Samsung son çeyrekte rekor kırdı

Her üç aylık mali dönemde akıllı telefon satışlarını artırmayı başaran ve pazardaki liderliğini kimseye bırakmayan Samsung, 3. çeyrek raporlarında da rekor satışlar açıkladı.
26 Ekim 2013 15:12
Samsung son çeyrekte rekor kırdı
30 Eylül tarihinde sona eren üçüncü çeyrek sonuçlarına göre Samsung 7.76 milyar dolar net kar elde ederken geçen yıl aynı çeyrekte 6.2 milyar dolar net kar elde edilmişti. Bu firma için yeni bir rekor zira önceki çeyrekte 7.2 milyar dolar net kar elde edilmişti. Firmanın faaliyet karı 9 milyar dolar olurken önceki çeyreğe göre yüzde 26 artış yaşandı.
 
Firmanın toplam geliri 55 milyar dolar oldu. Rekor karlarla birlikte kasadaki nakit birikimi ise 47 milyar dolara yükseldi.
 
Analiz uzmanları firmanın 85-89 milyon arasında akıllı telefon satışı gerçekleştirdiğini tahmin ediyor. Ancak en fazla satış alt seviye segmentte yaşanıyor ve bu da kar marjını düşürüyor. Samsung, üst seviye akıllı telefon pazarında fiyat düşüşü nedeniyle sıkıntılar yaşadığını belirtiyor ve bu da sonraki çeyrek sonuçlarına etki edebilir. 
 
Firmanın mobil cihaz bölümü kar açısından biraz yavaşlasa da toplam karın yüzde 66'sını elinde tutuyor. Galaxy Gear akıllı saatinden de kısa dönemde gelir tablolarına katkı beklenmiyor. Son çeyrekte firmanın yongaseti bölümü de gelirlere önemli katkılar yaptı. 
donanimhaber
Etiketler : İstatistikler , Samsung
614341
Bu haberler ilginizi çekebilir