Rusya Apple'ı Sorguya Çekiyor

Rusya, teknoloji şirketleri üzerinden yapılan casusluk çalışmalarına karşı firmaları sorguya çekmeye başladı. Rusya’da ürün satmanın bedeli artık çok ağır.
01 Ağustos 2014 14:00
Rusya Appleı Sorguya Çekiyor
Teknoloji devleri son yıllarda ülkeleri dize getirmeyi çok seviyor. Sorun yaşadıkları ülkelere ambargo uygulayıp, tüketicinin kamuoyu gücünü kullanmaya çalışıyor.
 
Bu tutumdan rahatsız olan ülkelerse, artık firmalara dişlerini göstermeye çalıştı. En son, Çin, Apple’ı sert bir dille uyarıp ülke pazarına destek olmasını sağlamıştı. Almanya ise Google’ı önce vergi cezalarıyla vurdu sonra da unutma hakkını kabul etmeye zorladı.
 
Edward Snowden’in ortaya çıkardığı, günümüzün casusluk yöntemlerine karşı Rusya kendini korumaya alıyor. Teknoloji şirketlerini, casus ağı olarak kullanan ABD’ye her fırsatta karşılık veren Rusya, Apple başta olmak üzere bir çok ünlü firmanın belini bükecek yeni uygulamalar getiriyor.
 
Rusya, kısacası bundan sonra ülkede satış yapmak için her firmanın kaynak kodlarını ve şirket bilgilerini ilgili birimlere açık hale getirilmesini istedi. Ülkede iş yapacak teknoloji firmaları, yazılımlarını, şirket bilgilerini ve ürünlerini casusluk yapmadıklarını kanıtlamak için yetkili mecralara teslim edecek.
 
Bu yetkili birimler, casusluk ihtimali görürse, ürünleri Rusya pazarında yasaklayabilecek. Rusya’da satış yapmak isteyen Apple ve SAP gibi büyük firmalar bu ülkeye özel olarak yazılımlarını tekrar geliştirecekler. Apple, iOS’un, SAP ise iç çözümü uygulamalarının kaynak kodlarını Rus yetkililere açacak mı?
cioturk
Etiketler : Apple , google , iOS , iPad
796439
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Nokia 3310 Fiyatı Netleşti!

  Nokia 3310 Fiyatı Netleşti!

  Nokia'nın efsane telefonu 3310 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Telefonun tanıtım tarihi netleşti. Peki fiyatı ne kadar olacak? Detaylar haberimizde!
 • iPhone Da Patladı!

  iPhone Da Patladı!

  Akıllı telefonların patlaması haberlerini artık sıkça duymaya başladık. Patlayan telefonlar kervanına iPhone'da katıldı. Bu sefer de iphone 7 Plus patladı. Üstelik dumanları da kameraya yansıdı. Peki bu patlamaya ne sebep oldu?
 • iPhone 6 ve 6sde Yaşanan Sorun Çözüldü!

  iPhone 6 ve 6s'de Yaşanan Sorun Çözüldü!

  iPhone 6 serisinde yaşanan aniden kapanma sorunu kullanıcılar tarafından oldukça şikayet edilmişti. Şikayetler üzerine Apple tarafından açıklama yapıldı. Detaylar haberimizde...
 • LGnin Yeni Gücü LG X Power 2 Tanıtıldı!

  LG'nin Yeni Gücü LG X Power 2 Tanıtıldı!

  LG'nin güçlü telefonu LG X Power 2 tanıtıldı. MWC 2017'de görücüye çıkacak olan LG X Power 2, 4500 mAh gücünde pile sahip. X Power 2'nin işletim sistemi ise Android Nougat olacak.
 • İşte HTC U Ultra Fiyatı!

  İşte HTC U Ultra Fiyatı!

  HTC U Ultra'nın fiyatı belli oldu. HTC U Ultra 1 Mart'tan itibaren raflardaki yerini alacak. Yalnız HTC'nin yeni telefonunun fiyatı oldukça yüksek görünüyor.
 • Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!

  Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!

  Mobil Dünya Kongresi yaklaştıkça firmaların tanıtım yapacağı ürünlerde netleşmeye başladı. Sony de MWC 2017'de Xperia X 2017 tanıtacağı iddia edildi!
 • Galaxy S8 Plus Detaylandı!

  Galaxy S8 Plus Detaylandı!

  Samsung'un 1 ay sonra resmi olarak tanıtması beklenen telefonu Galaxy S8 Plus hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Evan Blass Twitter'dan Galaxy S8 Plus'ın özelliklerini paylaştı.
 • Vestelin Yeni Telefonu Geliyor!

  Vestel'in Yeni Telefonu Geliyor!

  Vestel yeni telefonunu resmi olarak Mobil Dünya Kongresi'nde duyurmaya hazırlanıyor. Vestel yeni Venüs telefonu ile yeni segmente geçecek.
En Çok Okunan Haberler
 • İşte HTC U Ultra Fiyatı!İşte HTC U Ultra Fiyatı!
  HTC U Ultra'nın fiyatı belli oldu. HTC U Ultra 1 Mart'tan itibaren raflardaki yerini alacak. Yalnız HTC'nin yeni telefonunun fiyatı oldukça yüksek…
 • iPhone Da Patladı!iPhone Da Patladı!
  Akıllı telefonların patlaması haberlerini artık sıkça duymaya başladık. Patlayan telefonlar kervanına iPhone'da katıldı. Bu sefer de iphone 7 Plus…
 • iPhone 6 ve 6sde Yaşanan Sorun Çözüldü!iPhone 6 ve 6s'de Yaşanan Sorun Çözüldü!
  iPhone 6 serisinde yaşanan aniden kapanma sorunu kullanıcılar tarafından oldukça şikayet edilmişti. Şikayetler üzerine Apple tarafından açıklama…
 • Hackerların Tuzağına Düşmeyin!Hackerların Tuzağına Düşmeyin!
  Hackerlar bu sefer Google Chrome'u kullanarak kullanıcıları tuzağa düşürüyor. Bu yüzden kullanıcılar hayli tedirgin durumda. Fidye virüsü adı verilen…
 • LGnin Yeni Gücü LG X Power 2 Tanıtıldı!LG'nin Yeni Gücü LG X Power 2 Tanıtıldı!
  LG'nin güçlü telefonu LG X Power 2 tanıtıldı. MWC 2017'de görücüye çıkacak olan LG X Power 2, 4500 mAh gücünde pile sahip. X Power 2'nin işletim…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama