Rusya Apple'ı Sorguya Çekiyor

Rusya, teknoloji şirketleri üzerinden yapılan casusluk çalışmalarına karşı firmaları sorguya çekmeye başladı. Rusya’da ürün satmanın bedeli artık çok ağır.
01 Ağustos 2014 14:00
Rusya Appleı Sorguya Çekiyor
Teknoloji devleri son yıllarda ülkeleri dize getirmeyi çok seviyor. Sorun yaşadıkları ülkelere ambargo uygulayıp, tüketicinin kamuoyu gücünü kullanmaya çalışıyor.
 
Bu tutumdan rahatsız olan ülkelerse, artık firmalara dişlerini göstermeye çalıştı. En son, Çin, Apple’ı sert bir dille uyarıp ülke pazarına destek olmasını sağlamıştı. Almanya ise Google’ı önce vergi cezalarıyla vurdu sonra da unutma hakkını kabul etmeye zorladı.
 
Edward Snowden’in ortaya çıkardığı, günümüzün casusluk yöntemlerine karşı Rusya kendini korumaya alıyor. Teknoloji şirketlerini, casus ağı olarak kullanan ABD’ye her fırsatta karşılık veren Rusya, Apple başta olmak üzere bir çok ünlü firmanın belini bükecek yeni uygulamalar getiriyor.
 
Rusya, kısacası bundan sonra ülkede satış yapmak için her firmanın kaynak kodlarını ve şirket bilgilerini ilgili birimlere açık hale getirilmesini istedi. Ülkede iş yapacak teknoloji firmaları, yazılımlarını, şirket bilgilerini ve ürünlerini casusluk yapmadıklarını kanıtlamak için yetkili mecralara teslim edecek.
 
Bu yetkili birimler, casusluk ihtimali görürse, ürünleri Rusya pazarında yasaklayabilecek. Rusya’da satış yapmak isteyen Apple ve SAP gibi büyük firmalar bu ülkeye özel olarak yazılımlarını tekrar geliştirecekler. Apple, iOS’un, SAP ise iç çözümü uygulamalarının kaynak kodlarını Rus yetkililere açacak mı?
cioturk
Etiketler : Apple , google , iOS , iPad
295634
Bu haberler ilginizi çekebilir