsung’u çok olumsuz biçimde etkilemeye başlamış durumda. Bir cihaza ait bütün alt modeller ciddi biçimde birbirlerine benzeseler de, hepsinin geliştirilmesi için ayrı ekipler ve ayrı bütçeler gerekiyor. Bu duruma bir son vermeyi hedefleyen Samsung, 2015 yılından itibaren üreteceği alt model sayısını %25 ile %30 oranında düşürecek.
 
Bundan böyle birbirine daha çok benzeyen ama daha az sayıda Samsung akıllı telefonlarla karşılaşacağız.
technolabs
569585
Bu haberler ilginizi çekebilir