Rolls Royce Sahil Güvenlik Botu Geliyor!

Sahil Güvenlik Komutanlığı hizmetlerinde kullanılmak üzere 6 adet yeni arama kurtarma butu geliyor. İşte detaylar...
24 Ocak 2017 15:06
Rolls Royce Sahil Güvenlik Botu Geliyor!
Rolls-Royce, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından kullanılacak 6 adet yeni arama kurtarma botu için MTU markalı dizel motorları temin edecek. Her biri 8 silindirli MTU 2000 Serisinin kullanılacağı proje, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Avrupa Birliği tarafından destekleniyor.
 
 
Proje sonunda üretilecek olan botlar Türkiye kıyılarındaki kriz bölgelerinde göçmenleri ve mültecileri kurtarmak için görev alacak. Bu botlar, alabora olması halinde kendiliğinden düzgün duruma gelecek şekilde dizayn edilmiştir.
 
Alabora olması halinde, geminin boylamasına ekseni etrafında 360 derece tam bir dikey dönüşü tamamladığı olağanüstü durumda bile çalışmaya devam edecektir. Alüminyum gövdeli dalgakıran Teknolojisine göre üretilecek botlar, MTU 8V 2000 M84L motorları sayesinde arama ve kurtarma operasyonları sırasında 33 knot maksimum hıza ulaşabilecek.
 
 
 
Rolls Royce motoruyla donatılan arama kurtarma botları bu yıl hizmete girecek
 
Antalya'da üretilecek botların ilki Mayıs ayında teslim edilecek. Geriye kalan 5 bot ise 2017 yılının sonuna kadar Sahil Güvenlik Komutanlığı’na teslim edilecek.
 
MTU Denizcilik ve Kamu İlişkileri Birim Başkanı Knut Müller projenin teknik detaylarıyla ilgili şu bilgileri verdi: ”Motorlarımız beklenmedik alabora durumları da dahil olmak üzere arama kurtarma gibi zor operasyonlar için özel olarak tasarlandı. Motorlardaki özel bir kit sayesinde sadece bir tabaka gres yağı, motorun tüm parçalarını yağlamaya yetiyor.”
 
shiftdelete
280744
Bu haberler ilginizi çekebilir