Retina Ekranlı iMac Tanıtıldı!

Retina Ekranlı iMac Tanıtıldı! Apple’ın az önce düzenlediği etkinliğinde tanıtılan en ilgi çekici cihazlardan birisi olan Retina Ekranlı iMac’e ve onun 5K Retina ekranına yakından bakıyoruz.
17 Ekim 2014 02:34
Retina Ekranlı iMac Tanıtıldı!
Apple az önce düzenlediği etkinlikte iPad Air 2 ve iPad Mini 3’ün yanı sıra bir süredir beklenen “Retina Ekranlı iMac” ürününü de tanıttı. 5K Retina ekranı ile dikkat çekmeyi başaran masaüstü bilgisayar, özellikle grafik tasarımcıların ve video editörlerinin akıllarını başlarından alacak gibi gözüküyor. 
Ekran
 
Yeni iMac’in en önemli özelliği tabiki 5,120 x 2,880 piksel çözünürlüklü Retina 5K adı verilen ekranı. Ekran o kadar keskin görüntüler sunuyor ki günümüzde 10.000 TL’yi aşan fiyatlara satılan 4K çözünürlüklü televizyonlardan %67 oranında daha fazla piksele sahip.
 
Ekran çözünürlüğüne rağmen ince yapısını korumayı başaran iMac, 27 inç modelde sadece 5 cm incelik sunuyor. Retina 5K ekran çok yüksek çözünürlüklü olmasına rağmen önceki nesil iMac ekranına oranla %30 daha az enerji tüketiyor. Yeni iMac hem doğa dostu hem de daha güçlü olmayı başarıyor.
 
 
Donanım
 
Retina 5K ekran sadece 27 inçlik modelde sunuldu. Apple bu stratejiyi Retina Macbook Pro’da da uygulamıştı. Macbook Pro’nun 15 inçlik sürümü Retina ekrana kavuştuktan bir süre sonra 13 inçli model de Retina ekrana sahip olmuştu.
 
Cihazın 3,5 GHz saat hızında çalışan i5 işlemcisi, 4 GHz hızında çalışan i7 işlemciye yükseltilebiliyor. Grafik biriminde ise AMD Radeon R9 M290X kullanılmış. Cihaz standart 8 GB RAM ile gelecek ancak isteğe bağlı olarak RAM miktarı 32 GB seviyesine çıkartılabiliyor.
 
 
Hafıza
 
Retina Ekranlı iMac’in iki farklı hafıza seçeneği bulunuyor. Apple’ın geçtiğimiz yıllarda tanıttığı Fusion Drive isimli hibrit sürücü ile 3 TB ya da Flash hafıza ile 1 TB depolama alanına sahip olabiliyorsunuz. Tabi iki model arasında fiyat farklı olacaktır.
 
Fiyat
 
Retina Ekranlı iMac’in fiyat etiketi de etkinlikte ortaya çıktı. Apple 27 inç ekran boyutuna sahip Retina iMac için 2,499 dolar fiyat biçerken, 27 inç normal iMac’e 1,799 dolar ve 21 inç iMac’e 1,099 dolar fiyat etiketi belirledi.
tabletpc.com.tr
Etiketler : Apple , bilgisayar , iMac , MacBook , Retina iMac
275139
Bu haberler ilginizi çekebilir