S6 Edge Plus VS. iPhone 6 Plus

Samsung'un yeni akıllı telefonu Galaxy S6 Edge Plus ile Apple'ın ilk phableti 5.5 inçlik iPhone 6 Plus karşı karşıya! Hangisi daha iyi? İşte tüm analizler...
13 Ağustos 2015 22:02
S6 Edge Plus VS. iPhone 6 Plus
Akıllı telefon pazarının iki iddialı markası Apple ve Samsung arasındaki çekişme son hızıyla devam ediyor. Apple geçtiğimiz yıl ilk defa bir phablet model tanıtırken Samsung ise Galaxy S6 ile beraber tanıttığı çift kavisli ekrana sahip Galaxy S6 Edge modelinin büyük ekranlı modelini bugün resmen tanıttı.
 
 
Tasarım
 
Samsung, bu yıl tasarım anlamında tamamen yenilenerek metal çerçeve cam arka kapak ile güzel bir bütün oluştururken, bu tasarım anlayışına Galaxy S6, Galaxy S6 Edge ve Galaxy Note 5 modelinde olduğu gibi Galaxy S6 Edge+ modelinde de yer verdi.
 
Galaxy S6 Edge+ modelinin yuvarlak çerçeveleri, hoparlör delikleri, şarj soketinin yerleştirilmesi gibi detaylar iPhone 6 Plus ile tasarım anlamındaki benzerliği ise gözler önüne seriyor.
 
Galaxy S6 Edge+ modelini rakibinden ayıran en büyük tasarım farklılığı ise 5.7 inç boyutundaki Quad HD çözünürlüğe sahip çift kavisli ekranı. Modelin tasarım anlamında olumsuz yorum alacak yeri ise tıpkı Galaxy S6 Edge ve iPhone 6 Plus modellerinde olduğu gibi yine çıkıntılı kamerası.
 
Galaxy S6 Edge+ modelinin ön tarafında ise tıpkı iPhone 6 Plus modelinde olduğu gibi ana ekran butonu ile birleşik parmak izi okuyucu bulunuyor. Galaxy S6 Edge+ modelinde bu butona ek olarak iki adet dokunmatik buton daha yer alıyor.
 
Modellerin boyutlarına baktığımızda ise 154,4 mm x 75,8mm x 6,9mm boyutlarındaki Galaxy S6 Edge+, 158,1 x 77,8 x 7,1 mm boyutlarındaki iPhone 6 Plus ile neredeyse aynı büyüklükte. 6,9 mm ile Galaxy S6 Edge+'ın daha ince olduğunu da belirtelim.
 
 
 
İşlemci ve RAM
 
Samsung, hızla gelişen bu pazarda adından sıkça bahsettirdi ve Galaxy S6 Edge+ modelinde de Galaxy S6 modelinde yer alan işlemcinin iyileştirilmiş bir versiyonu ile karşımıza çıktı.
 
1,5 GHz dört çekirdekli Cortex A53 ile 2,1 GHz dört çekirdekli Cortex A57 çekirdeğinden oluşan Exynos 7420 işlemci kullanan Galaxy S6 Edge+, grafik tarafında ise Mali-T760MP8'den faydalanıyor.
 
iPhone 6 Plus modelinde ise 64 bit destekli 2 çekirdekli Apple A8 işlemci yer alıyor. Bu işlemciyi Galaxy S6 Edge modelinde yer alan Exynos 7420 ile Geekbench skorlarına göre kıyasladığımızda Exynos 7420’nin çoklu çekirdek testinde Apple A8’den daha üstün olduğunu söyleyebiliriz. Tekli çekirdek testinde ise Apple A8 daha yüksek skora sahip.
 
Galaxy S6 Edge+ modelinde yer verilen RAM miktarı ise 4 GB. iPhone 6 Plus modelinde yer alan 1 GB RAM'in ise özellikle iOS 8'den sonra yetersiz kaldığını belirtmek lazım.
 
 
 
 
 
Ekran
 
Ekran tarafında ise 5.7 inç büyüklüğünde çift kavisli Quad HD ekrana yer veren Galaxy S6 Edge+, 5.5 inç büyüklüğündeki Full HD çözünürlük sunan iPhone 6 Plus modelinden önde yer alıyor.
 
Corning Gorilla Glass 4 ile korunan Galaxy S6 Edge+, 518 ppi piksel yoğunluğuna sahipken iPhone 6 Plus ise 401 ppi piksel yoğunluğuna sahip. iPhone 6 Plus modelinin ekran kasa oranı ise yüzde 67,8 iken bu oran Galaxy S6 Edge+ modelinde yüzde 75,6.
 
 
Kamera
 
Galaxy S6 Edge+ kamera tarafında ise 16 Megapiksellik bir kamera ile karşımıza çıkıyor. Otomatik odaklanma, manuel odaklanma, yüz tanıma, otomatik HDR ve panorama gibi özelliklerin bulunduğu kamera 30fps'de 2K, 60fps'te ise 1K video çekebilme özelliğine sahip.
 
Modelin ön kamerası ise 5 Megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebilirken 30 FPS hızında 1440p çözünürlüğünde video çekim özelliği de sunuyor.
 
iPhone 6 Plus ise 8 Megapiksel çözünürlükte 1.5µm sensör piksel boyutlu bir lens bulunuyor. Bu kamera ile 60 FPS hızında Full HD çözünürlükte videolar çekmek mümkün. iPhone 6 Plus modelinde ayrıca optik görüntü stabilizasyonu yer alıyor.
 
Ön kamera da ise 1.2 Megapiksel çözünürlüklü 720P video çekebilen bir lens yer alıyor. iPhone’un ön kamerasının sınıfta kaldığını çok rahat bir şekilde söylemek mümkün.
 
Her iki modelin kamerasının da çift tonlu LED flaş ile desteklendiğini de belirtelim.
 
 
 
 
 
Batarya ve Depolama
 
Batarya konusuna geldiğimizde ise Samsung Galaxy S6 Edge+ modelinde değiştirilemeyen 3000 mAh büyüklüğünde bataryaya yer verirken iPhone 6 Plus modelinde ise yine değiştirilemeyen 2915 mAh batarya yer alıyor.
 
Rakamsal olarak birbirlerine oldukça yakın olan bataryalar, modellerin yazılım ve donanım optimizasyonlarına göre daha uzun süre veya daha az gidecektir.
 
Depolama alanında ise Samsung'un yıllardır modellerinde yer verdiği microSD kart desteğini Galaxy S6 Edge+ modelinde de göremiyoruz, tıpkı iPhone 6 Plus modelinde olmadığı gibi.
 
Dahili depolama alanları ise Galaxy S6 Edge+ modelinde 32 ve 64 GB iken iPhone 6 Plus modelinde 16, 64 ve 128 GB şeklinde.
shiftdelete
840745
Bu haberler ilginizi çekebilir