Samsung İçin Patent Bariyeri Kırıldı!

OLED'in ana malzemelerinden en önemli olan mavi materyal Güney Koreli bir şirket tarafından geliştirildi.
25 Ekim 2017 18:32
Samsung İçin Patent Bariyeri Kırıldı!
OLED'i oluşturan temel yapı taşlarından biri olan mavi materyal, geliştirilmesi çok zor olan bir materyaldir. Kırmızı ve yeşil olanlar için yüksek fosforlu malzemeler kullanılırken, mavi içinse düşük verimde floresan malzeme kullanılır. Mavi materyal, OLED'in verimliğini ve kullanım ömrünü artırır. Ancak burada Idemitsu Kosan gibi Japon şirketlerin inşa ettikleri patent bariyeri var.
 
Yeni işletmeler ise patentlerden dolayı mevcut yolla mavi materyal geliştirmeye tam olarak giriş yapamıyor. Bu yüzden Samsung ve LG gibi isimler Idemitsu Kosan'dan mavi materyal satın alıyor.
Idemitsu Kosan, OLED için mavi madde alanındaki en gelişmiş isim. 2015 yılından beridir mavi katkı maddesi geliştiriyor ve şu anda en az 30 patenti bulunuyor. Bu patentlerin içeriği de geniş çaplı. Bu yüzden Idemitsu Kosan alanında rakipsiz.
 
 
Bununla birlikte "Material Science" isimli Güney Koreli bir girişim şirketi, Japon işletmelerin tekelleştirdiği bu pazara meydan okudu. Yakın zamanda kendi çözümleriyle mavi materyal üretmeyi başardı. Bir başka deyişle yeni bir sentez yöntemi ile yeni malzemeler geliştirdi.
 
Material Science şimdilik yolun başında ve OLED'de kullanım için miktar düşük. Fakat şirket çalışmalarına devam ediyor. Açtığı yoldan diğer işletmeler de gidebilir.
 
teknokulis
666648
Bu haberler ilginizi çekebilir